ОБЗОР: Мицин с титла на 200 метра бътерфлай от Държавното по плуване

На 50 м бруст при жените Тея Николова спечели с нов национален рекорд

Българската федерация плувни спортове отличи най-добрите състезатели и треньори за 2023 г. по време на откриването на Държавното отборно първенство по плуване.

Надпреварата започна на столичния басейн “Спартак”. Получилият приза за най-добър плувец Петър Мицин, спечели първия си златен медал в състезанието на 200 м бътерфлай при мъжете.

Той финишира за 1:59.87 мин. След възпитаника на Николай Вакареев се наредиха Никола Караиванов от ПСК “Черно море” и Виктор Христов от “Олимпия”. В същата дисциплина при жените шампионка стана Симона Богданова (“Олимпия”), която завърши за 2:19.80 мин.

На 50 м бруст при жените Тея Николова спечели с нов национален рекорд. Тя стана първата българка с резултат под 31 секунди. Николова финишира за 30.95 сек., като подобри с 11 стотни предишното върхово постижение, което също беше нейно притежание. След състезателката на ПСК “Черно море” завършиха Мария Митова от “Вихрен” и Катрин Радичева от “Каменград”. В същата дисциплина при мъжете победител стана Максим Манолов (ПСК “Черно море”), който завърши за 28.21 сек. След него останаха молдовецът Денис Свет и състезателят на “Младост’91” Матей Резашки.

В надпреварата на 400 м съчетано плуване при мъжете победител стана Иван Грабко от “Пловдив 2019” с време 4:28.53 мин., а при жените триумфира състезателката на ПСК “Черно море” Лора Великова, която финишира за 5:03.81 мин.

Борис Милев (“Олимпия”) беше най-бърз на 100 м свободен стил при мъжете. Милев даде време 51.43 сек. Той изпревари със 17 стотни Алекс Стойнов от клуб “Олимп”. Трети финишира Илиян Илиев от ПСК “Черно море”. При жените победата беше за състезателката на ПСК “Черно море” Бояна Кирчева, която беше само с 6 стотни по-бърза от своята съотборничка Росина Тодорова. Бронза заслужи Тиана Темелкова от “Спринт”.

Валентин Филипов от ПСК “Черно море” спечели държавната титла в плуването на 100 м гръб при мъжете, финиширайки за 55.73 сек., като след него останаха Бранимир Павлов (“Левент”) и Тодор Господинов (“Траяна”). При жените златен медал взе Александра Димитрова от “Спринт” с време 1:04.65 мин. Тя изпревари състезателката от Молдова Наталия Зайтева и Дарина Ракова от “Сейнт Джордж”.

Щафетите на “Олимпия” и “Спринт” спечелиха надпреварите на 4х200 м свободен стил при мъжете и жените.

БРАВО! Йоана Илиева завоюва квота за Париж 2024

Тя взе първо място на европейската олимпийска квалификация на сабя в Диферданж (Люксембург)

Кристиан Василев с квота за Париж

Българинът трети на финал А на скиф

Карлос Насар със световен рекорд, но не го признават

Българките с 3 победи и 2 ремита на Европейското по шахмат

Калейн спечели бронза в многобоя на Световната купа в Ташкент (ВИДЕО)

Другата ни представителка Никол Тодорова остана 13-та

Победа, две ремита и три загуби за нашите на Европейското индивидуално първенство по шахмат