Скок от дъска или не – какво показват проучванията

Скок от дъска или не – какво показват проучванията

Спортисти и зрители дали положителна оценка на експериментално правило в леката атлетика.

Преди година от Световната атлетика обявиха намерението си да тестват промяна в правилата за провеждане на състезание за скок на дължина, а именно въвеждане на 40-сантиметрова зона за отскок, от която да се отчитат резултатите на състезателите, вместо традиционната дъска, определяща дали опитът е успешен или неуспешен и от която се измерва опита.

На два турнира от най-престижната верига на Световната атлетика в зала бяха включени новите правила – в ISTAF Indoor Düsseldorf на 9 февруари и ISTAF Indoor Berlin 2025 на 14 февруари. На състезанията участва и българската шампионка в дисциплината Пламена Миткова. Тя обаче по-скоро не остана доволна от промяната.

"По този начин се променя цялата концепция на дисциплината. Превръща се в нова дисциплина. Идеята на скока на дължина е една максимална скорост с максимален отскок, от тези точно 20 сантиметра на дъската", каза Пламена след състезанията.

"Лично аз ще говоря с нашата федерация да изпрати протестно писмо. Поляците, гърците и много друг и го направиха. Надявам се някой да ни чуе", допълни нейният треньор Ивайло Русинов.

„Бях приятно изненадана, че разликата не беше толкова голяма, колкото очаквах. Това преживяване затвърди разбирането ми, че скокът на дължина е много повече от просто удряне на дъската, каза двукратната световна шампионка в скока на дължина Малайка Михамбо. - Оценявам концепцията за използване на цялата зона, тъй като увеличава инерцията и осигурява по-добра обратна връзка, позволявайки ми да избера собствената си стартова точка. Този подход обаче затруднява както атлетите, така и зрителите да преценят дължината на скока.“

Организаторите на турнирите в Германия обаче са обработили данни от състезанията, които показват интересни резултати. Въпреки че все още се съставят пълни доклади, ранната обратна връзка предполага, че тестът на 40-сантиметровата зона за отскок е имал ясно въздействие върху протичането на състезанието и изживяването на зрителите. И в двата турнира фауловете са намалели до 13% в сравнение с историческата средна стойност от 32% и се очаква да намалят допълнително, докато спортистите се адаптират и тренират в този нов формат.

За да се направят изводи, бяха проведени анкети сред зрителите и състезатели. Резултатите показват ясно разделение, като повече от 2/3 от обикновените фенове подкрепят иновацията, докато активните състезатели предпочитат традиционната дъска. По-нататъшното тестване ще осигури по-задълбочен поглед върху предпочитанията на различните групи заинтересовани страни.

Първоначалните данни предполагат, че отскок от 40-сантиметрова зона осигурява подобрение в резултата от около 10 см, а спортистите коригират разбега си. Съгласно традиционните правила процентът на грешките е 66%, което предполага, че скачачите провеждат разбег с по-висок риск, знаейки, че маржът за грешка е по-нисък.

„Световната атлетика дава приоритет на иновациите в своята стратегическа програма за 2025 г. и зоната за отскок в скока на дължина е само една от многото иновации, които разработваме и тестваме, каза изпълнителният директор на Световната атлетика Джон Риджън. - Като глобален управляващ орган, ние трябва да мислим напред и да се адаптираме към нашата непрекъснато променяща се публика. Въпреки това, нищо не се прилага без обширни тестове и вземане под внимание на гледните точки на спортисти, треньори и фенове.“

В състезания от най-елитно ниво в скока на дължина почти всеки трети опит завършва с фаул. При шестия опит вероятността за извършване на фаул е два пъти по-висока от вероятността за подобряване на резултата. Биометричният анализ и проучванията не подкрепят идеята, че рискът от фаул е привлекателен елемент за зрителите. Текущите проучвания имат за цел да тестват теорията, че намаляването на фаловете ще увеличи развлекателната стойност на хоризонталните скокове.

Снимки: BGNES

Лондон се прицели в домакинство на световно по лека атлетика

Великобритания продължава да бъде ключова дестинация за големи спортни събития

Бургас иска Европейско по лека атлетика

Министър Пешев на работно посещение в морския град

Организират детски турнир в памет на Петя Пендарева в Казанлък

Надпреварата ще се проведе за 20-и път и ще бъде част от програмата на Празника на розата

Лондонският маратон 2025 постави нов световен рекорд по брой финиширали

Повече от 840 000 души са кандидатствали за участие в тазгодишната надпревара

Само за седмица Саръбоюков с втори старт в Китай

Китайските състезания са дебют за Саръбоюков на диамантената сцена.

Саръбоюков остава в Китай за още една Диамантена лига

Европейският шампион на скок дължина в зала Божидар Саръбоюков направи дебют в най-престижната верига атлетически турнири "Диамантена лига в Сямън (Китай).

Акани Симбине спечели спринта на 100 метра при мъжете в Китай (ВИДЕО)

Бронзовият медалист на 60 метра от Световното първенство по лека атлетика в зала в Нанцзин (Китай) 2025 Акани Симбине (Република Южна Африка) спечели спринта на 100 метра при мъжете в първия старт за сезона от Диамантената лига в Сямън (Китай)

Отличен дебют за Саръбоюков в Диамантената лига (ВИДЕО)

Европейският шампион на скок дължина в зала Божидар Саръбоюков завърши на седмо място при дебюта си в Диамантената лига по лека атлетика в китайския град Сямън

Варна ще определи на 11 май държавните шампиони по маратон

Онлайн регистрацията за юбилейното 10-о издание приключва тази неделя