Красен Кралев: Завършиха най-успешните за България Младежки олимпийски игри

Министърът обяви какви премии ще получат медалистите от Буенос Айрес

„Завършиха най-успешните за България Младежки олимпийски игри! Българските спортисти заслужават само суперлативи за представянето си в Буенос Айрес“, заяви министърът на младежта и спорта Красен Кралев.

„В Аржентина изпратихме 24 атлета , които се състезаваха в 14 вида спорт и спечелиха 10 медала - 5 златни, 3 сребърни и 2 бронзови. Толкова, колкото от всички младежки игри проведени до момента“, посочи той чрез профила си в социалната мрежа „Фейсбук“.

„И за да са съвсем ясни нещата е необходимо да се знае, че квотите за участие в тези олимпийски игри се печелят далеч по-трудно от тези за същинската Олимпиада. Александра Начева е шампионка на троен скок, титли в отборните състезанията спечелиха стрелецът Кирил Киров, бадминтонистката Мария Делчева и двойката акробати Мариела Костадинова-Панайот Димитров, които завоюваха и самостоятелно злато на смесени двойки.

Вицешампиони са щангистът Христо Христов, състезателят на хвърляне чук Валентин Андреев и тенисистът Адриан Андреев на двойки. Бронзовите ни отличия са на сметката на Галя Шатова (вдигане на тежести) и на Едмонд Назарян (борба). Също така имаме две 4-ти, две 5-ти и три 6-ти места. На крачка от медалите останаха боксьорката Горяна Стоева и Адриан Андреев на сингъл. Пети са Татяна Воложанина (художествена гимнастика) и Алекса Георгиева със смесен международен отбор в джудото. На шесто място се класираха Диана Петкова (плуване, 50 м св. стил), Яна Копчева (тласкане на гюле) и Петър Иванов (спортно катерене).

По същото време дойде и добрата от Русия, където нашите юношески национали по бокс спечелиха 3 европейски титли и един сребърен медал. Пьотр Нестеров поведе световната ранглиста в тениса за юноши до 16 г, а Адриан Андреев ще финишира сезона под номер 4 в света при младежите до 18 години. Новата вълна в българския спорт настъпва и дава сериозна заявка за присъствие по световните върхове през следващите осем години. Знам, че сме на прав път и благодаря на младите българи и техните треньори, че го доказаха.

За призьорите в индивидуалните състезания са предвидени премии по „Инструкция за награждаване на спортисти с парични средства от министерството на младежта и спорта за постигнати през 2018г. призови класирания на световни и европейски първенства за мъже и жени и летни младежки олимпийски игри“. Поради изключителното представяне обаче, за „Постигнати изключителни спортни резултати, които утвърждават авторитета на българския спорт в световен мащаб и издигат престижа на Република България“, премиите за медалистите ще бъдат увеличени, като такива ще получат и тези, взели отличия в отборните състезания. Медалистите в индивидуалните състезания ще получат по 15 000 лв. за спечелен медал, а отличията спечелени в отборните смесени състезания с атлети от различни националности ще бъдат премирани с по 10 000 лв.“

Пловдив получи знамето на Европейското първенство по гребане`2025

В състезанието ще участват и гребци със специални потребности

Лицензираните компании предупредиха за неконтролируем ръст в нелегалния хазарт заради промените в Закона за хазарта

Лицензираните оператори направиха конкретни предложения за подобряване на законопроекта

БРАВО! Йоана Илиева завоюва квота за Париж 2024 (ВИДЕО)

Тя взе първо място на европейската олимпийска квалификация на сабя в Диферданж (Люксембург)

Кристиан Василев с квота за Париж

Българинът трети на финал А на скиф

Карлос Насар със световен рекорд, но не го признават

Българките с 3 победи и 2 ремита на Европейското по шахмат

Калейн спечели бронза в многобоя на Световната купа в Ташкент (ВИДЕО)

Другата ни представителка Никол Тодорова остана 13-та

Победа, две ремита и три загуби за нашите на Европейското индивидуално първенство по шахмат