Президентът на Световната атлетика заяви пред Agence France-Presse, че не е от хората, които „гледат в огледалото за обратно виждане“, преди да подчертае един от най-належащите проблеми в спорта: осигуряването на повече пари за атлетите.
„Искаме да насърчим новаторското мислене и нови потоци от приходи в този спорт... Наградните фондове и подобряването на условията за атлетите през следващите няколко години са наистина много важни“, каза Коу.
Световната атлетика предизвика разнопосочни мнения миналата година, когато обяви, че ще бъде първата международна федерация, която ще раздава парични награди на Олимпийските игри, започвайки от тези в Париж. Организацията се сблъска с критики от други олимпийски спортни федерации, които заявиха, че просто нямат необходимите средства.
Коу твърди, че това е справедливо, като се има предвид богатството на МОК. „Това е все едно Тейлър Суифт да е единственият човек, който не получава заплащане на концерта, докато доброволците, чистачите и всички останали печелят добре от това.“
Коу, който е двукратен олимпийски шампион, остана твърд в решението си, заявявайки през август, че топ атлетите трябва да бъдат подкрепяни, защото те са част от профила и растежа на спорта. И спортът наистина се разви, като Световната атлетика вече следва тенденцията за високопрофилни състезания с големи наградни фондове.
Майкъл Джонсън обяви своята лига миналата година, Grand Slam Track, с наградни фондове от около 3 милиона долара (2,8 милиона евро) за всяко събитие. Подобна лига само за жени „Athlos“ предложи на победителите 60 000 долара (57 000 евро), а Диамантената лига също увеличи наградния си фонд за 2025 г. до 9 милиона долара (8,5 милиона евро).
Събитието ще дебютира през септември 2026 г. в Будапеща и ще се провежда на всеки две години. Всяка сесия ще продължи три часа, а атлетите ще представляват както себе си, така и националните си отбори, носейки национални екипи. Коу подчерта, че целта е привличане на нови аудитории. Световната атлетика си партнира с няколко телевизионни оператора, включително Tata Communications и HBS, за да покрие състезанието.
Предстои Световното първенство в Токио – „огромен момент“ и възможност за атлетите да се състезават пред ентусиазирана публика, в контраст с последното елитно атлетическо събитие на същия стадион. Обновен за Олимпиадата в Токио 2020, стадионът тогава остана с празни трибуни заради пандемичните ограничения.
Ръководителят на атлетиката обеща да се върне и да напълни Олимпийския стадион с фенове. Той планира да направи точно това през септември с „емоционалното въздействие“ на тълпите.