Рекордна победа на Хамилтън на "Силвърстоун"

Рекордна победа на Хамилтън на "Силвърстоун"

Пилотът на Мерцедес за шести път спечели Гран при на Великобритания

Люис Хамилтън спечели за шести път в кариерата си Гран при на Великобритания от Формула 1, с което постави рекорд по победи в историята на "Силвърстоун". Британският пилот на Мерцедес завърши пред своя съотборник Валтери Ботас и подобри рекорда на Ален Прост и Джим Кларк, заедно с които оглавяваше класирането до този момент.

Състезанието започна с драма на старта за холандеца Макс Ферстапен. Още преди загряващата обиколка болидът на Ред Бул бе заобиколен от механици, които сменяха забързано предното крило. В крайна сметка се оказа, че те са получили разрешение от рейсконтрола за отстраняването на малък проблем и се справиха на време.

Самият старт започна силно за Валтери Ботас. Победителят от квалификациите блокира отлично атакувалия го в първи завой Люис Хамилтън, а зад тях Себастиан Фетел от Ферари изпревари Пиер Гасли от Ред Бул и спечели петото място от шесто на решетката.

Хамилтън намери нова пролука за атака в четвъртата обиколка, когато постави и най-добро време на пистата. Ботас отвори път от вътрешната страна на завоя и британецът го изпревари, но контраатаката на "Копс" бе успешна и финландецът отново оглави колоната.

Ботас влезе в бокса в 17-та обиколка и това се оказа фатално. Скоро след това Антонио Джовинаци се завъртя в чакъла и предизвика поява на автомобила по сигурността, а водещите пилоти влязоха моментално за смени на гумите. Хамилтън и Фетел сложиха твърда смес, което почти им гарантира цяло състезание само с това спиране при механиците.

Класирането се запази непроменено дълго време, като Хамилтън водеше на Ботас, а зад тях се надпреварваха Фетел, Ферстапен, Шарл Льоклер и Гасли. Това обаче продължи до изпреварването на Льоклер срещу Гасли в 36-та обиколка, а две по-късно Фетел отпадна. Германецът беше изпреварен от Ферстапен на "Стоу", а в следващия завой "Вейл" той заби болида си в Ред Бул-а на холандеца с късно спиране.

Ферстапен остана пети в колоната, а Фетел се прибра за смяна на предно крило и се върна 17-и, но моментално отнесе наказание от 5 секунди заради катастрофата. За него Гран при на Великобритания завърши в този момент.

Хамилтън вече беше натрупал огромна преднина срещу Ботас, преди призива да се върне в питлейна в 45-та обиколка. Той все пак отхвърли стратегията, въпреки че неговият съотборник имаше задължителна смяна на гумите, като всичко това не повлия на класирането. Хамилтън спечели с комфортна преднина от 24.928 секунди, а Льоклер завърши трети.

Хамилтън води с 39 точки на Ботас на върха в класирането при пилотите след десет кръга.

Кристиан Хорнер се разплакал при раздялата с Ред Бул

Кристиан Хорнер е напусна отбора от Формула 1 Ред Бул със сълзи на очите, докато се е сбогувал с отбора вчера с прощална реч

Босът на Мерцедес позволи на отбора да преговаря с Макс Верстапен

Продължават да се носят слухове, че настоящият шампион във Формула 1 Макс Ферстапен вероятно ще напусне „Ред Бул“ в края на сезона, въпреки че договорът му е до 2028 година, според La Gazzetta dello Sport

Ландо Норис: Мечтаех за този момент

Чувството е отлично, радва се Хюлкенберг

Пълно класиране във Формула 1

Норис навакса 8 точки от лидера Пиастри

Хаос на "Силвърстоун" и триумф на Норис (ВИДЕО)

Нико Хюлкенберг с първи подиум в кариерата

Прекратиха състезанието на "Силвърстоун" от Формула 3, Цолов остана 20-и (ВИДЕО)

Българинът тръгна от първа позиция, но дъждът обърка тотално надпреварата

Верстапен тръгва първи на „Силвърстоун“(ВИДЕО)

Четирикратният световен шампион изпревари Оскар Пиастри и Ландо Норис

Льоклер над всички на Силвърстоун в последната тренировка

Пилотът на Ферари Шарл Льоклер направи силна заявка преди квалификацията за Гран При на Великобритания

Хорнер: Макс иска да остане в Ред Бул и през 2026г.

Директорът на отбора на Ред Бул от Формула 1 Кристиан Хорнер заяви, че Макс Верстапен възнамерява да остане в тима и за следващата година, въпреки спекулациите за преминаване в Мерцедес,