ОБЗОР: Рен би Милан в голово шоу, но отпадна (ВИДЕО)

Кабаков свири продължения, вижте всички резултати и голмайстори от Лига Европа

Европейските клубни шампиони Милан (Италия), Бенфика (Португалия), италианският Рома, Карабах (Азербайджан) и германския Фрайбург се класираха за осминафиналите в турнира Лига Европа. Азерите, където главен съдия беше Георги Кабаков, както и Фрайбург се нуждаеха от продължения, докато "вълците" от Рим минаха през дузпи.

Италианският гранд Милан се класира за осминафиналите в турнира Лига Европа въпреки поражението с 2:3 от Рен (Франция) в реванша от плейофния кръг. Росонерите обаче продължават напред с общ резултат 5:3 след успеха си с 3:0.

Те обаче влязоха в европейския си реванш след шокиращото поражение с 2:4 от Монца в Серия А, а треньорът им Стефано Пиоли направи и доста ротации в стартовите 11.

Домакините спечелиха срещата за честта си, но имаха своя герой днес и той се казваше Бенжамен Бурижо, който записа хеттрик с два от головете от дузпи. Но още след 90 секунди игра Рафаел Леао едва не даде преднина на гостите, та се налагаше вратарят Стив Манданда да спасява с крак.

В 11-ата минута обаче Рен поведе, когато Исмаел Бенасер сбърка обещаваща контраатака с непохватно отиграване. Това позволи на домакините да обърнат хода, а отсечен удар на Бурижо извън наказателното поле се спря в далечния долен ъгъл.

Кристиан Пулишич изпусна да изравни, но това все пак се случи в 22-ата минута, когато Тео Ернандес сложи топката на главата на Лука Йович и сърбинът вкара 11-ия си гол в 15 мача в Лига Европа.

След почивката домакините бяха -активни и Майк Мейнян се нуждаеше от отчаяна реакция при удара на Арно Калимуендо от воле по земята от близо. Датският бранител Симон Кяер блокира удара на Амин Гуири в следващата така. в 54-ата минута обаче Жоао Педро Пинейро от Португалия отсъди лека дузпа за домакините, която Бурижо вкара за 2:1.

Пет минути по-късно – в 59-ата, Рафаел Леао вкара най-после при една от многото си възможности, но в 68-ата нова дузпа, пак реализирана от Бурижо, оформи успеха на Рен. Тази беше дадена от съдиите от стаята за видеоанализ (ВАР), тъй като след удар на Калимуендо топката се спря в ръката на Йович.

Португалският гранд Бенфика е на осминафиналите на Лига Европа, но с много малко заслуги. Тулуза направи достатъчно днес, за да продължи напред. Но късметът и вдъхновеният украински вратар Анатолий Трубин попречиха на французите да стигнат до гол.  Първата среща в Лисабон беше спечелена драматично от Бенфика с 2:1, а днес това 0:0 им беше достатъчно.

След като първото полувреме беше белязано от баланс, през второто полувреме играта беше еднопосочна. В нападение Бенфика не съществуваше и французите създаваха възможност след възможност. Но в крайна сметка головете решават, а Тулуза не отбеляза и резултатът остана 0:0.

В Баку местният Карабах (Агдам) се наслаждаваше на успех с 4:2 като гост в Брага, но португалците не се предадоха и спечелиха редовното време с 2:0. Това означаваше равен общ резултат и продължения. Българската съдийска бригада начело с Георги Кабаков и ВАР-съдията Ивайло Стоянов се справи чудесно със задачите си.

В 57-ата минута при резултат 0:0 Кабаков показа втори жълт картон на Елвин Джафаргулиев и трябваше да го изгони. След това гостите вкараха два гола чрез чрез Рожер Фернандеш в 70-ата минута и чрез Алваро Фернандеш в 83-ата.

Бившият футболист на Локомотив (Пловдив) Матеус да Силва намали за Карабах в 102-ата минута. В 115-ата Кабаков даде дузпа за гостите, която беше превърната в гол от Симон Бенза. И когато трябваше да се стигне до дузпи, буквално с един от последните удари по топката тимът на домакините вкара за 2:3 и продължава напред. Разписа се Нариман Акхундзаде, за да класира за втори път този тим на осминафинал в турнир на УЕФА. Невниманието на Брага позволи на Карабах да предприеме бърза контраатака след свободен удар, завършила с гол, който елиминира португалския екип.

След 0:0 в първата среща Фрайбург и Ланс завършиха и сега наравно – 2:2 след драматично изравняване на унгареца Роланд Шалай в 90+2-ата минута. Гостите поведоха с 2:0 благодарение на точните удари на Давид да Коща в 28-ата минута и на Сепе Уахи в 45+1. Шалай намали на 1:2 в 67-ата, а Михаел Грегорич направи крайното 3:2 в 99-ата.