ПРОКОБАТА СВЪРШИ! Левски с трофей след 13 години! (ВИДЕО+СНИМКИ)

Илиян Стефанов донесе победата над ЦСКА

Левски спечели Купата на България! "Сините" надвиха ЦСКА с 1:0 на финала с гол на Илиян Стефанов-Нани в 58-та минута.

Така бе сложен краят на 13-годишната "прокоба" - на Герена нямаше трофей от 2009 година.

Тогава Левски стана за последно шампион.

Единственото попадение в мача дойде и след сериозна доза късмет, след като ударът на Илиян Стефанов рикошира в крака на защитник и топката влезе в мрежата на ЦСКА. Тогава след груба грешка на Лам Уелтън напредна опасно по фланга и опита удар. Топката рикошира в защитник и попадна във Филип Кръстев. Той подаде към Илиян Стефанов. Полузащитникът си нагласи стопката и стреля, последва нов рикошет и резултатът стана 1:0 за Левски. Въпреки късмета при гола, "сините" показаха по-силни аргументи по време на двубоя, пропуснаха и няколко чисти възможности за гол. В същото време ЦСКА не направи почти нищо за 90 минути на Националния стадион "Васил Левски". На практика "червените" не затрудниха нито веднъж излезлия с капитанската лента 18-годишен вратар на Левски Пламен Андреев.

Единственото попадение в мача дойде и след сериозна късмет, след като ударът на Илиян Стефанов рикошира в крака на защитник и топката влезе в мрежата на ЦСКА. Тогава след груба грешка на Лам Уелтън напредна опасно по фланга и опита удар. Топката рикошира в защитник и попадна във Филип Кръстев. Той подаде към Илиян Стефанов. Полузащитникът си нагласи стопката и стреля, последва нов рикошет и резултатът стана 1:0 за Левски. Въпреки късмета при гола, "сините" показаха по-силни аргументи по време на двубоя, пропуснаха и няколко чисти възможности за гол. В същото време ЦСКА не направи почти нищо за 90 минути на Националния стадион "Васил Левски". На практика "червените" не затрудниха нито веднъж излезлия с капитанската лента 18-годишен вратар на Левски Пламен Андреев.

Мачът започна малко скучно, като и двата отбора бяха свръх предпазливи в първите минути. В 9-та минута Кордоба отправи първия удар към вратата на ЦСКА, много далеч в аут. В 17-та Келиан ван дер Каап изчиства топката пред главата на Кайседо след хубав пробив и центриране на Иван Турицов. Три минути по-късно се стигна до първия пропуск на Левски. Тогава след меле пред вратата на ЦСКА топката попадна в Илиян Стефанов на около 6-7 метра от вратата. Той се засуети и пропусна да стреля.

В 27-та минута Йомов подаде удобен пас на Тибо Вион, но французинът стреля безкрайно неточно в аут. Девет минути по-късно грешка в защитата на ЦСКА доведе до огромен пропуск за Левски. Топката се озова в краката на Билал Бари, на чиста позиция, на 10 метра фронтално от вратата. Мароканецът не успя да отправи удар. Малко пъ-късно Цунами пропусна да засече центриране на Драган Михайлович.

След почивката Левски стоеше една идея по-добре на терена от своя съперник. В 50-та минута "сините" поискаха дузпа за нарушение на Мухар срещу Уелтън, но нито реферът Никола Попов, нито VAR не видяха основание за това. Малко след това мачът бе прекратен за няколко минути заради димки, а след подновяването на двубоя се стигна до гола в 58-та минута.

След него ЦСКА не успя да реагира адекватно и така и не застраши сериозно вратата на противника. Вместо това в 67-та минута при опасна контраатака на Левски Уелтън не можа да намери Филип Кръстев в наказателното поле на чиста позиция. В 85-та минута Левски направи пропуска на деня. След комбинация между Уелтън и Георги Миланов топката бе подадена към Драган Михайлович. Той от няколко метра, сам срещу Бусато, не успя да вкара втори гол и да реши окончателно мача. Въпреки това докрая "сините" държаха контрола на мача и в крайна сметка ликуваха с трофея!

90+5 Жълт картон на Драган Михайлович

90+4 Тактическа смяна в Левски. Марин Петков сменя Уелтън

90+2 Жълт картон за Турицов за бурно оспорване на съдийско решение

90+1 Центриране на Варела от пряк свободен удар, вратарят Пламен Андреев лови уверено топката

86 - Жълт картон за Амос Юга за нарушение срещу Филип Кръстев

85 - ПРОПУСКЪТ НА ГОДИНАТА ЗА ЛЕВСКИ! След комбинация между Уелтън и Георги Миланов топката бе подадена към Драган Михайлович. Той от няколко метра, сам срещу Бусато, не успя да вкара втори гол и да реши окончателно мача

83 - Страхотен шут на Цунами, Густаво Бусато избива в корнер

82 - Първа смяна в Левски! Андриян Краев сменя голмайстора Илиян Стефанов

80 - Варела изведе Гарсес в наказателното поле, но не добро овладяване на последния не позволи вратата на Левски да бъде застрашена. ЦСКА до момента няма чисто голово положение!

75 - Алън Пардю прибягва до трета смяна в ЦСКА. Фернандо Варела влиза в игра вместо Тибо Вион

73 - Цунами не успя да отправи точен удар след подаване на Уелтън. След това самият Уелтън бе на косъм да засече с глава топката в мрежата на ЦСКА, но не успя

70 - Тибо Вион центрира, вратарят Пламен Андреев след колебание успява да улови топката

67 - Опасна контраатака на Левски, но Уелтън не можа да намери Филип Кръстев в наказателното поле

65 - Жълт картон за Георги Йомов от ЦСКА

63 - Втора смяна за ЦСКА. Маурисио Гарсес замени Греъм Кери

62 - Георги Миланов стреля от фаул в очертанията на вратата, Густаво Бусато улови топката

58 - ГОООООООЛ ЗА ЛЕВСКИ! 0:1! Груба грешка на Лам позволи на Уелтън да навлезе в наказателното поле, последва удар и след отбиване топката попадна във Филип Кръстев. Той подаде на Илиян Стефанов, последва не много силен удар, но след рикошет топката се озова в мрежата на Бусато! Драматични сцени на радост пред Сектор "Б", фенове нахлуха на пистата да прегръщат футболистите на "сините".

57 - Жълт картон за Драган Михайлович за нарушение срещу Мазику

56 - МАЧЪТ Е ПОДНОВЕН! Първа смяна в ЦСКА Амос Юга сменя Карло Мухар

53 - МАЧЪТ Е СПРЯН! Причината е гъст дим над терена след метнати от двете агитки бомбички

50 - Левски поиска дузпа за нарушение на Мухар срещу Уелтън, но нито реферът Никола Попов, нито VAR не видяха основание за това

48 - Спокойно начало и на второто полувреме, нищо интересно не се случва на терена

Напрежение на трибуните на почивката, след като фенове на двата отбора се обстрелваха с бомбички. Полицаите се справиха и удържаха напрежението.

КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ! Скучни 45 минути между два прекалено предпазливи съперника

43 - Сонко Сундберг с първи точен удар в очертанията на вратата, но твърде слаб и не затрудни Бусато

41 - Цунами не успя да засече топката след хубаво центриране на Драган Михайлович

36 - ОГРОМЕН ПРОПУСК НА ЛЕВСКИ! Грешка в защитата на ЦСКА и топката се озова в краката на Билал Бари, на чиста позиция, на 10 метра фронтално от вратата. Мароканецът не успя да отправи удар

32 - Хубав пробив на Филип Кръстев и топката стигна до Цунами на удобна позиция. Бразилецът, обаче не се ориентира добре и притичалият Йомов изби в корнер

27 - ПРОПУСК НА ЦСКА! Йомов подаде превъзходен пас към Тибо Вион, но французинът стреля от въздуха крайно неточно в аут

25 - Далечен удар на Греъм Кери минава над гредата. Все още няма точен удар в очертанията на една от двете врати!

24 - Жълт картон за Цунами, който спря атака на Йомов

20 - ПРОПУСК НА ЛЕВСКИ! След меле пред вратата на ЦСКА топката попадна в Илиян Стефанов на около 6-7 метра от вратата. Той се засуети и пропусна да стреля

19 - Първи жълт картон в мача! Получава го Томас Лам от ЦСКА за нарушение срещу Уелтън

17 - Келиан ван дер Каап изчиства топката пред главата на Кайседо след хубав пробив и центриране на Иван Турицов

15 - Все още нищо интересно в големия финал. ЦСКА и Левски не искат да рискуват излишно

9 - Хосе Кордоба с първи удар към вратата на ЦСКА, много далеч в аут. Скуката на терена продължава, за разлика от обстановката по трибуните

4 - Греъм Кери изпълни първи ъглов удар за ЦСКА, без проблеми за защитата на Левски

3 - Спокойно начало на мача, двата отбора не искат да рискуват

1 - Главният съдия Никола Попов дава началния сигнал. Това стана след като бе изпълнен Химнът на Република България "Мила Родино". 40 600 зрители са изпълнили "Васил Левски".

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЦСКА: Густаво Бусато, Жеферсон, Мено Кох, Греъм Кери, Жорди Кайседо, Георги Йомов, Тибо Вион, Брадли Мазику, Иван Турицов, Карло Мухар, Томас Лам

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Келиан ван дер Каап, Цунами, Георги Миланов, Илиян Стефанов, Уелтън, Билал Бари, Сонко Сундберг, Филип Кръстев, Хосе Кордоба, Драган Михайлович

Главен съдия: Никола Попов