Верстапен отпразнува титлата с успех в Катар (ВИДЕО)

Верстапен отпразнува титлата с успех в Катар (ВИДЕО)

Оскар Пиастри финишира втори, а Ландо Норис - трети

Трикратният световен шампион Макс Верстепен (Нидерландия) с "Ред Бул" продължава доминацията си във Формула 1, след като спечели Гран При на Катар и записа 14-и успех за сезона.

Ферстапен, който си осигури титлата след успеха в спринтовото състезание вчера, днес стартира от първа позиция, водеше от началото до края на надпреварата и финишира за 1:27:39.168 час.

Втори на 4.833 секунди се нареди австралийският новобранец Оскар Пиастри, победител в спринта от 19 обиколки в събота, а съотборникът му от "Макларън" Ландо Норис остана трети с пасив от 5.969.

Надпреварата беше изпълнена със спирания в бокса и наказания за множество нарушения на ограниченията на пистата.

Победата от полпозишън под прожекторите на "Лусаил" беше 14-а от 17 състезания и 49-а в кариерата на 26-годишния пилот на "Ред Бул" Ферстапен. Така той се доближи на един успех от собствения си рекорд за най-много победи в една кампания.

С 49 победи в кариерата си той също има шанс да стане трети за всички времена, ако спечели всички останали състезания, изпреварвайки Ален Прост (51) и Себастиан Фетел (53).

В генералното класиране нидерландецът води с 433 точки, втори е Серхио Перес (Мексико) с 224, а трети Люис Хамилтън със 194.

Седемкратният световен шампион Люис Хамилтън отпадна след катастрофа в първата обиколка. Британският пилот обвини съотборника си в "Мерцедес" Джордж Ръсел, че го е извадил от Гран При на Катар, след като двамата се сблъскаха в първия завой на първата обиколка. Ръсел продължи след спиране в бокса, но колата на Хамилтън се озова в чакъла без задно колело.

"Бях изваден от старта от собствения си съотборник", каза седемкратният световен шампион по радиото. По-късно той се извини и каза, че не е искал да обвинява Ръсел.

Хамилтън се опита да заобиколи Ръсел отвън, но задното му дясно колело влезе в контакт с предната лява част на колата на по-младия британец, като двата болида се завъртяха.

"Много съжалявам, момчета. Дори не погледнах назад. Просто бях фокусиран напред, а той просто дойде от нищото", заяви Ръсел по радиото.

Малко преди началото на състезанието стана ясно, че пилотът на "Ферари" Карлос Сайнс ще пропусне Гран При на Катар заради технически проблем на болида му.

Следващото състезание за сезона е Гран При на САЩ на 22 октомври.

ОФИЦИАЛНО: Канада остава във Формула 1 за още 10 години

Надпреварата за Гран При на Канада ще продължи да бъде част от календара на Формула 1 поне до 2035 година

Норис се извини на Пиастри, той го защити

„Ландо не атакува с лоши намерения“, заяви Пиастри

Верстепен след второто място: Това e най-добрият възможен резултат

Пилотът на "Ред Бул" Макс Верстапен определи Гран при на Канада във Формула 1 като "добро състезание" за отбора. В него четирикратният световен шампион завърши на второ място след Джордж Ръсел (Великобритания) с "Мерцедес". 

Безпогрешен Ръсел грабна победата в Монреал! (ВИДЕО)

Пилотът на Мерцедес остави Макс Верстапен зад себе си, Кими Антонели също на подиума

Ландо Норис най-бърз в третата тренировка

Оскар Пиастри катастрофира

Формула 1: Ръсел най-бърз във втората свободна тренировка в Канада

Световният шампион Макс Верстапен с "Ред Бул" даде най-добро време в първата сесия

Верстапен най-бърз на първата тренировка в Канада

Алекс Албон даде второ време

Хамилтън: Ще остана още няколко години

Люис Хамилтън настоя, че ще остане във Формула 1 още няколко години

Ръсел: Макс искаше да ме сплаши в Испания

Джордж Ръсел заяви, че Макс Верстапен се е опитал да покаже кой е шефът, когато се сблъскаха в Испания преди две седмици