"Цар Симеон” се върна с шампионска титла и от държавното по планинско колоездене

"Цар Симеон” се върна с шампионска титла и от държавното по планинско колоездене

Поредна престижна шампионска титла – този път на планинско колоездене, изкова пловдивският колоездачен клуб „Цар Симеон 1898”

Поредна престижна шампионска титла – този път на планинско колоездене, изкова пловдивският колоездачен клуб „Цар Симеон 1898”. Спечели я младата надежда Адриан Беев в дисциплината крос кънтри (XC) при юношите до 17-годишна възраст по време на държавното лично-отборно първенство на България, което се проведе на новооткритото специализирано велотрасе в зимния ни курорт Пампорово.

Освен като силен шосеен бегач, сега Адо се показа и като блестящ планински байкър и направи наистина отлично каране по тежкото, но много атрактивно близо 6-километрово трасе. По трудната дистанция от 5 700 метра, Беев кара като лъв, заслужено стана шампион и грабна златния медал, като постигна първо време от 28:27.10. Така той изпревари с цели 20 секунди втория – Иван Михайлов от тима на „Лястовица” - Казанлък.  Трети, с бронза остана Петър Байчев от отбора на „Сините камъни” - Сливен, на повече от 2 минути след пловдивчанина.

В надпреварата при мъжете първото място и златния медал очаквано заслужи бившият колоездач на  „Цар Симеон 1898” Тодор Ангелов, който преди година се оттегли от шосейното колоездене и се посвети изцяло на планинското. Тошко убедително стана шампион с време 1:28:22 по 5 700-метровото трасе, пред представителя на „Мамут” Бойко Танчев, постигнал 1:42:37. Трети с бронза остана варненецът Васил Василев с 1:42:41.

Планинският държавен колоездачен шампионат събра най-добрите байкъри от цялата страна и премина при изключителна конкуренция и завидна масовост.

Освен на крос кънтри (XC), бегачите участваха и в атрактивната дисциплина спускане (DH). В тези серии друг състезател на „Цар Симеон” - Иван Алберт Ажи, също бе близо до медал при юношите, класира се на финала, но там остана шести в крайното подреждане.

В тази дисциплина очаквано доминираха представителите на друг пловдивски велотим - „Крива спица”.

Паралелно с националното първенство по маунтин байк, в хотел "Перелик" на курорта Пампорово, се проведе и отворена конференция на тема “Интегриране на планинското колоездене в структурите на Българския колездачен съюз (БКС)”.

Следващият сериозен старт на колоездачите на „Цар Симеон” е на 28 и 29 юли, когато клубът ще участва в държавното лично-отборно първенство на България на писта. Шампионатът е за юноши старша възраст и ще се проведе на колодрума „Сердика” в София.

Залата за фехтовка в Пловдив ще претъри основен ремонт

Единствената зала в Пловдив, проектирана за фехтовка, е на път да претърпи основен ремонт и да заживее своя нов живот

Повече от 400 млади състезатели по карате-киокушин ще участват в „Световна купа Варна"

437 млади каратеки от 25 държави на 7 юли ще участват в Световната купа "Варна 2026" на 7 юли, като състезанието е част от 20-ия Международен летен лагер по бойни изкуства

Налбантова си осигури медал в САЩ

Записа трета поредна победа

Асоциацията на българските спортни федерации с призив за спасяване и подкрепа на българския спорт

Асоциацията на българските спортни федерации (АБСФ) излезе с призив за спасяване и подкрепа на българския спорт заради недостатъчното финансиране на федерациите в бюджета на спорт за 2026 година

Керязов награди бронзовите медалисти от Световната купа по спортна акробатика

Министърът на младежта и спорта Енчо Керязов награди с почетни плакети бронзовите медалисти от Световната купа по спортна акробатика в Бургас Вилиана Костадинова и Кристиян Манолов.

БОК отбеляза международния олимпийски ден

Факлоносците предадоха олимпийската факла на председателя на БОК Весела Лечева