Почина Борис Георгиев - Моката

Почина Борис Георгиев - Моката

Той е първият ни олимпийски медалист

Първият български олимпийски медалист Борис Георгиев Николов (с прякор Моката) е починал внезапно в дома си на 87 години, съобщиха от семейството пред БНТ.
 
Боксьорът обичаше да се шегува, че ще доживее до 102 години, въпреки че напоследък не можеше да излиза.

Момчето от Добрич печели първия бронзов медал от олимпийски игри за страната ни в Хелзинки през 1952 г.,  след като достига до полуфинал в кат. до 75 кг. срещу румънеца Василе Тица, побеждавайки преди това боксьори от Люксембург, Великобритания и Германия. 

Борис Георгиев е роден в Добрич на 6 март 1929 година. В семейството му има четирима братя, една сестра и майката поема грижата за всички, след като бащата рано почива. Бедното хлапе от Златна Добруджа донася на 17 г. в София прякора си – Моката, (защото сервира от 6-годишен кафе „Мока“ при бате Таньо кафеджията), първия си чифт обувки и воля, дух на победител, честност, достойнство и невероятна работоспособност.

Тези му качества са предпоставка за знаменита кариера - провежда 289 мача, 54 от тях  на международния ринг,  донесли му съперници като олимпийския шампион Ласло Пап от Унгария, друг олимпийски златен медалист  Юлиус Торма от Чехословакия и първенеца на Европа Збигнев Пиетшиковски от Полша. 

8-кратен републикански шампион с ЦСКА – от 1950 до 1957 г.,  участник в три европейски първенства, както и на олимпийските игри в Мелбърн през 1956 г.

След края на кариета си отдава всичките си сили, натрупан опит и енергия като съдия и треньор за създаването на поколения успешни български боксьори.
 
Води физическата подготовка  на първия български космонавт Георги Иванов. Изобретява боксова ръкавица без палец, след като в полуфинал на републиканското първенство най-големият му съперник Атанас Таков с палеца на ръкавицата си засяга фатално лявото му око. Това впоследствие води до операции и преждевременен край на кариерата му.  Само благородната му душа, отдадеността на спорта и любовта към неговата съпруга Любка, която наричаше „орлица“, му даваха сили да се примири с този инцидент.

Обичаше да помага на елитни спортисти и прохождащи боксьори да усвояват изкуството на любимия  спорт. На 82 години Моката тича в боксовата зала,  за да разгрее Кубрат Пулев, дава съвети и показва удар, с който Кобрата да съкрушава съперниците си.   
 

„Помни, че ти ще станеш световен шампион“ – заявява той още през 2011 г., предричайки бляскава кариера на Пулев.   

Международната федерация по гимнастика си смени името

Международната федерация по гимнастика (ФИГ) смени визията и името си - World Gymnastics

Fibank представи новия благотворителен календар в подкрепа на художествената гимнастика

От страна на федерацията също изразиха признателност за подкрепата

Мирослава Минчева в топ 3 на Европа на малокалибрен пистолет за годината

№1 е германката Дореен Фенекамп

Треньорката на хандбалните ни националки: Благодаря ви за българския дух

Мелина Спасова бе определена за №1 на турнира

Българското участие на Европейското по плуване приключи с национален рекорд и 11-о място

Диана Петкова завърши 11-то място в дисциплината 50 м бруст жени на европейското първенство по плуване в малък басейн в Люблин, Полша.

Йоана Илиева с пето място на Гран при

Йоана Илиева продължава отличното си представяне в световния фехтовален елит, след като се класира на пето място в турнира на сабя жени за Гран при Нуома в Орлеан (Франция).

Бадминтонистките се класираха за Европейското отборно първенство

Женският национален тим на България се наложи над Швейцария с 3:2 и записа трети пореден успех на Европейската отборна квалификация по бадминтон, която се проведе в зала "Европа" в София.

България  спечели трофея на IHF Trophy

Националният отбор на България за девойки до 19 години спечели трофея на турнира на Международната федерация по хандбал IHF Trophy за зона Европа в косовската столица Прищина.

Председателят на БОК Весела Лечева поздрави  Спортно училище „Никола Симов“ в Търговище

Председателят на БОК Весела Лечева поздрави Спортно училище „Никола Симов“ в Търговище, което отбеляза своята 40-а годишнина.