От олимпийския басейн до световен спортен лидер - това е Кърсти Ковънтри

От олимпийския басейн до световен спортен лидер - това е Кърсти Ковънтри

Никога не пропусках церемониите за откриване и закриване на Олимпийските игри, споделя новият шеф на МОК

Кърсти Ковънтри, известна като "Златното момиче" на Зимбабве, е име, което отеква не само в света на плуването, но и в международните спортни среди. На 20 март 2025 г. тя влезе в историята като първата жена и първият африканец, избран за президент на Международния олимпийски комитет (МОК) по време на 144-ата сесия на организацията в Коста Наварино, Гърция. На 41-годишна възраст Ковънтри поема ръководството на една от най-влиятелните спортни институции в света, обещавайки да продължи мисията за единство и вдъхновение чрез спорта.

Олимпийска легенда

Родена на 16 септември 1983 г. в Хараре, Зимбабве, Кърсти започва своя път в плуването още като дете. Участието й на пет Олимпийски игри – Сидни 2000, Атина 2004, Пекин 2008, Лондон 2012, Рио 2016, я превръща в най-успешния африкански олимпиец с общо седем индивидуални медала – два златни, четири сребърни и един бронзов. Нейните триумфи започват в Атина през 2004 г., когато печели злато в дисциплината 200 метра гръб, сребро на 100 метра гръб и бронз на 200 метра съчетано. Четири години по-късно в Пекин тя защитава титлата си на 200 метра гръб и добавя още три сребърни медала – на 100 метра гръб, 200 и 400 метра съчетано.

„Никога не пропусках церемониите за откриване и закриване на Олимпийските игри, споделя Ковънтри в интервю за Olympics.com. - Това беше начинът ми да отпразнувам всичко, което бях постигнала, и да почувствам духа на общността.“

Тя разказва как след победата си в Атина е получила обаждане от президента Робърт Мугабе, който я награждава с 100 000 долара – сума, която тя по-късно дарява за благотворителност.

След блестяща кариера, включваща световни рекорди и множество титли от световни първенства, Ковънтри се оттегля от състезателния спорт след Игрите в Рио през 2016 г. Но това е само началото на следващата шампионска глава в живота й.

Семеен живот

Кърсти Ковънтри е омъжена за Тайрън Сюърд. Американецът става неин мениджър през 2010 г., а три години по-късно двамата сключват брак в Хараре след традиционна церемония, на която Тайрън плаща "лобола" (откуп за булката) на семейството й. През септември 2018 г., само дни след като е назначена за министър на спорта, младежта, изкуствата и културата на Зимбабве, Ковънтри обявява, че очаква първото си дете. През май 2019 г. се ражда дъщеря им Ела, а през 2021 г. семейството посреща и втория си син, Лука. Семейството живее в Хараре, където Ковънтри балансира между политическите си ангажименти, отговорностите й за международните спортни институции и семейството си.

Тайрън, бивш финансов консултант, остава неразделна част от живота и кариерата на Ковънтри, подкрепяйки я както в спорта, така и в новите й начинания. „Той е моят стълб“, казва тя в интервю за местни медии в Зимбабве, подчертавайки значението на семейството за нейната мотивация.

Министър на спорта и критиките у дома

През септември 2018 г. Кърсти Ковънтри е назначена за министър на спорта, младежта, изкуствата и културата в правителството на президента Емерсън Мнангагва – пост, който тя заема и до днес след преизбирането й през 2023 г. Това назначение идва като изненада за мнозина, включително за самата нея, която научава новината от телевизията. Въпреки че идва без предишен политически опит, Ковънтри приема ролята с ентусиазъм, виждайки я като възможност да вдъхнови ново поколение спортисти в Зимбабве.

Назначението й обаче не минава без противоречия. Критиците в Зимбабве я обвиняват, че е станала "мекият образ" на репресивния режим на Мнангагва, особено след спорните избори през 2018 и 2023 г., които са белязани от обвинения в измами и насилие. През януари 2019 г., след жестоко потушаване на протести срещу повишаването на цените на горивата, в което загиват най-малко 12 души, мнозина призовават Ковънтри да подаде оставка. Тя отказва, заявявайки, че остава в правителството заради спорта, а не заради политиката.

Други я критикуват за липса на ефективност. По време на мандата й Зимбабве е изправен пред забрана от Конфедерацията на африканския футбол да домакинства международни мачове поради опасни стадиони – проблем, който тя не успява да реши. Освен това през 2022 г. ФИФА налага 18-месечна забрана на Зимбабвийската футболна асоциация заради финансови нередности и обвинения в сексуален тормоз, което допълнително подхранва недоволството. Известният боец от UFC Темба Горимбо я нарича "най-лошия спортен министър в историята" през 2024 г., а представители на изкуствата я обвиняват, че не прави достатъчно за сектора.

Въпреки това Мнангагва публично защитава Ковънтри, заявявайки, че е доволен от работата й. Някои анализатори смятат, че нейната популярност като олимпийска звезда и единственият бял член на кабинета са стратегически използвани от режима за подобряване на имиджа му.

Новият път като президент на МОК

Изборът на Ковънтри за президент на МОК бележи нов връх в нейната кариера. С 49 от 97 гласа в първия тур тя надмина конкуренти като Себастиан Коу и Хуан Антонио Самаранч-младши. В речта си след победата тя подчерта гордостта си от това, че е първата жена и африканец на този пост: „Момичето, което започна да плува в Зимбабве преди всички тези години, никога не е мечтало за този момент. Надявам се това да вдъхнови мнозина.“

Ковънтри носи богат опит в МОК, където е член от 2012 г., а през 2018 г. става председател на Комисията на атлетите. Тя е известна и с работата си в Световната антидопингова агенция и като основател на Академията "Кърсти Ковънтри" – организация, която предлага достъпни уроци по плуване и спортни програми за деца от бедни райони в Зимбабве.

Интересни факти

Ковънтри учи в университета Обърн в Алабама, САЩ, където печели три национални титли на NCAA и завършва със специалност "Хотелски и ресторантьорски мениджмънт".

През 2008 г. тя дарява наградата си от 100 000 долара от Мугабе за подпомагане на благотворителни каузи в Зимбабве.

Като вицепрезидент на Международната федерация по сърф тя изиграва ключова роля за включването на сърфа в Олимпийските игри в Токио 2020.

Бъдещето пред нея

Като президент на МОК Ковънтри ще се изправи пред предизвикателства като защита на женския спорт, справяне с политически натиск (включително от фигури като Доналд Тръмп преди Олимпиадата в Лос Анджелис 2028) и борба с корупцията. Нейната визия за "нулева толерантност към корупцията" и ангажиментът й към неутралност в политиката ще бъдат подложени на изпитание.

От басейните на Хараре до върха на световния спорт, Кърсти Ковънтри доказва, че с упоритост и страст границите могат да бъдат разбити. Светът очаква с интерес следващите й стъпки.

Министърът на образованието хвали НСА

Около 2500 лева е средният доход на завършилите "Спорт" в Националната спортна академия

Новият етап за конния спорт в България стартира от Панагюрище на 2 и 3 май

Публиката в града ще стане свидетел и на честванията за 149-ата годишнина от Априлското въстание

България с 8 медала от Световното по калистеника в София

България за първи път беше домакин на Световно по калистеника

Валентина Георгиева с бронз от Световната купа по спортна гимнастика

За Валентина Георгиева това е втори медал за сезона от Световните купи след златото на прескок в Осие

България триумфира в Риека

Риека беше домакин на уникално международно събитие по проект #BeInclusiveWaterPolo

Пращаме пълен отбор грации на Европейската купа в Баку

В индивидуалната надпревара при жените ще стартират Дара Малинова и Олександра Шалуева

ММС подкрепи международния научен фестивал „ФИЖЪН 2025“

Заместник-министърът на младежта и спорта Петър Младенов участва в десетото юбилейно издание на най-големия български международен научен фестивал – „ФИЖЪН 2025“.

В Египет: Еди Пенев със сребро от Световната купа по спортна гимнастика

Европейската вицешампионка Валентина Георгиева четвърта на прескок при жените

Ева Брезалиева извън челната тройка на Световната купа в Узбекистан

 Българката с резултат от 27.400 точки