Световният шампион Христомир Христов: Културистите сме като малки деца

Световният шампион Христомир Христов: Културистите сме като малки деца

В началото на 2010-а получи покана да участва в елитния турнир „Арнолд Класик" в САЩ, където завърши втори при аматьорите

Христомир Христов е най-успешният български състезател по културизъм. През миналата година "херкулесът" от Велино Търново стана абсолютен европейски шампион и световен първенец.

 
В началото на 2010-а получи покана да участва в елитния турнир „Арнолд Класик" в САЩ, където завърши втори при аматьорите. Освен много труд и постоянство, зад блестящата кариера на Христомир стои и цялото му семейство. Пред "Труд" Христомир разказа как е стигнал  до титлите и какви препятствия е преодолял, колко му струва подготовката, за какво мечтае още...
 
- Какво ви костват успехите, г-н Христов? Тренировките не отнемат ли изцяло времето ви?
- В никакъв случай! Тренирам по час и половина до два на ден. Важното е не колко стоиш в залата, а какво правиш останалото време. Трябва да се спазва строг режим на хранене, да се взимат добавки за възстановяване, да се спи поне по 7-8 часа през нощта... Културистите сме като малките деца - ядем през два часа и половина, хубаво е да почиваме повече - следобедният сън например също се отразява добре.
 
- Как спазвате този „бебешки" режим, не ходите ли на работа?
- Сам съм си шеф. Имам магазин за хранителни добавки и стоя там. Когато тренирам, съпругата ми Силвия ме сменя. Тя води групи по водна аеробика. А по нашия път, като гледам, ще тръгне и дъщеричката ни Михаела. Тя е на пет годинки и половина, а вече ме пита няма ли да я запиша на плуване. Преди ходеше на художествена гимнастика. Не искам да й се налагам, нека прави това, което й доставя удоволствие.
 
- Наскоро се завърнахте от турнира „Арнолд Класик"...
- Всичко беше адски мащабно. Имаше страхотно много участници, мисля, че надвишаваха 14 000. Състезанията не бяха само по културизъм, а в 44 вида спорт. Участваха от петгодишни до баби... Състезанията бяха в един комплекс и продължиха 4 дни. Организацията личеше, че е малко набързо направена.
 
- Видяхте ли Арнолд Шварценегер?
- Да. Беше на метър и половина от мен. Но до него не може да припариш, пазят го много сериозно. Шварценегер награди победителите в културизма при професионалистите. От по-известните холивудски имена се появи Силвестьр Сталоун.
 
- Мислите ли да преминете при професионалистите?
- Аз за кратко се състезавах при професионалистите през 2005-а. Предишната година станах за първи пътсветовен шампион при аматьорите и получих профикарта. Стартирах на едно състезание, но честно казано, там са нужни много пари. В сравнение с аматьорите при профитата всичко трябва да се взима по две. Има и разходи по път, хотели... За мен беше непосилно да продължа. От две години обаче направиха категории и при професионалистите, което за мен е добре. Аз съм по-дребен и не е едно и също да се състезавам с едрите. На този турнир за професионалисти, в който участвах в Тексас през 2005 г., бях най-лекият. И въпреки това завърших девети от 29. Но е трудно, когато нямаш подкрепа. Там например ми се наложи да си пека пържоли в стаята. Купих си скара и котлонче да си варя ориза. Като ме видяха на рецепция-та, казват - тук не се готви в стаите. Аз се съгласих. Но в стаята се затворих в банята и там си приготвих храната, заради датчиците против пожар. Но ако си намеря спонсор, отново бих се върнал, мечтата на всеки културист е да стъпи на „Мистър Олимпия". Смятам, че това е моята мисия. Примерно не мога да кажа, че съм работил дори и един ден, защото обичам това, което правя. Не го чувствам като работа.
 
- Колко пари отиват за подготовката ви на месец?
- Около 7-8 хиляди лева за три месеца. Но ако съм професионалист, ще трябват поне 5000 на месец.
 
- С какво се храни един културист?
- Най-вече с месо и салати в предсъстезателния период. В останалото време включваме ориз, картофи. Избягваме тестени изделия, сладко, газирано. Но ако много ми се дояде например хляб, си хапвам веднъж в месеца.
 
- Тежат ли диетите?
- Свиква се. Отначало ми беше трудно, много се изнервях. Тормозех се и психически, и физически. Но вече имам над 50 състезания и нямам проблем. И организмът ми е свикнал.
 
- Съпругата ви как се справя с толкова изисквания към хранителния режим?
- Тя приготвя всичко. Вечер слага в кутии това, което трябва да ям на другия ден. Например за четири яденета ми подготвя по 250 грама месо и салати, защото се храня под час. И не е удобно да тичам и да търся храна, като дойде време за ядене. Аз си правя само закуската -омлет от шест белтъка и един жълтък и си забърквам овесени ядки с протеин и един банан. Много важно е да се пие също и големи количества вода - поемам по 6-7 литра на ден. Тя прочиства организма. За да съм сигурен, че съм здрав, правя често пълни медицински изследвания.
 
- Как се запалихте по културизма?
- Първия спорт, който съм тренирал, е борба, но за кратко. После, като се уволних от казармата, започнах да ходя във фитнес залата на тогавашния шампион Янислав Тачев. Той ми предложи през 1996-а да се явя на състезание в Пловдив. Беше преценил, че мога да се класирам в шестицата. Отидох и станах четвърти. Тогава един приятел ме посъветва да направя специална диета. След само седмица внимателно хранене станах трети на републиканското. Така стана вярна при мен поговорката апетитът идва с яденето. Амбицирах се и почнах сериозна подготовка. Оттогава съм все първи.
 
- Новото ръководство промени ли нещо във федерацията по културизъм?
- Определено. Откакто Александър Сталийски пое нещата, дойдоха много спонсори. И продължават да се търсят още. Освен това председателят се е заел да популяризира нашия спорт, а точно от това има нужда в момента. 
Европейската купа по ветроходство стартира в Приморско

Състезанието продължава до неделя

България с две лодки на Европейското по гребане в Пловдив

България ще участва с 2 лодки на Европейското първенство по гребане за мъже и жени, което ще се проведе в Пловдив от 29 май до 1 юни.

Олимпийски шампион коментира световния рекорд на български плувец

Олимпийският шампион на 50 метра свободен стил Камерън МакЕвой смята, че световният рекорд, поставен от Кристиан Голомеев като част от програмата на т.нар. "Игри за допингирани" Enhanced Games, където на плувците е разрешено да използват забранени стимуланти, е без значение за спорта.

Десет отбора по колоездене на Купа „Долината на Тракийските владетели“

Състезанието е и част от програмата за „Празника на розата“ в Казанлък

Нова посока за Йосиф Миладинов - стана лице на игри без допинг

Стана ясно как плувецът Йосиф Миладинов ще продължи своя път.

Как звездите на снукъра прекарват лятната си ваканция

Джъд Тръмп и Джак Лисовски ще пристигнат в България на WINBET Snooker Special

Тъжно! Отиде си голям олимпийски шампион

Той е медалист от Рим

Игрите през 2028 захранват със $150 млрд. икономиката на Лос Анджелис

Мегаполисът посреща футболем Мондиал и Олимпийски игри

Париж 2024 чества годишнина

Летните Олимпийски игри в Париж може и да отминаха, но празненствата продължават.