Формула 1: Изненадващ победител в Маями (ВИДЕО)

Формула 1: Изненадващ победител в Маями (ВИДЕО)

Ландо Норис с първи успех в кариерата си

Пилотът на "Макларън" Ландо Норис победи световния шампион Макс Верстапен с "Ред Бул", за да спечели първата победа в кариерата си във Формула 1 в Гран При на Маями.

"Крайно време, а?! Какво състезание. Измина много време, но най-накрая успях да го направя за моя отбор", каза победителят, за когото това беше старт номер 110 в този спорт.

Норис направи страхотен рестарт и се справи с атаките на Верстапен след период с автомобил за сигурност. Той финишира за 1:30:49,876 час. Нидерландецът трябваше да се задоволи с второто място, на 7.612 секунди зад Норис, докато Шарл Льоклер с "Ферари" се нареди трети на 9.920 секунди.

"Печелиш, губиш, всички сме свикнали с това в състезанията. Днес беше просто труден ден. Радвам се за Ландо, измина много време и няма да му е последната победа. Днес той я заслужава", каза Верстапен.

Последната победа на Норис е от началото на сезон 2018 във Формула 2 в Бахрейн. За Макларън това беше първи триумф от Монца 2021, когато Даниел Рикардо стана шампион.

"Беше дълго състезание, целият уикенд беше добър с някои малки пречки по пътя", добави Норис.

Верстапен стартира перфектно от полпозишън, докато Льоклер на второ място загуби позиции от съотборника си Карлос Сайнс и Серхио Перес (Мексико) с другия "Ред Бул".

В 22-ата обиколка Верстапен излезе от пистата и се удари в стълб на шикана на завой 14-15. Затова се наложи влизането на виртуална кола за сигурност за кратък период, след което нидерландецът излезе в бокса и се върна на пистата четвърти. Световният шампион успя да стигне отново до второто място зад Норис, който продължаваше да води, когато отново имаше автомобил за сигурност, след като Логан Сарджънт от "Уилямс" приключи домашното състезание след катастрофа с пилота на "Хаас" Кевин Магнусен.

В 30-ата обиколка Норис влезе в бокса при кола за сигурност, което му позволи да запази лидерството си. След това британският пилот имаше фантастичен рестарт, за да се натрупа преднина пред Верстапен. Той продължи да увеличава предимството си пред пилота на "Ред Бул", който не успя да го настигне.

Сайнс и Перес финишираха съответно четвърти и пети, следвани от Люис Хамилтън с "Мерцедес" и Юки Цунода с "Visa RB". Джордж Ръсел с втория "Мерцедес", Фернандо Алонсо с "Астън Мартин" и Естебан Окон с "Алпин" завършиха топ 10.

Макс Верстапен спечели четири от предишните пет състезания и оглавява класирането при пилотите със 136 точки, докато преследва четвърта поредна титла. Той ще се опита да възстанови статуквото по време на Гран при Емилия Романя в Италия на 19 май.

Втори е Серхио Перес със 101 точки, а трети се нарежда Шарл Льоклер с 98 точки.

Норис задмина Пиастри в първата тренировка на “Интерлагос”

Разликата между двамата пилоти на МакЛарън бе 0.023 секунди

Хамилтън: Искам Формула 1 да е прозрачна

Британският пилот Люис Хамилтън призова за повече "прозрачност и отчетност" от управляващия орган на Формула 1

Верстапен: Ще ни трябва късмет за световната титла

Действащият световен шампион във Формула 1 Макс Верстапен заяви, че ще му е нужен “малко късмет”, за да настигне Ландо Норис и Оскар Пиастри в класирането при пилотите през 2025-а година

Йос Верстапен даде съвет на Оскар Пиастри

Оскар Пиастри водеше в класирането при пилотите във Формула 1 в продължение на шест месеца, заемайки първото място след победата си в Гран При на Саудитска Арабия през април

ФИА ще прави още промени за Формула 1 през 2026г.

Комисията по състезанията във Формула 1 към ФИА подготвя обсъждане на съществена промяна в регулациите, която може да влезе в сила още със старта на сезон 2026

Джак Крофърд вече е пилот на Астън Мартин

Сменя Фелипе Другович

Ръсел има любопитна клауза в новия си договор с Мерцедес

Джордж Ръсел разкри една важна подробност за новия си договор с отбора на Мерцедес, който беше обявен по-рано този месец, но без да се упоменава какъв е срокът на контракта

Съотборникът на Верстапен за догодина става ясен през декември

От Ред Бул ще обявят пилота си за 2026 г. на Гран при на Абу Даби

Хамилтън не разбира защо само той получи наказание в Мексико

Люис Хамилтън сподели, че е "малко лудо", че е бил единственият пилот, получил наказание за съкращаване на завой по време на Гран При на Мексико