Армен Назарян – от борбите на асфалта до олимпийския тепих

Армен Назарян – от борбите на асфалта до олимпийския тепих

Легендарният ни борец сподели как е протекъл живота му до големите успехи

Съвсем скоро легендарният Армен Назарян ще навърши 50-годишна възраст. Не трябва обаче да връщате лентата кой знае колко назад във времето за онези паметни дни, в които цяла България му стискаше палци. В неговата богата спортна кариера има над 20 медала по борба, а над всички тях остават двете златни отличия от Олимпийски игри. 

„За олимпийските титли съм тренирал два пъти повече от обикновено, за да ги спечеля“, разкрива той. „Всички двадесет и няколко медали, които имам, са ценни. Чувството да се качиш на подиума и да чуеш химна, да вдигнеш знамето, да кажеш, че си дал всичко е невероятно.“

 Всичко започва като сценарий за филм – класическия сюжет за дете, което открива правилното място, на което да изразходва енергията си. 

„Бях много палав. По улиците се борих с всички по асфалта, тревата, навсякъде. Прибирах се вкъщи винаги в рани и белези. Майка ми каза, че иска да ме гледа по телевизията, а не по улиците“, спомня си Назарян. „По-големият ми брат се беше записал на борба и аз последвах примера. Отидохме в залата, а треньорът, който беше двукратен европейски шампион, събираше група. Така започна всичко. Изразходвахме цялата си енергия в залата. Много съм щастлив, че тя ме възпита. Гордея се, че съм успял. Станах двукратен олимпийски шампион, а това казва всичко необходимо.“ 

Армен Назарян е част от специална група спортисти, които са в основата на новата кампания на Inbet „С отдаденост към българския спорт и българските спортисти“. Наред с още други легенди на българския спорт той се надява присъствието му на екран да е вдъхновение за младите. 

„Нашият спорт, борбата, по-малко го показват по телевизията. Затова трябва да има повече реклами, за да могат децата да гледат спортистите и това помага. С такива кампании се надяваме нашата борба да стане по-известна“, споделя Назарян. 

Двукратният олимпийски шампион и Inbet заедно подкрепят както изявените личности в различни спортове, така и младите таланти. 

„Нашият спорт е много труден. Да не кажа дори най-труден. Когато обаче захванеш нещо, не трябва да се отказваш. Това показва на децата защо трябва да тренират спортове, които обичат. В спорта трябва да понесеш доста лишения – има контузии, сваляне на килограми, съдии, финансови въпроси, условия и т.н. Трябва да имаш цел и това е важно за децата. Трябва да се целят да станат шампиони и да запишат името си в историята“, казва Армен Назарян. „Във всяка държава е различно. Има такива, в които се инвестира много в рекламните лица от страна на спонсори. За мен обаче в спорта е най-важно да имаш цел, като например да искаш да станеш олимпийски шампион, да опиташ да останеш в историята. За теб да говорят твоите внуци, правнуци и натам.“

Стоичков: Филипов и Орманджиев се провалиха! Вярвам на Томанов!

БЛИЦ потърси мегазвездата Христо Стоичков, за да чуе неговата истина за кризата в ЦСКА!

Иван Иванов: Имаме страхотна възможност да победим Финландия

Най-трудните стъпки в тениса е да пораснеш психически

Александър Василев: Горд съм да представям България

„За мен това е сбъдната мечта“, заяви тенисистът преди двубоя ни с Финландия за Купа "Дейвис"

Никола Цолов: Поставям висока оценка на сезона

„Прибирам се за кратко в България, но подготовката ми продължава“

Вратарят на Локо Сф: Петър Колев е причината още да съм във футбола

Мартин Величков е в клуба само от два месеца, но вече е основен избор под рамката, като до седмия кръг той и Димитър Евтимов са вратарите с най-много сухи мрежи – по 4.

Търдин: Трябваше да подобря много неща в Левски

"Щастлив съм тук", каза халфът

Веласкес: Нивото на Испания е изумително

„Говорим за един от най-добрите национални отбори в света"

Ясен Петров: България има право да мечтае

Бившият селекционер на националния отбор Ясен Петров даде интервю пред „Тема Спорт“, в което сподели очакванията си за домакинството на Испания.

Любо Ганев: Незабравимо лято!

„Изграждането на всеки един отбор е процес, който изисква време“, заяви президентът на БФВ в интервю