Във Формула 1 предложили намаляване на бюджетите до 2023 година

Във Формула 1 предложили намаляване на бюджетите до 2023 година

От Ферари отказали да коментират предложението

 Шефовете на Формула 1 са предложили на отборите в спорта поетапно намаляване на годишните бюджети до 135 милиона долара до 2023 г. Управляващият директор на Гран при Рос Браун заяви преди дни, че е постигнато съгласие за 145 милиона долара за 2021 година и се преговаря за следващите стъпки за сваляне на лимита. Последният вариант е тези пари да станат $140 млн. за 2022 и след това $135 млн. за периода 2023-2025 г.

Офертата включва намаляване или увеличаване с 1 милион долара за всяко отпаднало или добавено в календара на Формула 1 състезание. Това означава, че лимитът от $145 млн. за 2021 г. важи при 21 старта, но ще е 144 милиона за 20 надпревари или 146 милиона за 22.

В предложението е добавена също така промяна в разрешените аеродинамични изследвания в зависимост от класирането в конструкторския шампионат. Предвижда се компенсация за отборите, разработващи и произвеждащи използвани и от други екипи компоненти. Всичко е изложено в писмо на Рос Браун до отборите, които тази седмица ще обсъждат офертата.

По отношение на аеродинамичните излседвания се предлага да се определи колко време може да се отделя за работа във въздушните тунели. Първите 3 отбора в подреждането при конструкторите получават 70% от общо разрешените изследвания, 4-ият в класирането – 80%. За останалите отбори количеството аероработа се увеличава с 5% за всяка следваща позиция. Това означава, че деветият и десетият ще имат право съответно на 105% и 110%.

В предложението са включени още редица точки, някои от които вече бяха договорени – като използването на болидите за сезон 2020 и през 2021 г., а други са нови. Сред тях е възможността за промяна във формата на надпреварите, за да се съберат колкото може повече стартове в максимално кратък период. Вече бе обсъждано намаляване времетраенето на Гран при уикендите на 2 дни.

Тимът на Мерцедес е настоявал за ограничение на парите, влагани за развитие на задвижващите системи. Такъв лимит няма в изпратената до отборите оферта, но щял да се обсъжда на по-късен етап.

От Ферари са отказали да коментират предложението. Италианският тим агресивно се противопоставяше на сваляне на бюджетите под 150 милиона долара. Смята се обаче, че в Маранело обсъждат предложените промени и калкулират влиянието им върху работата си.

В Макларън вярват, че Пиастри ще е шампион с тях

В Макларън се наслаждават на прекрасен коледен период - тимът спечели и двете световни титли във Формула 1 през 2025 г. – при конструкторите и при пилотите с Ландо Норис

Ред Бул са сигурни, че Верстапен ще остане завинаги при тях

Изпълнителният директор корпоративни проекти и инвестиции в Ред Бул Оливер Минцлаф изрази увереност, че четирикратният световен шампион във Формула 1 Макс Ферстапен ще завърши кариерата си в тима

Верстапен: Не сме губили титлата, защото не бяхме в борбата за нея

4-кратният световен шампион във Формула 1 Макс Верстапен обясни, че не чувства като загуба това, че не успя да се пребори за пета поредна титла и Ландо Норис го детронира с 2 точки разлика на финала на сезон 2025

Верстапен ще се състезава с №3 във Формула 1

Пилотът на „Ред Бул“ трябваше да отстъпи №1 на новия световен шампион Ландо Норис

Льоклер: Догодина ще се върнем в битката за титлата

“Вярвам, че ще сме по-силни”, добави пилотът на Ферари

ОФИЦИАЛНО: Португалия се завръща във Формула 1

Португалия ще се завърне в календара на Формула 1 през 2027 и 2028 г. като част от двугодишно споразумение на FIA с португалското правителство и местния организационен комитет

Барикело: Хамилтън по-добре да не критикува Ферари

Рубенс Барикело прекара 6 сезона като съотборник на Михаел Шумахер във Ферари и е много добре запознат с нравите и политическия климат в Маранело

 Норис получи трофея от Формула 1

На галавечер на ФИА в Ташкент

В Абу Даби: Цолов с осмо и 16-то време в последните тестове

Сезонът във Формула 2 завърши официално днес