Колеги от AIPS се срещнаха с него по време на наскоро завършилото Европейско отборно първенство по лека атлетика - Дивизия 1 в Мадрид.
Европейската атлетическа асоциация (EAA), както се наричаше преди, не винаги е била толкова динамична организация, колкото е сега.
„Голямата промяна настъпи по време на президентството на Хансйорг Вирц, когато се трансформирахме от аматьорска в професионална организация и преместихме офисите от Дармщат в Лозана“, спомня си Карамаринов.
„Член съм на Съвета от 2007 г., но през 1995 г. бях избран в Състезателната комисия и проведохме първото си заседание в Дармщат в началото на 1996 г. - офисът се състоеше от двама-трима души!“
Промяната наистина е била епохална: EAA е юридически преучредена в Швейцария през 2003 г., а централата е преместена в Лозана, считано от 1 януари 2004 г. Името е променено на Европейска атлетика, Кристиан Милц се присъединява към организацията като генерален директор през 2005 г. и в края на същата година е приет нов устав.
Приоритети на EA: Състезания, иновации и общност
„Оттогава, разбира се, променихме много неща, но това бяха по-скоро подобрения“, продължава президентът на EA.
„Моите три приоритета са Състезания, Иновации и Общност.“
„Състезания, защото без състезания сме мъртви! През 2020 г., по време на пандемията от COVID, трябваше да проведем годишната си конвенция като онлайн среща и аз заявих: „Без повече отлагания, без повече отменяне на състезания - не можем да оцелеем без състезания“ и го направихме! През 2021 г. изпълнихме календара си: проведохме Европейското първенство в зала в Торун, Полша - да, без зрители, с много ограничения - но го направихме! Организирахме и първенствата за U20 и U23 - и двете в Талин, Естония, след като Берген, Норвегия, трябваше да се откаже. Бяхме единствената асоциация, която изпълни състезателния си календар по план. Беше голямо предизвикателство, но предизвикателствата са и възможности, а това предизвикателство ни даде възможност да научим повече за нашите възможности; например, сега имаме повече онлайн срещи, но никога не се отказахме - винаги има решение.“
Другите ключови приоритети за българския представител са Иновации и Общност.
„Иновациите са ключови, защото в съвременния свят трябва да сме в крак с всичко, както и Общността. Европейската атлетика не е само офисът в Лозана, не е само Съветът или Изпълнителният борд на EA; нашата общност са основно нашите 51 федерации-членки по програмата - в момента 49 заради ситуацията - но аз искам да разширя нашата общност, да включа нашите партньори, атлети, представители на нашите атлети, длъжностни лица - това е нашата общност.“
„Например, много се гордея с два скорошни проекта, Програмата „Фокус федерация“ и Програмата „Онбординг“.
„Програмата „Фокус федерация“ е за онези федерации, които нямат член в Съвета. На всеки две години каним делегация от трима-четирима души от такива федерации да ни посетят в Лозана за три дни, да говорят с нашия персонал. Когато се върнат, те правят презентация от своята федерация пред Съвета на EA - искаме да приближим федерациите до нас, а е полезно и за нас да получим тяхната обратна връзка.“
„Програмата „Онбординг“ е за новоизбрани президенти, генерални секретари или изпълнителни директори. Каним ги също - два пъти годишно, през пролетта и есента, в групи от четирима или петима - разбира се, също за наша сметка. Новоизбраните висши служители ни казват, че това е много полезно!“
Традиция е Европейската атлетика да работи в тясно сътрудничество с федерациите-членки. За първи път осъзнах това през 2012 г., когато асоциацията организира първите си континентални първенства в новия двугодишен формат - голямо предизвикателство само пет седмици преди Олимпийските игри.
Много хора бяха скептични, че EA може да постигне успех с тази голяма промяна, но се оказаха грешни - и постижението се дължи на добрата подготовка. Европейската атлетика организира първия си семинар за мениджъри по комуникациите, където медийните екипи на федерациите-членки работиха заедно по стратегии за популяризиране на състезанието.
„Федерациите работят заедно. Комуникация, сътрудничество, да бъдем заедно - това беше ключов момент“, съгласява се президентът Карамаринов.
„Първите две издания в олимпийски години - 2012 г. в Хелзинки и 2016 г. в Амстердам - бяха успешни, но не достатъчно. След това изданието за 2020 г., планирано за Париж, трябваше да бъде отменено поради пандемията от COVID.“
„За Рим 2024 наистина трябваше да помислим как да го подобрим. Предложих на Съвета на EA - и те го подкрепиха изцяло - да въведем бонуси за представяне за първи път и така убедихме най-добрите атлети в Европа да се състезават.“
Въвеждането на бонуси за представяне в Рим 2024 беше повратна точка. По отношение на телевизионните зрители Рим беше невероятен успех. За първи път в олимпийска година имахме същия брой зрители като в Мюнхен 2022 - което беше част от мултиспортно събитие, в неолимпийска година и дори продължи един ден повече от Рим.
„Разбира се, ще продължим с бонусите за представяне и дори ще ги увеличим в бъдеще, защото това показа, че това е правилният начин да убедим най-добрите атлети да участват.“
Историята на успеха продължи през 2025 г. с епично издание на Европейското първенство в зала в Апелдорн през март, последвано от ново събитие, Европейското първенство по бягане през април.
„Апелдорн тази зима беше невероятен - съгласява се президентът Карамаринов. - Винаги е добре домакинският отбор да е успешен - това създава невероятна атмосфера.“
„И Европейското първенство по бягане (EARC) беше отлично. Трябва да бъдем иновативни, трябва да намерим пространството, където можем да направим нещо повече за нашите бегачи, защото бягането на средни и дълги разстояния не е най-доброто в Европа. Но това е и състезание, което може да донесе добри приходи за Европейската атлетика.“
„Някои ключови хора в бягащата общност дойдоха при мен след събитието и казаха: „Не вярвахме преди, но сега можем да кажем, че беше страхотно.“ И беше страхотно! Над 28 000 бегачи се състезаваха. Предишният рекорд беше под 10 000, под 10 000! И изведнъж 28 000. Беше голям, голям успех. Очаквахме успешно първенство, защото подготвяме всички наши събития много професионално, но такъв успех наистина беше много голяма изненада. И вече определихме следващите две издания на тези двугодишни първенства.“
Една от ключовите иновации на EARC беше възможността клубните бегачи да се състезават едновременно с елита и да печелят точки за своя отбор. Имаше само един инцидент в женския маратон, където Фатима Ухаду от Испания падна, след като се сблъска с клубна бегачка на пункт за напитки, но тя стана и продължи, за да спечели състезанието.
„Това беше ключовата иновация - казва президентът Карамаринов - да съберем аматьорските бегачи с професионалистите и да дадем шанс на аматьорите да донесат точки на своя отбор. Ако бягат добре, те допринасят за своя отбор и имат право да бягат с националния екип. Това наистина беше голям източник на гордост за тях, че можеха да бягат с елита и да бъдат част от отбора, част от своята нация.“
На Европейското отборно първенство по лека атлетика (EACH) всичко е свързано с отбора, нацията.
Събитието е последното голямо състезание, в което атлетите се състезават за своя отбор, а не само като индивидуални състезатели, и това го прави много уникално събитие.
„Да, особено за атлетите: важно е не само класирането, но и защото е важно да се състезават за нещо по-голямо от самите себе си като личности, те правят нещо за своята нация, за своя отбор. Отборният дух е толкова важен! И това е и големият плюс на това състезание - драмата.“
„В Европейската атлетика считаме това събитие за едно от най-важните първенства в нашата състезателна програма. Това е едно от четирите основни състезания в нашия телевизионен договор с EBU. Ето защо не само го запазваме - ние се опитваме да го подобряваме във всяко издание, опитваме се да намерим най-добрия формат за това отборно първенство. През последните години го направихме и за в бъдеще със сигурност ще го запазим и ще се опитаме да подобрим формата на Отборното първенство. В идеалния случай бихме искали и трите дивизии да са под един покрив - както беше в Силезия 2023 и ще бъде в Истанбул 2027 - но това е възможно само когато се провежда в контекста на Европейските игри.“
За Добромир Карамаринов бъдещият път на Европейската атлетика е ясен.
„Преди всичко искам да продължа факта, че хората ни свързват с топ състезания. Но ние наистина живеем в свят, който се променя. Преди десет години никой не говореше за предпазване в спорта, за човешки права, дори за равенство между половете. Ние сме сред пионерите в нашия спорт в тези области, защото нашата политика за предпазване е, мисля, добър пример за всички, особено за другите континенти.“
„Сигурен съм, че сме наистина чист пример за добро управление.“
„Постоянно се стремим да обучаваме и овластяваме нашата общност — чрез семинари, уебинари и работни срещи за нашите федерации-членки, местни организационни комитети, треньори, медии…“
„Един проект, който очаквам с нетърпение, е „Зоната на атлетите“ на предстоящото Европейско първенство за U20 в Тампере. Това ще бъде специално пространство за обучение, работа в мрежа и кариерно развитие - платформа, където младите атлети могат да споделят своите гласове и активно да оформят бъдещето на нашия спорт.“
„Наистина правим всичко, което трябва да направим, но искам да продължа с това, хората да ни свързват с чиста, отлична спортна организация.“