Луда надпревара: Верстапен над всички и в Шанхай (ВИДЕО)

Макс с 4 от 5 при завръщането на ГП на Китай

Световният шампион Макс Верстапен постигна нова победа във Формула 1, след като се поздрави с успеха в Гран При на Китай.

Верстапен завърши днес един перфектен уикенд в Шанхай, след като се поздрави с успехи в спринта, в квалификациите и в самото състезание.

В лудата днешна надпревара той доминираше от самото начало до края в днешното състезание и не остави съмнения за превъзходството си. Затова помогна до голяма степен и влизането на две коли за сигурност по време на гонката.

Единствените моменти на притеснение за пилота от Нидерландия беше в началото на състезанието, когато се наложи да отбива атаки на автомобилите на Ферари.

Втори след звездата на Ред Бул остана Ландо Норис от Макларън, който изостана на 13.733 секунди. Трети е другият пилот на Ред Бул – Серхио Перес, изостанал на 19.160.

За победителя днес това е четвърти пореден успех в пет състезания от началото на кампанията, както и общо 58-а в кариерата.

Единственото състезание, в което Верстапен не триумфира като победител, беше в последната седмица на март в Австралия и там първи стана Карлос Сайнс от Ферари. Времето на Верстапен е 1:40:52.554 часа.

Второто място за Норис беше най-добър резултат на базирания в Уокинг отбор от кампанията досега. Норис започна състезанието от 4-ото място и в нито един момент не слезе по-надолу, за да завърши 2-и.

След като започна състезанието в задната част на решетката, британската звезда Люис Хамитън се възстанови до девето място, на +57.986 секунди от победителя.

Денят беше ужасен за отбора на РБ Хонда, тъй като и двете им коли се оттеглиха от състезанието.

Топ 6 днес беше допълнен от двата болида на Ферари – Шарл Льоклер (Монако) на 4-о място на 23.623 секунди, както и от Карлос Сайнс – на 33.983. Джордж Ръсел от Мерцедес остана на 6-и на 38.724.

В обиколка номер 21 дойде и прекъсване на състезанието, когато виртуалната кола за безопасност беше вкарана след оттеглянето на Валтери Ботас на пистата.

Това позволи на Льоклер и Норис да направят своите първи и единствени спирки в бокса, като последният отново излезе на трето място, възползвайки се от малкото загубено време в питлейна.

Веднага след това обаче беше вкарана реална кола за сигурност, която попречи единствено на Серхио Перес, който загуби 2-ото си място за сметка на Норис.

Състезанието беше подновено в 27-ма обиколка, но само за момент буквално. Ланс Строл и Даниел Рикиардо осъществиха контакт на завоя, преди Цунода да бъде принуден да се оттегли, ударен от Кевин Магнусен. И това доведе до още една кола за безопасност.

Второто рестартиране дойде в 32-ата обиколка, след която Верстапен доминираше Перес се върна на подиума с изпреварване на Льоклер в 39-та обиколка и насочи вниманието си към Норис напред, но 3-ото място се оказа максимума за него.