СКАНДАЛ: Ферари заплаши да напусне Формула 1

СКАНДАЛ: Ферари заплаши да напусне Формула 1

"Не искам да участваме в един НАСКАР в световен мащаб", обяви шефът на "скудерията"

Ферари може да напусне Формула 1, ако условията в шампионата след 2020 година са в техен ущърб. Това заяви президентът на "скудерията" Серджо Маркионе . Новите собственици Liberty Media искат да внесат повече интрига в шампионата като поставят финансови граници на отборите, направят двигателя по-прост, евтин и шумен.

 

Ферари са един от символите на Формула 1, участват в шампионата от 1950 тозива насам. Спечелила са 15 титли при пилотите, 16 при конструкторите, 227 победи от приблизително 1000 старта. 
 
"Liberty имат доста добри намерения като това да сложат ограничение на разходите на отборите. Има обаче и редица неща, които не смятаме за нужни и с които не сме съгласни. В спорта през 2021 година ще навлезе друг въздух и ние трябва да вземем някои решения за бъдещето си. Разбирам, че новите собственици имат това предвид, но искам да бъда абсолютно ясен, че ако обстоятелствата не са в наша полза, това ще се отрази на резултатите на нашия бранд и мястото ни на пазара, което сега е на уникално ниво", коментира Маркионе.
 
"Ферари няма да играе тази игра при подобни обстоятелства. Това ще има доста последствия върху структурата на Ферари, но съм сигурен, че имаме достатъчно алтернативи. Не искам да обсъждам подробно въпросите, които коментирахме на срещата, просто ще изчакаме да видим как ще се развият нещата", добави той.
 
Попитан как ще се чувства, ако като президент на Ферари сложи край на историята им в спорта, Маркионе отговори: "Ще мисля за милионите долари, които ще вложим много по-рационално в алтернативни проекти. Това, което знам, е, че Формула 1 е част от нашето ДНК още от раждането ни, но ако тя стане неразпознаваема спрямо миналото, аз не искам да участваме в един НАСКАР в световен мащаб".
Във Формула 1 почетоха Ники Лауда

На днешния ден преди 6 години почина легендарният австрийски пилот Ники Лауда, който има три световни титли във Формула 1 и до последно работи като неизпълнителен директор в тима на Мерцедес

Верстапен: Заложих всичко на старта срещу Пиастри

Нидерландецът триумфира на Имола

Норис: Добро състезание за нас; Ред Бул бяха твърде добри

Ландо остана втори на подиума на Имола

Лекция на Верстапен му донесе триумф на Имола (ВИДЕО)

Световният шампион победи двата пилота на Макларън за трети пореден успех в Емилия-Романя

Пиастри тръгва първи в Гран при на Емилия-Романя, тежки катастрофи белязаха квалификацията (ВИДЕО)

Състезанието в неделя е от 16:00 часа

Верстапен: Бъдещото ми зависи от следващите състезания

Нидерландецът говори преди Гран при на Емилия-Романя

Пиастри и Норис спечелиха двойна победа за Макларън в първата тренировка в Италия

Карлос Сайнс даде трето време за Уилямс

Цолов с 12-то време в единствената тренировка на Имола

Българският пилот във Формула 3 Никола Цолов даде 12-то време на тренировката от третия състезателен уикенд за сезон 2025, който се провежда на пистата „Имола“

Хамилтън няма търпение да кара за Ферари пред италианска публика

Люис Хамилтън призна, че е развълнуван да кара първото си състезание за Ферари в Италия, но каза, че концентрацията му остава същата, както за всеки друг уикенд