Потвърдено: Олимпийският огън ще пътува по море догодина

Потвърдено: Олимпийският огън ще пътува по море догодина

Вижте какво разкриха организаторите на Игрите в Париж

Олимпийският огън ще пътува по море, съобщава АП. Вместо да пристигне по земя, символичният пламък за Игрите в Париж през 2024 година ще стигне до предназначението си по море от родното си място в Гърция, като ще бъде на борда на тримачтов голям кораб, който ще акостира в пристанището на Марсилия.

Организаторите в Париж обявиха в петък за пътя на огъня в кметството на Марсилия, която е бивша гръцка колония, основана преди 2600 години.

Според традицията пламъкът ще бъде запален от слънчевите лъчи на церемония в Древна Олимпия.

След това ще бъде пренесен с факла до Атина и пред Средиземно море с кораб до известното Старо пристанище на Марсилия, където огънят ще бъде посрещнат от армада от лодки по крайбрежието на Франция, заявиха организаторите.

Той ще пътува до яхтеното пристанище на Марсилия, където ще с епроведат олимпийските състезания по ветроходство, а стадионът в Марсилия ще бъде един от домакините на мачовете по футболи, азаха още те.

След това ще бъде пренесен по суша в традиционна щафета с факла, преди да пристигне в Париж, за да запали котела и официално да се открият Олимийските игри, които ще се проведат между 26 юли и 11 август.

Съобщението в петък дойде на фона на генералното събрание на Националния олимпийски комитет на Украйна, което трябва да реши за евентуален бойкот в Париж през 2024 година, ако на руските спортисти им бъде позволено да участват.

Над 1 млн. лв. имат да възстановяват на държавата спортните федерации

Над 1 млн. лв. имат да възстановяват спортните федерации, става ясно от справка, публикувана от Министерството на младежта и спорта

БФ Колоездене: Обиколката на България ще се проведе в 5 етапа

Шефовете на БФК разясниха подробности около събитието

България ще е домакин на Джиро Д’Италия

Потвърдените градове са София и Пловдив

Обиколката на Италия с три етапа в България

България ще бъде домакин на едно от най-големите спортни събития - Giro d'Italia ("Обиколката на Италия") през 2026 г.

Над 650 борци на световно в Самоков

Близо 650 състезатели от 70 държави ще участват на Световното първенство по борба за младежи и девойки до 20 години в Самоков.

Президентът на световния кану-каяк с писмо за признателност към Русе и България

Томас Кониецко изпрати специално писмо до кмета на Русе и до президента на Българската федерация по кану-каяк

Епитропов: Ще почина и ще се завърна по-ентусиазиран

Българинът не успя да влезе в полуфиналите на 200 бруст на Световното

Женската смесена щафета на Щатите счупиха световния рекорд на 4х100 съчетано

Женската щафета на Съединените американски щати на 4 по 100 съчетано постави нов световен рекорд в дисциплината в последното състезание на планетарния форум в Сингапур

Седма поредна световна титла: Ледецки продължава да “лети” в басейна

Легендарната американка няма равни на 800 кроул