Шефката на Европейското гребане: Анамари Фелпс: Европа е центърът на гребния спорт

Шефката на Европейското гребане: Анамари Фелпс: Европа е центърът на гребния спорт

Анамари Фелпс е президент на Европейското гребане. Тя е световна и олимпийска шампионка по гребане от Игрите в Атланта 1996 година. Завършила е специалност “География” в университета Кембридж.

В кариерата си на спортен ръководител има и осем години, посветени на работа с парагребци в Английската федерация по гребане. За своята страст към гребането и за перспективите пред този спорт тя казва:  „Гребането е най-добрият спорт, който учи на отборна работа. В лодката успехът е равен на успеха на най-слабия в нея и за това всеки се стреми да помага. За разлика от спортове като футбола, където можеш да избегнеш по-слабите играчи, в гребането – както и в живота – това не е възможно.” Анмари Фелпс подчерта и друго важно предимство на гребането – неговата достъпност за хората със специални потребности. Тя обясни, че надпреварата между гребците на сегашното Европейско първенство ще бъде много по-оспорвана като следствие  от нововъведената система за прогресия, при която липсват традиционните репешажи. 

 Какво мислите за развитието на гребния спорт в Европа в последните години?

Мисля, че гребането в Европа е на най-високото ниво в света. Континентът предоставя историческата основа на гребането. Размерът му е идеален за състезанията, защото предвижването е лесно, сравнено с други континенти като Океания и Америка. Тук имаме много повече инвестиции, проучване и данни, което прави Европа центърът на гребния спорта

Имат ли практика европейските държави да си помагат в гребането - по-силният да помага на по-слабия?

Да, подкрепят се. Всяка година имаме голяма среща с президентите на всяка европейска федерация, на която обсъждаме стратегически начини да подкрепим спорта. Всички ние смятаме, че е трябва да развием гребането още повече.

По какъв начин спортът може да се подпомогне и развие - със знание, с финанси, с треньори?

Споделянето на знание е изключително важно. Това е трудно понякога, защото треньорите са склонни да се затварят и да държат информация само за себе си. В много области трябва да се подобрим особено за женското гребане. Медицинското проучване за жени спортисти е оскъдно, като в глобален план само 8% от инвестициите са предназначени за жени спортисти, като останалите 92% отиват при проучването на мъжките дисциплини. В момента се учим как да тренираме жените по-добре, за да могат да бъдат по-силни, по-бързи и по-здрави, за да могат да тренират за по-дълго. Смятам, че заради това, ще видим и по-добри резултати и качество от жените гребкини. 

Специални ли са лодките на парагребците?

Да, те са със специални размери и приспособления. Начинът, по който ги оценяват също е различен, за да бъде състезанието честно. Има три различни класа на парагребците - PR 1, PR 2 и PR 3. Състезателите от клас PR 1 са с най-тежки проблеми, те гребат само с ръце, рамене и с мускулите на кръста. PR 2 е класът на състезателите, които имат малка подвижност на краката, но и те основно гребат с ръце, рамене и мускулите на кръста плюс малко натискане на крачното устройство с крака. PR 3 гребците имат по-малко проблеми - например не могат да движат китките на ръцете или глезени на краката. За да привлечем повече парагребци това класово разпределение много помага те да се чувстват равностойни помежду си.

Вашата прогноза за развитието на гребането в Европа?

Моята прогноза е, че в Европа гребането има блестящо бъдеще.  То ще се развива и с нови дисциплини като крайбрежно гребане, което ще бъде включено в Олимпийските игри в Лос Анжелес 2028 година.  Друга нова състезателна дисциплина ще бъде с гребен симулатор.  Европа ще продължи да бъде лидер и ще задава темпа в световното гребане.  

 

Говори Мони Николов: Да запалим искрата (ВИДЕО)

18-годишният разпределител на България Симеон Николов не крие емоциите си от приближаващите мачове пред българска публика в Бургас, нито вярата си, че този отбор е способен да върне страната ни на мястото, което заслужава.

Стоян Колев: ЦСКА може да има голям проблем

Стоян Колев е шампион с ЦСКА от сезон 2002/03, а в периода 2021-2024 година беше треньор на вратарите в клуба. След края на миналия сезон пък водеше индивидуалната подготовка на Густаво Бусато. Бившият страж коментира пред „Тема Спорт“ процесите при червените.

Крушарски: Нямаме излишни пари, ще спазваме правилото на БФС

Собственикът на Локомотив Пловдив Христо Крушарски обяви, че "смърфовете" ще спазват правилото за четирима българи, наложено от БФС.

Волейболният национал Мартин Атанасов: Привилегия е да играем в България

"Кико Бленджини е много интересен, изключителен специалист"

Караманджуков: Лудогорец иска да налага българи, но ще си плати за новото правило на БФС

Дени Групер, Антоан Бароан и Георги Русев напускат Разград

Ники Митов: Ако мачът със Славия от 2013-а беше сега, щяхме да сме шампиони

Николай Митов е тясно свързан с Левски. Юноша на „сините“, после футболист, след това наставник в школата, помощник на Емил Велев при последната титла през 2009 г., както и два пъти старши треньор.

Делова призна, че може да напусне ЦСКА

Защитникът на ЦСКА Лумбард Делова даде интервю за радиопредаването SportON в родината си Косово. Разговорът потвърди, че защитникът едва ли ще остане в Борисовата градина през следващия сезон.

Десподов: Няма такова нещо като операция

Не е коментирано изобщо с докторите на ПАОК

Лафчис: Другите не могат да догонят Лудогорец

Надявам се Левски да донесе титлата отново в София