Извара, пиявици и прахосмукачки са част от нетрадиционната медицина на олимпийците във Ванкувър 2010

Извара, пиявици и прахосмукачки са част от нетрадиционната медицина на олимпийците във Ванкувър 2010

Както боксьорите използват сурово месо за лечение на хематоми по лицето, така и олимпийците във Ванкувър 2010 разчитат на нетрадиционна медицина в подготовката си за състезания

Както боксьорите използват сурово месо за лечение на хематоми по лицето, така и олимпийците във Ванкувър 2010 разчитат на нетрадиционна медицина в подготовката си за състезания.

 

Така например световната шампионка по ски Линдзи Вон (САЩ) реши да заложи на извара, с която лекува контузия в пищяла. Други разчитат на пиявици, а по-малко смелите залагат на традиционния чай с мед и... чесън. Странно или не, кралят на биатлона, знаменитият норвежец и носител на пет златни олимпийски медала - Оле Ейнар Бьорндален, се подготвя за важни стартове с помощта на битови уреди.
 
Или ако предпочитате - кралят има "мания по прахосмукачки"... Според доктора на американския отбор по ски - Бил Стерет, който е хирург и ортопед в зимния курорт Вейл, съвременните състезатели не харесват модерната медицина и методи на лечение:
 
"Линдзи Вон и редица други състезатели не обичат да използват лекарства против възпаления. Те не харесват и рентгена, защото той излъчва радиация".
    
Употребата на извара именно от Линдзи Вон не е много голяма изненада. Тя използва същия "медицински метод" и при лечението на охлузване в Австрия, а именно там, както и в Германия, изварата е много популярна за възстановяване от подобни повърхностни травми. Това каза и Бил Стерет на конференция пред американски журналисти преди откриването на игрите в Канада.    
    
Векове наред важна роля в медицината заемат и пиявиците. Именно чрез тях, както и с употребата на зелеви листа, бившият лекар на германския футболен клуб Байер (Леверкузен) Дитер Тжолек лекува възпаления:
 
"Казвах на футболистите, че с лед и кремове процедурата по възстановяване на контузеното място се удължава с близо две седмици".
    
Само и единствено в Полша пък се използва друг странен метод за лечение на всякакъв вид контузии. В лечението с чай, към който се добавя мед и специален пикантен привкус на чесън, през цялата си кариера се кълнеше бившият състезател в ски-скока и световна звезда Адам Малиш.
    
Години наред изключително популярни бяха кръвните инжекции в прасците, но Международният олимпийски комитет (МОК) отдавна ги обяви за допинг. Китайският треньор Ма Цзюнжън пък използваше диета с кръв от костенурки и гъсенична гъба (б.пр.- гъбата е известна още като "кордицепс" и расте на 5000 метра надморска височина в Тибет).
 
Погледнато чисто статистически, диетата на Цзюнжън е най-успешна, защото в началото на 90-е години на ХХ век благодарение на нея китайските бегачи на дълги разстояния поставиха няколко световни рекорда. Не всичко обаче опира до практическата медицина, независимо дали тя е съвременна или не. Германският скиор Йохан Мюлег обвини националния треньор на страната, че го е ранил духовно и заложи на колби със светена вода и на своята португалска духовна лечителка Жустина Агостино, известна още като "Грацията". 

Или поне така твърдеше самият скиор. През 2002 година МОК отне три златни медала на Мюлег, след като се оказа, че той е взимал кръвен допинг. Кралят на биатлона Оле Ейнар Бьорндален има малко по-особен ритуал от духовния. Преди години той призна, че има мания по... прахосмукачките. Норвежецът съобщи, че винаги преди състезание чисти до последната прашинка своята хотелска стая, защото предизвикването на инфекция може да провали неговите шансове за победа. Към тази картина се вписва по идеален начин истинската професия на неговия треньор по психично здраве, който е... продавач на прахосмукачки.
    
"Моят треньор по психично здраве безспорно има дарба. Той налага един вид хипноза. Успява по някакъв начин да програмира в главата ми пътя през трасето", заяви през 2007 година Бьорндален пред германския всекидневник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг".
ВРЕМЕ ЗА БИТКА: Барса срещу Интер

Ще вземе ли някой аванс след първия двубой?

Малко повече от година до Мондиал 2026: какво трябва да знаем?

Времето наистина лети, защото вече не остава толкова много до историческия Мондиал 2026 (11 юни - 19 юли, 2026 г.), който ще върне големия футбол на територията на Северна Америка.

Ще продължи ли Гришо към 1/4-финалите в Мадрид?

Най-добрият ни тенисист среща изненадата на турнира

Ще продължи ли победният ход на Гришо в Мадрид

Българинът с отличен шанс за нов “Мастърс” 1/8-финал

Що за наглец е Хулио Веласкес?

Испанецът използва статистиката така, както му е удобно

Отличен старт: Григор прелетя през Джари в Мадрид (ВИДЕО)

Българинът се завърна на победния път

Какви са шансовете на Гришо на Мастърса в Мадрид?

Българинът стартира срещу добре познат противник

Оставете я на мира тая клета фланелка!

Киселова не рекламира хазарт, а показва фенски пристрастия

Готов ли е младият отбор на Оклахома да атакува трофея в НБА?

Тъндър завършиха с 68 победи в редовния сезон