Лидерите ни лишиха от трофея в Баку

Лидерите ни лишиха от трофея в Баку

И финалът на Европейските игри показа, че волейболът ни заслужава повече инвеститори

Волейболната страст завладя България и по традиция в раз­гара на лятото това е спортът, който вълнува най-много феновете. Все пак националната гордост се подсилва от ус­пехите на нашите момчета, а финалът на първите Европейски игри в Баку е соли­ден повод за вдъхновение. Само след малко повече от три месеца ще сме домакин заедно с Италия на еврофиналите. На тях всички ще дойдат с най-доброто и няма да има ек­спериментални състави, какъвто беше и нашият в Азербайджан. Само, че тогава опитът и поуките от мачове като вчерашния с Гер­мания, ще са ключови.

При нас от доста време е оче­видно, че в решаващите моменти не може да разчитаме на хладен ум и на... лидери! Срещу най-добрите в турнира ние можехме да откраднем трофея само след силна игра и вдъхновяващо пред-ставяне на Тодор Алексиев, близ­наците Братоеви и Ники Николов. Такова обаче нямаше. Напротив, Велизар Чернокожев, за който мнозина се питаха „Кое е това момче?", спаси честта ни и по­могна най-много, за да се зака­чим поне с гейм в битката и да не регистрираме рекорд за най-бър­зо загубен финал.

Всъщност точно цялостното представяне на втория ни отбор, с който бяхме в Баку, показва, че волейболът ни се задържа в све­товния елит и потокът от таланти не секва. За да ги развием до ниво, в което да прескачат все по-често полуфиналите и дори да печелят големи състезания, са нужни инвестиции. Такива, които най-накрая да възродят и вътрешното първенство, да обезпе­чат развитието на специалистите и треньорите, които са отговорни за работата с децата и най-важ­ното, да осигурят на феновете целогодишни емоции с най-ус­пешния ни колективен спорт.

Всички виждаме какво се случ­ва във футбола, където ЦСКА по­тъна с милионни дългове в един от най-слабите периоди в исто­рията си, в който трофеи липсват, а в Европа се стигна до отпадания от съперници като Мура и Зимбру. В Левски е същото, а в Лудогорец големите герои не са с български фамилии.

Със сигурност управлението на волейбола ни дава добри резул­тати, но докато нещата не се пос­тавят така, че да има прогрес и на клубно ниво, няма как да оча­кваме голобрадите ни момчета да печелят мъжки битки.

Людмил ХРИСТОВ, "Меридиан мач"
ЖАЛКО: Григор Димитров отпадна на старта в Рим (ВИДЕО)

Българинът загуби от световния номер 101

Какви са шансовете на Гришо на Мастърса в Рим?

Българинът с наглед лесен старт в турнира

Колко близо е Челси до място в Шампионска лига?

Ще постигнат ли “сините” заветната си цел?

КОЙ ЩЕ ЛИКУВА: Интер или Барса?

Кой ще бъде първият финалист в ШЛ този сезон?

Калъфка - новата гордост на Левски

Някога за Левски бе срамно да си втори в класирането без значение от етапа на сезона

Ще успее ли Юнайтед да оцелее в Билбао

Кой ще вземе преднина преди реванша?

Челси продължава похода си към трофея в Лига на конференциите

Ще вземат ли предимство “сините” от гостуването в Швеция?

ВРЕМЕ ЗА БИТКА: Барса срещу Интер

Ще вземе ли някой аванс след първия двубой?

Малко повече от година до Мондиал 2026: какво трябва да знаем?

Времето наистина лети, защото вече не остава толкова много до историческия Мондиал 2026 (11 юни - 19 юли, 2026 г.), който ще върне големия футбол на територията на Северна Америка.