ГОДИНАТА НА АТЛЕТИКАТА: Царицата е с празна кошница преди Париж 2024

ГОДИНАТА НА АТЛЕТИКАТА: Царицата е с празна кошница преди Париж 2024

Анализ на 2023 г.

Българската лека атлетика ще влезе в олимпийска година без нито една квота за най-големия форум. Това е прецедент за Царицата ни, която през 2023 г. се крепеше на тийнейджърът Божидар Саръбоюков.

Че регламентът за място в олимпийската делегация е изменен и вече нормативите са много високи и се чака до последния момент за класиране по ранкинг, е вярно, но фактите са факти.

Двама от подрастващите ни атлети изпращат 2023-а с най-добри позиции за участие на Олимпийските игри в Париж. Това са Божидар Саръбоюков и Лъчезар Вълчев. Те се намират на позиции в ранкинга на Световната атлетика на дисциплините им, с които имат шанс да дебютират на състезанията под петте преплетени кръга.

Саръбоюков

Европейският вицешампион в скока на дължина и троен скок за юноши за 2023 г. Саръбоюков е в 32-ата атлети, които за сега имат право да участват в олимпийския скок на дължина догодина. Състезателят на Димитър Карамфилов е на 26-о място сред подредените - седем състезатели са с покрит норматив, а останалите 25 са по ранкинг. Българинът иначе е 24-и в ранглистата. Саръбоюков беше световен вицешампион за юноши в скока на височина през 2022 г., но от тази година се концентрира в хоризонталните скокове. Той подобри няколко пъти националния рекорд в скока на дължина за юноши и го остави на 8.22 м. От 2024 г. Саръбоюков преминава във възрастовата категория на мъжете. 

Вълчев

Лъчезар Вълчев пък е с добра за момента позиция в тройния скок сред класиращите се за Олимпийските игри за момента. Европейският шампион в дисциплината за юноши под 18 г. през 2022 г. и бронзов медалист от първенството на континента за юноши под 20 г. през 2023 г. е на 23-о място сред подредените за Париж 2024. Осем атлети са с покрит норматив, а 24-има за сега се класират по ранкинг. Общо 32-а ще се състезават в тройния скок в Париж. Иначе Вълчев е 21-и в ранкинга. Разградчанинът, състезател на Красен Цонев, ще се състезава при юношите и догодина.

Системата за квалификация за Игрите в леката атлетика затваря на 30 юни догодина и за всички предстоят важните месеци преди това от 2024-а, за да затвърдят позиции със силни постижения и класирания.

2023

Като цяло 2023-а за българската лека атлетика беше свързана с успехите на споменатите вече спортисти, както и на още няколко младоци.

Саръбоюков и Вълчев спечелиха медали от европейското първенство за юноши и девойки, това направи и Пламена Миткова. Пловдивчанката се нареди втора и тримата завоюваха общо четири отличия. Христо Илиев се представи чудесно на 100 м в Йерусалим, където стана четвърти. 

По-малките състезатели се изявиха на Европейския младежки олимпийски фестивал. Там Радина Величкова взе сребро на скок дъжина, а Ирен Саръбоюкова се нареди трета в скока на височина. 

МЪЖЕ И ЖЕНИ

Присъствието на атлетите ни на ниво мъже и жени обаче не може да се похвали със сериозни успехи. 19-годишният Саръбоюков направи най-доброто представяне от тримата ни атлети на световното първенство в Будапеща (Унг) през август, класирайки се 21-и в скока на дължина. Но участието ни беше своего рода успешно, ако се има предвид, че имахме трима състезатели в Будапеща (Саръбоюков, Тихомир Иванов – скок височина, и Милица Мирчева – маратон), а на предното изданието на този форум бяхме представени само от Мирчева. Саръбоюков беше и единственият ни финалист на европейското първенство в зала. Той се нареди четвърти в скока на дължина, като със 7.97 м направи поредна поправка на рекорда на България за юноши. 

КЪДЕ СА ОПИТНИТЕ АТЛЕТИ?

А какво става с имената, които сме свикнали да чуваме, свързани с успехи в атлетиката ни? Габриела Петрова, Мирела Демирева, Тихомир Иванов – всички имаха проблеми с травми. Иванов превъзмогна болежките си е активен на пистата, но пък резултатите му са в застой. Границата от 230 см в скока на височина той не е доближавал от 2019 г., а с 225 см от изминаващата година е малко над онези 221 см, до които достигаше през предните две години. Олимпийската и европейска вицешампионка Демирева пък няма нито един старт през 2023 г. заради травма, но е с надежда, че ще участва на третите си Олимпийски игри през лятото. Не сме видели в сектора за троен скок и Габриела Петрова през изминаващата година.

И в един обзор за лека атлетика не можем да не споменем и Ивет Лалова. Именно тя си осигуряваше възможно най-ранно участие преди всяка от последните пет Олимпиади. Но вече тя е от другата страна. Още не е обявила официално, че е сложила точка на спортната си кариера, но това е повече от ясно – няма нито едно състезание от Игрите в Токио през 2021 г. В последните месеци я видяхме в ново амплоа – това на мотиватор и ментор. Но нещо много по-важно от всичко постигнала в спорта до тук се случи на Лалова през 2023-а. Тя е в очакване на първото си дете.  

СМЯНА НА РЪКОВОДСТВОТО

Извън пистата тази година е историческа за българската атлетика в ръководно отношение. Добромир Карамаринов предаде палката на управлението на Българската федерация по лека атлетика след 20-години като президент. Щафетата пое Иван Колев, който до скоро беше председател на един от най-успешните клубове у нас – старозагорския Берое. Избирането на Колев обаче не беше прието еднозначно в атлетическите среди и доведе до напрежение и дори напускането на дългогодишния вицепрезидент Асен Христов.

А относно Карамаринов – той продължава успешно да защитава реномето си на ръководител и през пролетта беше избран за президент на Европейската атлетика.

Като цяло - Царицата ни има проблемите на повечето спортове у нас – успешна реализация при подрастващи и все по-трудно запазване на нивото в следващия етап на спортна зрялост, голяма масовост при деца, малко запазени състезатели при мъже и жени. Омагьосаният кръг на новото хилядолетие. 

ТЕ СЕ ЗАВРЪЩАТ! Волейболистите отново ще играят в България

Колко победи ще запишат “лъвовете” на родна земя в Бургас?

Новият шеф на МОК: Железен юмрук под копринена ръкавица

Кърсти Ковънтри встъпи в длъжност в трудна политическа ситуация в света

Светът видя феномена Николови, те ни чакат в Бургас (АТРАКТИВНО ВИДЕО)

Подмладеният ни волейболен отбор дава поводи за оптимизъм

Кражбата Спартак - епизод 2

Съдбата на клуба е в ръцете на феновете

Как ще започне Челси на Световното клубно първенство

“Сините” ще търсят победоносен старт в турнира

Изморена България отстъпи пред Канада в Лига на нациите (ВИДЕО)

България приключва първата седмица с 2 победи и 2 загуби

ВЕЛИКОЛЕПНО! България подчини Германия в Лига на нациите (ВИДЕО)

Алекс Николов изнесе същински “моноспектакъл” за крайния успех

Георги Иванов удари по масата, има ли кой да го чуе

Футболистите са основните виновници за състоянието на националния отбор

Хулио Веласкес - въпроси без отговори

Анализ на журналиста от Труд Владимир Иванов