Отиде си голямо име в българския алпинизъм

Отиде си голямо име в българския алпинизъм

Известният български алпинист и кинодокументалист Дойчин Василев е починал на 80-годишна възраст.

За това съобщи журналистът Иван Попйорданов, цитиран от БНТ.

Смъртта е настъпила на 7 декември в болница след прекаран мозъчен инсулт, а поклонението пред Дойчин Василев ще бъде на 14 декември в събота.

Той е участник в трите национални хималайски експедиции (Лхотце 1981, Еверест 1984 и Анапурна 1989) и има в кариерата си изкачвания на 5 осемхилядника, макар това на Шиша Пангма (8027 м) през 1999 г., заедно с д-р Карина Сълова, да не е признато от международните статистики, тъй като двамата достигат централния купол (8008 м), а не главния връх (8027 м).

Василев изкачи също така Даулагири (8167 м) през 1995 г., Еверест (8848 м) през 1997 г., Макалу (8463 м) през 1998 г. и Чо Ойю (8188 м) през 1999 г.

Дойчин Василев е роден на 12 юни 1944 г. в село Кумарица, днес квартал на Нови Искър край София. Завършва висше образование - инженер полиграфист, в Лайпциг (Германия). Бил е преподавател в тогавашния техникум по полиграфия и фотография "Юлиус Фучик", а след това работи в полиграфични фирми, дори и в един период в МВнР, като съветник на министър Соломон Паси.

Той е участник и в експедицията на остров Ливингстън в Антарктида през 2005 г., където се провежда топографското проучване "Тангра".

Освен това Василев бе запален фотограф и кинодокументалист. Автор е на четири филма "Джомолунгма" (1997), "Макалу" (1998), "Манаслу" (1999) и "Бели мечти" (2001), има и няколко фотоизложби.

Пет медала за България от Световната купа по художествена гимнастика (ВИДЕО)

Николова и Брезалиева се наредиха съответно четвърта и пета във финала на лента

Без медал за Николова и Брезалиева на лента

Шампионка стана украинката Таисия Онофричук

Страхотна! Стилияна Николова грабна сребро на топка

Стилияна Николова донесе голяма радост за България от Световната купа, след като завоюва сребърното отличие във финала на топка

Ударно начало! „Съвет за спортно развитие – Пловдив“ подкрепи стотици деца

Организаторите наградиха председателя на фондацията Иван Пашов с купа и златен медал

Ансамбълът ни остана с бронз в многобоя (ВИДЕО)

Ансамбълът на България спечели бронзов медал в многобоя на Световната купа по художествена гимнастика, която се провежда в София

Стилияна Николова спечели сребърен медал, Ева Брезалиева се нареди шеста в многобоя (ВИДЕО)

Стилияна Николова спечели сребърен медал, а Ева Брезалиева се нареди шеста в многобоя при жените на Световната купа по художествена гимнастика, която се провежда в зала "Арена 8888" в София