Весела Лечева поздрави новия президент на МОК

Весела Лечева поздрави новия президент на МОК
Източник: БГНЕС

Кърсти Ковънтри е първата жена, избрана за председател, в историята на комитета

Новоизбраният председател на Българския олимпийски комитет (БОК) Весела Лечева изпрати поздравителен адрес на Кърсти Ковънтри, която днес беше избрана за президент на Международния олимпийски комитет.

"Поздравявам Ви за избирането за президент на Международния олимпийски комитет (МОК). Това е исторически момент, защото вие сте първата жена, която застава начело на нашата авторитетна организация. Доверието, което заслужихте, задължава да продължите по пътя, по който сте поели. Получавате солидно наследство от президента Томас Бах и съм убедена, че пред Международния олимпийски комитет предстои светло бъдеще и дни на развитие и просперитет.

Вашата изключителна спортна кариера и след това опитът ви като ръководител, ще мотивира участието на повече жени в спорта. Особено съм щастлива и от факта, че член на Комисията по "Обществени въпроси и корпоративни комуникации" получава такова високо признание. Надявам се да вървим в една посока, а общата ни работа да донесе успех за цялото олимпийско движение", се казва в писмото, подписано от Весела Лечева.

Освен лидер на българското олимпийско движение, бившата шампионка по спортна стрелба е и член на Комисията по "Обществени въпроси и корпоративни комуникации" на МОК.

41-годишната двукратна олимпийска шампионка в плуването Ковънтри спечели вота на 144-тата сесия на МОК в Пилос, в западната част на Пелопонес (Гърция) още на първи тур с 49 гласа от валидни 97 бюлетини. Тя е първата жена, която е избрана за президент на най-голямата спортна организация в света и общо десетият президент от създаването на комитета в края на XIX век. Освен това Кърсти Ковънтри е и първият президент, който не е от Европа или САЩ.

КРАЙ НА САГАТА: Весела Лечева официално е председател на БОК

Весела Лечева беше вписана в Търговския регистър като председател на Българския олимпийски комитет (БОК).

efbet Пункт дава старт на „Тръпка за Световно“ преди Мондиал 2026

Голямата игра стартира на 5 юни

Весела Лечева ще открие и участва в Националната олимпийска академия

Председателят на БОК и член на комисия на МОК Весела Лечева ще участва в 44-а сесия на Националната олимпийска академия за млади участници и 14-а сесия за учителите по физическо възпитание и обществени спортни деятели, която ще се проведе в Несебър. 

Министър Керязов: Домакинството на European Grand Prix Open Ramus E6 е признание за авторитета на българското таекуондо

Надпреварата се провежда в олимпийската дисциплина "Спаринг"

8888.bg подарява ВИП изживяване и лична среща с футболистите на Мач на Надеждата

Присърце каузата взимат 8888.bg, които подпомагат още много социални и спортни инициативи

Инвестицията в спорт е инвестиция в здраве, каза кметът на Враца

„Повече да спортуваме, защото здравите хора са спортуващите хора“, заяви Калин Каменов