За големите футболисти и малките душички

За големите футболисти и малките душички

България винаги е имала герои, защото такива се раждат, когато животът е труден

Надали има човек, който да не си спомня радостта след гола на Емил Костадинов на „Парк де Пренс” през 1993-та, а година по-късно спасените от Боби Михайлов дузпи срещу Мексико или пък летящия плонж на Данчо Леков.

Надали обаче някой вече си спомня, че по онова време на власт бе правителството на Любен Беров, съставено с мандат на ДПС и останало в историята като правителството на „Мултигруп“. Какво е общото между футбола и политиката, ще попитат някои - че всеки мъж в България разбира и от двете.

Жалкото е, че децата ни няма да си спомнят американското лято и не съществуват изгледи някога то да се повтори. Прогнозата не е песимистична, а реалистична.

Ако България имаше добри управници за поне два мандата, нямаше да се замислям дали отново да заживея в чужбина и да се питам „това нашето живот ли е”? За голяма част от случващото сме си виновни ние със своя манталитет, а за останалата – алчността. Може би последното е обяснението как така „златното ни поколение” се превърна в недолюбвано от мнозина.

България винаги е имала герои, защото такива се раждат, когато животът е труден, но тези момчета се намираха на пиедестал и повечето изпопадаха със страшна сила. Вместо да покажат на всички как се прави футбол, който ги е направил герои, това сториха хора като Гриша Ганчев, Кирил Домусчиев и Цветан Василев.

Повечето големи футболисти от САЩ ’94 пък се превърнаха в малки хора или в жалки управници. Една част от тях си гледат живота в чужбина, докато феновете чакат Митко Бербатов да им оправи футбола, а междувременно се псуват един друг като каруцари и типично по български се радват, че на „синия” или „червения” му е по-зле.

Реалността обаче е болезнена – минаха повече от две десетилетия, а светлина в тунела няма и не се вижда дори след още толкова. „Златното поколение” не прави „А” група по-интересна, нито децата ни по-запалени спортисти. То не можа да покаже извън терена дори половината от демонстрираното на зеления килим.

Нещо повече, за жалост някои от тези големи, велики футболисти се превърнаха в малки, жалки душици...

Емил Арсов, Novsport.com

ЖАЛКО: Григор Димитров отпадна на старта в Рим (ВИДЕО)

Българинът загуби от световния номер 101

Какви са шансовете на Гришо на Мастърса в Рим?

Българинът с наглед лесен старт в турнира

Колко близо е Челси до място в Шампионска лига?

Ще постигнат ли “сините” заветната си цел?

КОЙ ЩЕ ЛИКУВА: Интер или Барса?

Кой ще бъде първият финалист в ШЛ този сезон?

Калъфка - новата гордост на Левски

Някога за Левски бе срамно да си втори в класирането без значение от етапа на сезона

Ще успее ли Юнайтед да оцелее в Билбао

Кой ще вземе преднина преди реванша?

Челси продължава похода си към трофея в Лига на конференциите

Ще вземат ли предимство “сините” от гостуването в Швеция?

ВРЕМЕ ЗА БИТКА: Барса срещу Интер

Ще вземе ли някой аванс след първия двубой?

Малко повече от година до Мондиал 2026: какво трябва да знаем?

Времето наистина лети, защото вече не остава толкова много до историческия Мондиал 2026 (11 юни - 19 юли, 2026 г.), който ще върне големия футбол на територията на Северна Америка.