След драма с дузпи: Севиля отново спечели Лига Европа (ВИДЕО)

Испанците с рекорден седми трофей

Севиля отново спечели Лига Европа!

Рекордьорът по отличия прибави 7-ми трофей във витрината си, след като победи с дузпи Рома във финала, игран в Будапеща.

Испанският тим се наложи след 1:1 в редовното време и продълженията, а после с 4:1 при ударите от бялата точка, за да се класира за Шампионска лига догодина и да покаже, че е властелинът на Лига Европа.

Големият мач на ултрамодерния стадион „Пушкаш Арена“ бе предшестван от кратък спектакъл, след който пред тунела от съблекалните бе поставен трофея на турнира.

Капацитетът на струващото 610 млн. евро съоръжение бе запълнен до краен предел от 67 000 зрители, а феновете на двата отбора бяха подготвили специални хореографии.

Испанските привърженици напомниха, че Лига Европа е „Нашата империя“, докато феновете на Рома издигнаха транспарант с надпис „Децата на Вълчицата“, както и италианското знаме.

Отборите на терена пък започнаха предпазливо и в началните 30 минути отправиха само 1 удар. Той дойде в 12-ата, когато Леонардо Спинацола стреля от добра позиция, ала вратарят Ясин Буну внимаваше и спаси.

В 32-ата минута Рома поиска дузпа, след като Неманя Гудел вдигна високо крак, за да изчисти топката пред главата на Тами Ейбрахам, но дори и след разглеждане със системата ВАР наказателен удар не последва.

Малко по-късно обаче „вълците“ успяха да открият резултата.

В 35-ата минута Браян Кристанте отне топката от Иван Ракитич и Манчини намери в коридор Пауло Дибала, който с диагонален изстрел вкара за 1:0, за да хвърли в еуфория всички привърженици на Рома.

До паузата чистите положения на практика липсваха като Севиля успя да отправи само 1 точен шут към вратата на Рома, макар че в 7-ата минута на добавеното време Иван Ракитич удари греда с далечен изстрел.

Наставникът на тима Хосе Луис Мендилибар реагира с двойна смяна, пускайки в игра Ерик Ламела и Сусо на почивката.

Това даде резултат, защото испанците заиграха по-настойчиво и се настаниха в половината на Рома.

В 51-вата минута Лукас Окампос пробва задна ножица, но без успех, а после Алекс Телеш стреля мощно, ала неточно.

В 55-ата минута андалусийци все пак изравниха, макар и с автогол. Капитанът им Хесус Навас, наредил се сред най-възрастните титуляри във финал на европейски клубен турнир, центрира отдясно към наказателното поле.

Там негов съотборник се размина с топката, но тя рикошира в Джанлука Манчини и спря в мрежата на Рома – 1:1.

Последваха равностойни минути, а в 67-ата „вълците“ бяха много близо до второ попадение. Нападателят им Тами Ейбрахам стреля с глава след статично положение, но Буну показа класа и отрази, а последвалият шут на Роджър Ибанес излезе в аут.

Скоро след това и Севиля пропусна, тъй като неточен бе Окампос, докато в 75-ата минута главният съдия Антъни Тейлър отсъди дузпа за Севиля.

След намеса на ВАР обаче реферът се коригира, тъй като видя, че Ибанес играе с топката при единоборството с Окампос и отмени наказателния удар.

До края на редовното време повече попадения не паднаха и така финалът влезе в продължения.

Още преди началото на първото Жозе Моуриньо извърши своята 3-та смяна в срещата, докато колегата му Мендилибар направи двойна рокада в 95-ата минута.

Въпреки влизането на свежи футболисти обаче двата отбора заиграха още по-предпазливо и шансовете за гол на практика липсваха през първите добавени 15 минути.

Второто продължение също не предложи много положения, но пък за сметка на това нервите взеха връх и прехвърчаха искри между двата лагера, а Жозе Моуриньо получи жълт картон.

В самия край пък се наложиха принудителни смени и добавеното време стигна до 11 минути като в 131-ата Крис Смолинг засече с глава едно центриране, ала нацели напречната греда.

Така за трета поредна година финалът в Лига Европа трябваше да бъде решен с дузпи.

В тях играчите на Севиля показаха по-здрави нерви и не сгрешиха нито веднъж, докато грешникът Манчини и Ибанес не можаха да вкарат от бялата точка, за да може испанският тим да триумфира за безпрецедентен 7-ми път в турнира.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Севиля: 13. Ясин Буну – 16. Хесус Навас (к), 44. Лоик Баде, 6. Неманя Гудел, 3. Алекс Телес – 20. Фернандо, 10. Иван Ракитич – 55. Лукас Окампос, 21. Оливер Торес, 25. Брайън Хил – 15. Юсеф Ен-Несири;

Треньор: Хосе Луис Мендилибар

Рома: 1. Руи Патрисио – 3. Рожер Ибаньес, 23. Джанлука Манчини, 6. Крис Смолинг – 37. Леонардо Спинацола, 4. Браян Кристанте, 8. Неманя Матич, 19. Зеки Челик – 7. Лоренцо Пелегрини (к), 9. Тами Ейбрахам, 21. Пауло Дибала;

Треньор: Жозе Моуриньо;

Съдия: Антъни Тейлър, Англия.

СЕВИЛЯ – РОМА 1:1 (4:1 при дузпите)
0:1 Пауло Дибала (35)
1:1 Джанлука Манчини (55, автогол)