OФИЦИАЛНО: ФИА обяви революционните промени за Формула 1

OФИЦИАЛНО: ФИА обяви революционните промени за Формула 1

Новите правила влизат в сила от сезон 2026

След месеци на дискусии днес Международната автомобилна федерация (ФИА) най-накрая публикува техническите правила за сезон 2026 във Формула 1.

Основната промяна е свързана с размерите и теглото на колите, които ще бъдат по-малки и по-леки. Надеждите на ФИА са това да подобри екшъна на пистата и феновете да наблюдават много по-интересни и продължителни битки гума до гума.За целта максималната дължи на междуосието ще бъде намалена от 3600 мм до 3400 мм, а максималната ширина на колите ще бъда редуцирана от 2000 на 1900 мм. Минималното тегло пък ще бъде свален от цели 30 килограма спрямо сегашните 798, за да достигне 768 кг. Нивата на притискане се очаква да намалеят с около 30%, а тези на челното съпротивление с цели 55%. 18-инчовите гуми, които бяха въведени през 2022 година, ще бъдат запазени, но широчината им ще бъда намалена със съответно 25 и 30 мм за предните и задните колела.

Доста голяма промяна ще има и по аеродинамиката, която ще бъде активна и ще позволява на пилотите да променят ъглите на атака на предните и задните си крила в движение. Активните елементи на задното крило ще бъдат три на брой, а страниците му ще бъдат опростени. Предното крило ще бъде със 100 мм по-тясно и ще включва два активни елемента.

Аеродинамичните елементи около предните гуми, които бяха въведени през 2022 година, ще бъдат премахнати, но за сметка на това част от аеродинамиката около колелата ще бъде стандартизирана. Подът пък ще бъде по-плосък на места, а дифузьорите ще са по-слаби, за да се намали нуждата отборите да разчитат на ниски и твърди коли, за да извличат максимално представяне.

Както беше обявено още през август 2022 задвижващите системи ще бъдат опростени чрез премахването на MGU-H компонента. Съотношението на електрическата мощност и тази, която се генерира от двигателя с вътрешно горене ще бъде почти равно (400:350 kW, спрямо 550:120 kW в момента), като ще видим и завръщането на система, която ще е сходна с използваната между 2009 и 2013 KERS.

В случая електрическата енергията на водещата кола ще започне да спада след 290 км/ч и ще достигне до нула при скорост от 355 км/ч. За следващия автомобил обаче ще има възможността да използва максималната електрическа енергия (350 kW) до 337 км/ч, както и 0.5 MJ енергия повече на обиколка.

ОФИЦИАЛНО: Португалия се завръща във Формула 1

Португалия ще се завърне в календара на Формула 1 през 2027 и 2028 г. като част от двугодишно споразумение на FIA с португалското правителство и местния организационен комитет

Барикело: Хамилтън по-добре да не критикува Ферари

Рубенс Барикело прекара 6 сезона като съотборник на Михаел Шумахер във Ферари и е много добре запознат с нравите и политическия климат в Маранело

 Норис получи трофея от Формула 1

На галавечер на ФИА в Ташкент

В Абу Даби: Цолов с осмо и 16-то време в последните тестове

Сезонът във Формула 2 завърши официално днес

Карлос Сайнц си пожела да стане шампион във Формула 1

За него няма значение кога ще грабне титлата

В Абу Даби: Цолов с 9-ти и 13-ти резултат в тестовете на Формула 2

Българският пилот направи впечатляващите 120 обиколки

В Абу Даби: Никола Цолов 13-и в първите тестове във Формула 2

Оливър Гьоте с МП Моторспорт бе най-бърз

Верстапен е най-високоплатеният пилот във Формула 1

Тази година нидерландецът е спечелил 76 милиона долара

Съперник на Никола Цолов записа последното най-бързо време във Формула 1 за 2025 година

Американецът Джак Крауфорд беше най-бърз в последния тест във Формула 1 за 2025 година, който се проведе днес на пистата „Яс Марина“ в Абу Даби