Бербатов пред сайта на УЕФА: Целта ми на терена е да демонстрирам красотата на футбола

Бербатов пред сайта на УЕФА: Целта ми на терена е да демонстрирам красотата на футбола

Европейската централа публикува специално интервю с Бербатов под заглавие "Великият артист"

УЕФА обърна специално внимание на Димитър Бербатов преди вторите срещи в груповата фаза на Лига Европа тази вечер. Българският нападател на ПАОК даде интервю за официалния сайт на УЕФА преди домакинството на Борусия (Дортмунд). УЕФА озаглавява материала „Великият артист”, а Бербатов казва, че целта му на терена е „да демонстрира красотата на футбола” и да кара феновете да се усмихват.

Ти ще бъдеш запомнен като един от най-великите импровизатори във футбола. Това прави ли те горд?
- Да, защото това е основната ми цел във футбола: да доставям забавление, да демонстрирам красотата на играта. Това включва голове, асистенции, игра за отбора като цяло, така че да спечелим. За мен фактът, че доставям забавление и карам феновете да се усмихват след мача е наистина нещо, което ми носи огромно удоволствие. Ще продължа да правя това докато играя футбол.

Какво ти минава през ума, когато топката не е у теб?
- Когато топката не е мое притежание, най-важното нещо е да зная каква позиция заемам на терена като цяло с оглед на разположението на другите играчи от моя отбор. Ако знам къде са съотборниците ми, значи ще бъда способен, с едно движение, да получа топката веднага. Много е важно да си стъпка или две пред съперниците на терена, трябва да можеш да ги изненадаш. Но това е качество, което само малцина са усвоили до съвършенство. Затова винаги съм обичал да гледам футболисти като Шави Ернандес и Лионел Меси. Те четат играта 2-3 хода напред преди да получат топката и така могат да продължат атаката.

Ти напусна Монако със свободен трансфер, след като помогна на отбора от Лига 1 да стигне четвъртфиналите в Шампионска лига миналия сезон. Как се стигна до твоя договор за един сезон с ПАОК?
- Както с много други неща в моя живот, това се случи в последния момент. Говорих с треньора Игор Тудор, който ми каза, че те наистина ме искат. Собственикът на отбора Иван Савидис настояваше да подпише с мен. Всъщност той ме помоли да играя за ПАОК преди две години. Това ми помогна да реша и затова се съгласих да премина в ПАОК.

ПАОК игра в групите на Купата на УЕФА и Лига Европа в пет предишни кампании, но не е стигал по-далеч от 1/16-финалите. Можете ли да стигнете по-напред този сезон?
- Това е една от целите ни. Ще бъде трудно, защото всички отбори в нашата група са добри, но не е невъзможно. Нашият отбор е наистина млад, което е страхотно, но също значи, че на нашите играчи им липсва опит. Това е моята роля – да опитвам да помагам на отбора възможно най-добре. Ще получим възможност да тестваме способностите си.

Бившият хърватски национален защитник Игор Тудор застана начело на ПАОК през юни. Кажи ни за неговия стил на водене на отбора.
- Той е жаден за работа и го показва в подхода си към задачите, в начина, по който провежда тренировки. Неговите методи са близки до типичния италиански стил на треньорство. Това е нормално като се има предвид, че той дълго време играеше за Ювентус.


ПАОК приема Дортмунд във вторите мачове от груповата фаза на Лига Европа. Очакваш ли страхотна атмосфера на „Тумба”?
- Дортмунд са фаворити, но ние не можем да бъде подценявани. Имаме някои добри млади играчи. Дортмунд играе страхотен футбол, вкарва много голове и притежава страхотни футболисти. Но атмосферата ще бъде невероятна, и двата отбора ще имат по 11 играчи на терена и остава да видим кой ще надделее.

 

Марсилия праща на борсата една от звездите си

Решението е на треньора Роберто Де Дзерби

Луис Диас: Мечтаех да дойда в Байерн

Колумбиецът призна, че е повече от щастлив при “баварците”

Челси е подготвил финална чистка за края на лятото

“Сините” пред раздяла с десетима свои играчи

Тотнъм не се отказва от Еберечи Езе

Преговорите между двата тима се задълбочават

Галатасарай се прицели във вратаря на Португалия

Турският гранд пред отказване за Едерсон

Уулвс привлече най-бързия играч в Серия А

Подсилване в защита за “вълците”

Луукман се завърна в тренировките на Аталанта

Нигериецът по всяка вероятност ще остане в тима

Официално: Новият капитан на Тотнъм преподписа с тима

Ключов “трансфер” за “шпорите”

Рашфорд с първо открито интервю за Барселона

Англичанинът говори и за времето си в Манчестър Юнайтед