Майкъл Матюс спечели третия етап на Обиколката на Италия

Ремко Евенепул увеличи преднината си на върха

Австралиецът Майкъл Матюс спечели дългия трети етап от колоездачната Обиколка на Италия.

Той измина разстоянието от 216 километра от Васто до Мелфи за 5:01:41 часа, а фаворитът в надпреварата Ремко Евенепул увеличи преднината си в генералното класиране.

Въпреки дъждовното време Матюс от "Team Jayco-AlUla" успя да изпревари със спринт на финалната права Мадс Педерсен (Дания) и Кейдън Гроувс (Австралия), които финишираха със същото време. Това е трети етапен успех на австралийския колоездач в "Джирото" и първи от 2015 година насам.

"Да вземеш победа тук, в Италия, е фантастично. Целият екип беше напълно отдаден на това да спечеля. Този успех е повече, отколкото можех да мечтая. Чух, че Педерсен е изостанал на изкачването и знаех, че трябва да издържа до края. Радвам се, че се получи", каза австралиецът.

Дъждът, особено през втората половина на маршрута, причини няколко катастрофи, но никоя от тях не беше сериозна.

Белгиецът Ремко Евенепул запази розовата фланелка на лидер в генералното класиране, след като води с 10:18.07 часа. Той има преднина от 32 секунди пред Жоао Алмейда (Португалия) и 44 секунди пред Примож Роглич (Словения).

"Исках да запазя позиции, защото дъждът направи пътищата мокри и трудни. Още една секунда на Примож и три на останалите е добре, особено след напрегнатия финал", каза Евенепул, който кара за "Soudal Quick-Step".

Етапът беше един от най-дългите и най-равните на "Джирото", като имаше две изкачвания към края. За разлика от него, четвъртият от вторник почти няма равни участъци по 175-километровия маршрут от Веноза до Лаго Лачено, който е с три изкачвания от втора категория, включително едно точно преди финала.

Обиколката на Италия ще завърши на 28 май в столицата Рим.

Министър Глушков присъства на фестивала по утринна гимнастика „Ямбол‘24“

Йоана Илиева и Олга Храмова във втория ден на Световната купа по фехтовка в Пловдив

Зам.-министър Петър Младенов награди участниците в спортния празник на училище „Питагор“