Една млада африканска жена застава на върха на съвременния олимпизъм. Кърсти Ковънтри поема предизвикателството да заеме най-влиятелната позиция в света на спорта, въпреки множеството геополитически препятствия пред новоизбрания президент на Международния олимпийски комитет (МОК).
На 41 години Ковънтри спечели с абсолютно мнозинство, изпреварвайки останалите шестима кандидати, което автоматично я прави десетия лидер в 130-годишната история на МОК. Сега пред нея стои задачата да води олимпийското движение в епоха на дигитална трансформация, политически отговорности и нарастващи екологични тревоги. „Нова ера изисква нови лидери“, каза досегашният президент Томас Бах в началото на сесията – думи, които мнозина възприеха като финален тласък в подкрепа на неговата фаворитка.
Беше време жена да заеме мястото, което някога е принадлежало на барон Пиер дьо Кубертен – основателя на съвременните Олимпийски игри и открит мизогинист, който вярвал, че жените трябва само да увенчават шампионите с лаврови венци.
След победата си представителката на Зимбабве се обърна към публиката, за да изрази благодарността си: „Благодаря ви от сърце. Благодаря и на всички кандидати – това бе невероятна надпревара, която ни направи по-добри и укрепи нашето движение. Убедена съм, че когато сме обединени, можем да развием общите си идеи. Благодаря за тази чест.“
Настоящият министър на спорта на Зимбабве и олимпийска шампионка по плуване от 2004 и 2008 година, Ковънтри се издигна до най-високия пост в МОК с дискретно присъствие, но с неудържимата инерция на пионер. Тя не само е първата жена на този пост, но и първият африканец, както и най-младият президент от времето на Пиер дьо Кубертен насам.
С избирането й Африка за първи път достига върха на олимпийската йерархия. Досега всички президенти на МОК са били европейци, с изключение на американеца Ейвъри Бръндидж. Бах – германецът, който отстояваше равнопоставеността между половете по време на Олимпиадата в Париж – счита, че мисията му по този въпрос е изпълнена с избирането на Ковънтри. По негово време женското представителство в МОК се увеличи от под 20% до 44%, като в момента 48 жени са част от организацията. Широко се смята, че гласовете на жените са изиграли ключова роля за победата на Ковънтри. Освен това, 81 от членовете на Асамблеята – три четвърти от състава – са избрани именно от Бах.
„Жените са готови да водят,“ заяви наскоро новоизбраната президентка, предвиждайки момента на славата, който сега прегръща. Тя остава една от най-изявените фигури в африканската спортна история и най-награждаваният африкански олимпиец – със седем медала от Атина 2004 и Пекин 2008 (две златни, четири сребърни и един бронзов). След края на състезателната си кариера стана министър на спорта на Зимбабве и оглави Комисията на спортистите към МОК – един от най-влиятелните органи в комитета.
Тя използва този опит, за да се издигне в лидерската йерархия, като се ангажира с интегрирането на гледната точка на спортистите и засилване на включването в олимпийското движение. Ролята й в Изпълнителния борд и като председател на комисията й донесе силно присъствие в епоха, в която разнообразието и равенството между половете са заявени приоритети.
ПРОБЛЕМИТЕ
Официално Ковънтри ще поеме президентския пост на 23 юни, когато Бах се оттегли, но преди това й предстоят сериозни предизвикателства. Сред тях: повторното включване на Русия в олимпийските игри, икономическите трудности пред Световната антидопингова агенция поради съкращенията в бюджета на САЩ, участието на трансджендър спортисти в елитния спорт, напускането на ключови олимпийски спонсори, преговорите за телевизионни права и избора на домакин на Игрите през 2036 г.
Най-наболялото предизвикателство е въпросът за участието на трансджендър спортисти в елитни състезания. МОК в момента допуска тяхното участие, но липсата на универсални стандарти поражда поляризирани реакции по света. Ковънтри заема по-консервативна позиция, като не цели пренаписване на правилата, а насърчава федерациите да създадат обща рамка.
„Не подкрепям участието на трансджендър спортисти в Олимпийски игри срещу жени, тъй като това не е честно спрямо тях. Осигуряването на равнопоставеност в женския спорт е от съществено значение,“ заяви категорично тя, като добави, че „транс жените имат вродено физическо предимство в сравнение с биологичните жени, което намалява равноправните възможности.“
По подобен начин Ковънтри обеща твърд подход спрямо половото неравенство в ръководните позиции, подчертавайки, че жените не трябва да бъдат изключение в спортния свят. Въпреки постигнатия напредък, тя признава, че има още много за вършене: „На Париж 2024 постигнахме равенство между половете при състезанията, но в спортните федерации и националните комитети разликата остава значителна. Не става въпрос само за броя на жените в спорта, а за това да имат глас и глас в ключовите позиции. Женското лидерство не бива да е изключение, а правило в спортните организации.“
Друга важна тема е продължаващата война в Украйна, която остави руските и беларуските спортисти в състезателна несигурност. Ковънтри ще трябва деликатно да балансира въпроса за завръщането на Русия в олимпийската сцена. След инвазията в Украйна през 2022 г., МОК сложи вето на Руския олимпийски комитет, като позволи само ограничен брой спортисти да участват неутрално в Париж 2024. Пълната реинтеграция обаче остава спорен въпрос, който ще изисква дипломатичен и етичен подход. Дали Русия ще се върне за Милано Кортина 2026 ще бъде определяща тема на нейното управление.
Позицията ѝ по този въпрос остава донякъде неясна. В скорошни изказвания тя заяви: „Наш дълг като МОК е да гарантираме, че всички спортисти могат да участват в игрите. Това не е само заради войните в Европа и Близкия изток – има конфликти и в Африка. Ако бъда избрана за президент на МОК, ще създам работна група, която да разработи насоки за справяне с подобни периоди, поставяйки интересите на спортистите на първо място.“
СТАБИЛНИ ФИНАНСИ
От положителна гледна точка, новата ръководителка на МОК наследява организация в стабилно финансово състояние – милиарди вече са осигурени чрез медийни права и спонсорства. Напускането на Бах съвпада с договори за приходи от $7.3 милиарда (6.7 млрд. евро) за периода 2025–2028 г., както и с още $6.2 милиарда (5.7 млрд. евро), договорени за периода 2029–2032 г.
Миналата седмица МОК съобщи и за удължаване на договора си с NBCUniversal в САЩ за още $3 милиарда (2.7 млрд. евро) до 2036 г. Въпреки това, напускането на някои ключови спонсори като Toyota и Panasonic поставя въпроси относно бъдещата търговска стратегия. Финансовата стабилност не гарантира гладко управление, особено в контекст на политика, технологии и променящи се социални очаквания.
За да балансира финансовия растеж с фундаменталните олимпийски ценности, Ковънтри смята, че „трябва да намираме начини да се грижим за всички заинтересовани страни и да организираме невероятни многоспортови събития на най-високо ниво. Да, това изисква повече пари, но трябва да ги използваме устойчиво. Например – когато работим с домакинстващи градове, вече се адаптираме към това, което те имат. Не изискваме изграждането на нови съоръжения, защото това не е устойчиво. Тази промяна помага за увеличаване на приходите и контрол на разходите.“
КОМИСИИТЕ НА КОВЪНТРИ
Ковънтри се присъединява към Олимпийската асамблея преди 12 години като представител на спортистите и по-късно бе избрана за постоянен член. Оттогава насам Бах я държи близо до себе си, възлагайки ѝ все по-отговорни роли. В момента тя ръководи координационните комисии за Младежките игри в Дакар 2026 и Олимпийските игри в Бризбейн 2032 – позиции, от които ще се оттегли след като поеме президентството.
Нейното издигане до върха на МОК разбива стъкления таван на организацията и бележи началото на нова ера в света на спорта. „Ще ви накарам да се гордеете и да бъдете уверени в решението, което взехте днес,“ заяви Ковънтри след убедителната си победа.
По превод от Insidethegames.biz
Снимки: БГНЕС