Англия отнесе Италия на "Уембли" за място на Евро 2024 (ВИДЕО)

Европейският шампион ще трепери до последно за финалите в Германия

Англия си осигури място на Евро 2024 след заслужен успех над Италия за 3:1 насред "Уембли". Тимът на селекционера Гарет Саутгейт се нуждаеше от обрат в Лондон за втори успех над действащия шампион на Стария континент. С двете си победи в квалификациите, "Трите лъва" взеха частичен реванш за поражението на същия този стадион във финала на Евро 2020 с дузпи. Два гола сега реализира обичайният заподозрян Хари Кейн, един добави грешникът отпреди 2 години Маркъс Рашфорд, който тогава изпусна дузпа и дълго бе критикуван от феновете на своята родина. Голът за Италия пък вкара Джанлука Скамака още в 16-ата минута при една от малкото добри атаки за гостите.

За да си осигури квота за Германия, "Скуадра адзура" ще трябва да се разправи с Украйна, победила Малта в друг мач от потока. Двата тима тепърва имат да играят още веднъж помежду си, като това ще се случи в Леверкузен, където украинците ще са със статут на символичен домакин. Италия има опция за участие на големия форум и през Лигата на нациите, където спечели своята група през изминалата година.

Двубоят започна с редица положения пред вратата на Донарума, като най-сериозното такова бе избито с мъка от Джовани Ди Лоренцо в ъглов удар. В 12-ата минута Маркъс Рашфорд стреля силно от фаул, а ударът мина в опасна близост от вратата на "адзурите". Противно на случващото се на терена, но и в типичен за италианците стил, именно те поведоха в резултата. Продължителна атака премина през Ди Лоренцо, който намери Скамака в наказателното поле и таранът на Аталанта вкара от чиста позиция.

Последваха силни минути за "адзурите", в които Скамака отново застраши вратата на "Трите лъва", но силният му удар от границата на наказателното поле този път излезе в аут.

В 28-ата минута главният съдия Клерман Тюрпен отсъди дузпа за Англия, след като Ди Лоренцо събори с шпагат Белингам при нахлуване на звездата на Реал в наказателното поле на гостите. Зад топката застана Хари Кейн, а изпълнението му бе безапелационно - 1:1.

В последните минути Удоджи бе близо до това да върне преднината на Скуадрата, но някак англичаните оцеляха, след като топката бе избита в ъглов удар, благодарение и на вратаря Пикфорд.

Втората част започна с две положения пред Донарума. Първо Фил Фоудън имаше претенции за дузпа, след като пътя му препречи Удоджи, но Турпен отказа да посочи за втори пъти бялата точка. Минути по-късно Калвин Филипс стреля опасно, но и неточно. Логичното се случи в 57-ата минута, когато Джуд Белингам отне топката пред собственото си наказателно поле, после разви успешно контраатаката на "Трите лъва", за да може Рашфорд да я вземе пред пеналта на "адзурите" и да се разпише за 2:1.

Реакцията на Лучано Спалети бе красноречива - тройна смяна. В игра се появиха Алесандро Бастони, Федерико Димарко и Мойс Кейн за сметка на Ачерби, Скамака и Удоджи. Това обаче не донесе необходимия резултат за гостите от Рим.

В 77-ата минута интригата приключи, след като Хари Кейн си открадна една топка в половината на съперника, успя да си спечели пространство, гърдирайки отлично, след което разстреля Донарума.

Англия - Италия 3:1

0:1 Скаммака (16)
1:1 Х. Кейн (31-д)
2:1 Рашфорд (57)
3:1 Х. Кейн (77)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

АНГЛИЯ: Пикфорд, Уолкър, Стоунс, Магуайър, Трипиър, Филипс, Райс, Рашфорф, Белингам, Фоудън, Кейн(к);

Селекционер: Гарет Саутгейт;

ИТАЛИЯ: Донарума, Удоджи, Ачерби, Скалвини, Ди Лоренцо, Фратези, Кристанте, Барела, Ел Шаарави, Скамака, Берарди;