Антоанета Френкева: Откраднаха ми ладата, която взех за Сеул

Антоанета Френкева: Откраднаха ми ладата, която взех за Сеул

В Южна Корея беше вълнуващо да видя спортните си икони от екрана, признава смолянчанката

Името на Антоанета Френкева е изписано със златни букви в историята на българския спорт. Тя е първата и единствената до момента българска плувкиня с два медала от олимпийски игри. Избухването й е в Суел, точно преди 30 години. Първо на 21 септември 1988 г. взима бронз на 200 метра бруст, а два дни по-късно е втора в късия спринт в същата дисциплина. Българският триумф е пълен, защото златото на 100 метра бруст грее на гърдите на Таня Богомилова.

Намираме легендарната смолянчанка в Канада - в Монреал, където живее със семейството си от 2000 г. За връзка ни служи приятелката й от родния град - щангистката Милка Манева, с която са се видели при последното прибиране на Тони в Смолян.
 
- Г-жо Френкева, откъде искате да започнем - от миналото или настоящето?
 
- Вие преценете. Готова съм за всичко (смее се).
 
- Изминаха 30 години от олимпийските игра в Сеул. Кой е най-яркият ви спомен?
 
- Щастлива съм от факта, че хората все още помнят. И че не са забравили. Иначе оттогава най-силно усещане у мен остави посрещането и уважението на всички, които се стекоха да ни поздравят. Не съм очаквала такова нещо. Познати и непознати, всеки те спира, говори, пипа... И това със сигурност не е било оценено само от мен, но и от всички останали спортисти, които се върнаха с отличия от Южна Корея. Усещахме, че сме на върха. Че сме постигнали нещо огромно, невероятно. Че сме вдигнали летвата за следващите поколения.
 
- Колко време се подготвяхте за тези олимпийски игри?
 
- Подготовката на един спортист е много дълъг процес. Неслучайно се казва, че подготовката за следващата олимпиада започва в деня, в който свърши предишната. Със сигурност моите интензивни и целенасочени тренировки започнаха 2 години по-рано. Минах през няколко цикъла на натоварвания, а в този момент на помощ идва и натрупаният през годините опит. Моят треньор Ботко Трендафилов винаги ни надъхваше, караше ни да мечтаем за големи победи и олимпийски върхове. Но аз в началото не го разбирах. Чак като станах на 15-16 г. осъзнах, че наистина нещо може да се случи. Преди това ми се е струвало далечно. Но в един момент резултатите ми станаха високи и аз си казах: „Може пък и да излезе нещо...“.
В навечерието на олимпийските игри тренировките стават много по-адаптирани, с много по-високи изисквания. Аз тренирам от 7-годишна, а спечелих олимпийските си медали на 17. В тези 10 години интензивните тренировки са били 7-8.
 
- Какво бе първото ви впечатление от Южна Корея?
 
- Пристигайки в една доста уредена страна от друга, не толкова уредена, всичко ни впечатли. Стъпваш на друг континент, с различна култура и атмосфера... Но за мен най-паметни бяха срещите със спортните икони, които преди това бяхме виждали само по телевизията. Говоря за Владимир Салников, Флорънс Грифит-Джойнър, Арнолд Шварценегер. И не говоря за лични разговори, а за разминаване по алеите и общ обяд. Затова и олимпиадите са уникални, защото дават подобни шансове. Около една седмица имахме за аклиматизация и привикване към часовата разлика.
 
 
- Първо взимате бронз на 200 метра. Очаквахте ли да тръгнете с медал?
 
- Буквално бях шокирана! Първоначалната ми настройка бе за класиране във финал Б, което по мое мнение беше реално. Влизайки в големия финал, се освободих психически и плувах напълно удоволетворена. Щях да съм доволна на всякакво класиране. По време на самото плуване си бях разпределила силите, но не виждах нищо и никого около мен. Но сюблимният момент настъпи, когато пипнах стената, обърнах се към таблото и си видях името на трето място.
 
- Два днни по-късно идва и финалът на 100 метра...
 
- Тогава вече усещането беше друго. Финал Б щеше да се приеме като неуспех. Отново дадох 100% от себе си, а след това сърцето ми бе пълно с радост и гордост от това, което постигнахме с Таня. Първо и второ място... Кой е вярвал?!
 
- Каква премия получихте за двете отличия?
 
- Те бяха регламентирани. За първо място „Волга“, за второ - „Лада 7“, за трето - „Лада 2005“. Както и парични бонуси до шесто място. Аз нямах право на две коли и затова ми дадоха „Лада 7“ и паричната равностойност на втората, освободена от данъци. Интересното е, че след няколко години ми откраднаха въпросната „Лада“. Мисля, че беше през 1992 г. - тогава учех в УНСС и тренирах в Славия. Ходих на лекции с кола. Един ден слизам, но автомобила го няма на паркинга на университета. Полицията проведе разследване, но без резултат. Много плаках тогава. Тежко го приехме. Днес се надсмиваме на тези неща и на материалното ни отношение към вещи и предмети, но тогава беше така.
 
- Следите ли сегашните процеси в нашия спорт?
 
- Доста сме откъснати от ежедневния дневен ред на случващото се в България. Но четем вестници и следим новините. Съпругът ми е доста по-информиран и доста от нещата научавам именно от него.
 
- Поддържате ли връзка с Таня Богомилова?
 
- Рядко. Нямам много време. Тя също е доста заета. С нея винаги сме били в нормални отношения. За мен до едно време тя бе идол. Разликата ни е 7 години. След като повиших резултатите си, станахме конкурентки. Аз защитавах клуба си Родопа, тя - ЦСКА. Никога не е имало дрязги между нас. Не сме били много близки, но не и дистанцирани. Между двете и до ден днешен, вярвам, е налице уважение. Имаше преди време световно по плуване тук, в Монреал, на което и тя присъства. Видяхме се и беше чудесно.
 
- Кога решихте да сложите край на кариерата си?
 
- Може би, след като не успях да се класирам за следващите олимпийски игри в Барселона през 1992 г. Имах доста контузии - особено на десния глезен, който и до ден днешен ме наболява. Травмите не ми позволяваха да водя пълноценна подготовка. След Сеул нямам други големи успехи - един европейски финал и Купа Европа, на която взех два медала. Просто беше безсмислено да участвам на големи форуми при положение, че не съм в най-добра форма.
През 1992 г. се записах да уча в УНСС специалност „Информатика“ и лека-полека спортът остана на заден план. Скоро след това започнах работа в частна фирма. Ежедневието ни се промени коренно. Друг начин на живот...
 
- И така до 2000 г., когато заминавате за Канада.
 
- Ние доста преди това търсихме начин да сменим обстановката. И затова в момента, в който разбрахме, че визите ни са готови, не е имало изобщо момент на чудене или колебание. Там започнахме от нулата. не познавахме никой, нямахме работа, роднини, приятели...Първите години бяха много тежки. При все, че сме в страна, в която всичко е уредено. Защото тук чак когато заработиш здраво и се докажеш в дадена сфера, и дадеш да се разбере, че може да се разчита на теб, тогава започват да гледат на теб по друг начин - сериозно и с уважение.
 
 
- С какво се занимавате в момента?
 
- Бизнес мениджър на информационни системи в администрацията съм. Проследявам изпълнението на задачи, свързани с програмиране и инсталиране на мрежи.
 
- Знаят ли колегите ви за славното ви спортно минало?
 
- Не. В една от предишните фирми, в които работех, шефката ми знаеше. Никога не съм го изтъквала като качество това нещо. За тях е чест и изпитват респект, но все пак не съм канадска спортистка. И не се приема за някакво чудо, каквото е за българите. Не съм и искала да ме възприемат по този начин. Доволна съм от това, което съм постигнала и като спортист, и след това в моята професия. Доволна съм от тази стабилност, която има моето семейство. За 2 години тук достигнах до ниво, което в България трудно бих стигнала, да не кажа никога.
 
- Разкажете ни за децата си?
 
- Юлия беше на три години и половина, когато пристигнахме в Канада. Има много смътни спомени от онова време. Никол е родена през 2004 г. От 1991 г. сме женени с Митко. Всички имаме и български паспорти. Децата ме разпитат чат-пат за плуването. Но понеже не говорим често за това и не се изтъква, за тях мама си е просто мама, а не звездата от басейна. И двете плуват. За разлика от мен. Най-дългия ме престой във водата е когато сме на море (смее се). Юлия учи кинезитерапия, след което иска да продължи с физиотерапия. Никол се занимава с ирландски танци и носи от време на време грамоти и медали. Много е запалена. Иначе играе волейбол, тренира и лека атлетика. Вкъщи си говорим на български. Дъщерите ни учат във френско училище, но пък ние работим с английски и гледаме телевизия на английски. Така че говорим по три езика.
 
- Наскоро бяхте в Смолян. Често ли си идвате?
 
- От 14 години не си бях идвала. За последно беше през 2004 г. Шокирах се още в София. Страшно е променена столицата. Иначе винаги много се вълнувам и плача, като минем Асеновград и хванем пътя през Чепеларе и Нареченски бани за Смолян.
Иначе децата ми почти всяко лято са прекарвали при бабите и дядовците си. Идвали са си по-често от мен. Надявам се скоро да успеем да си направим едно хубаво семейно пътешествие из нашата родина. Сломян също е много променен. Нови сгради, учреждения... Но планината и хората са си същите, посрещащи винаги топло и с уважение...
 
Инцидент със зрители на шампионат по колоездене

Двама зрители пострадаха сериозно, а други осем бяха ранени по време на Германския шампионат по колоездене на писта, след като двама състезатели се врязоха в публиката.

Белгиец спечели първия етап от Обиколката на Франция

Стартът бе труден за четирикратния победител в Испания – Примож Роглич

Над 300 млади плувци на турнира "Синьо лято" в Стара Загора

Над 300 участници на възраст от 8 до 12 години ще се включат в петото издание на традиционния турнир по плуване за деца „Синьо лято 2025“, който ще се проведе този уикенд в Стара Загора.

Две наши лодки на финали на Европейското първенство по кану-каяк

Още два финала си осигуриха българите в сутрешната сесия от втория ден на Европейското първенство по кану-каяк за юноши и девойки, младежи и девойки до 23 години в Питещ (Румъния). 

Брисбейн 2032 търси частно финансиране

Правителството на Куинсланд реши да се обърне към частни инвестиции за финансиране на инфраструктурата за Олимпийските и Параолимпийските игри в Брисбейн през 2032 г.

Витоша приема Европейското по маунтинбайк спускане през 2026

България ще бъде домакин на Европейското първенство по маунтинбайк спускане през 2026 г.

София ще бъде домакин на втория фестивал "Гимнастика за всички" Ива Кръстева

Столичната зала "Асикс Арена" ще бъда домакин през уикенда на втория международен фестивал и чалъндж турнир "Гимнастика за всички" София 2025.

Министърът на спорта поздрави спортните журналисти

2 юли е Международен ден на спортния журналист

Олимпийска медалистка от Париж остана без треньор

Световната шампионка по художествена гимнастика от София 2022 - София Рафаели, остана без треньорка.