Над 860 бегачи на десети Маратон Стара Загора

Над 860 бегачи на десети Маратон Стара Загора

Ще има състезатели от Казахстан, Япония, Кения, Турция, Гърция, Нидерландия, Австрия, Ирландия и много други държави

Записването за десетия Маратон Стара Загора бе удължено с 24 часа и ще приключи в 23:59 часа днес. До този момент участие в него са потвърдили над 860 желаещи, съобщи Емилия Драгиева, член на Управителния съвет на спортен клуб по лека атлетика Берое, които са сред организаторите на събитието.

Тази година международното участие ще бъде по-многобройно от досегашното. Имаме записани състезатели от Казахстан, Япония, Кения, Турция, Гърция, Нидерландия, Австрия, Ирландия и много други държави. Най-много желаещи има в дистанцията от 10,5 километра, а в полумаратона от 21,1 километра, който е и Държавно първенство в дисциплината има записани около 100 атлети. Очакваме и масово участие в двукилометровият градски крос, който провеждаме за втора поредна година с Decathlon. Той ще даде възможност най-вече на децата, начинаещите в атлетиката и всички, които обичат двигателната активност и спорта, да се раздвижат покрай елитните бегачи, допълни Драгиева.

На 30 март денят ще започне със загряваща тренировка от 9:30 часа. Стартът на Маратон Стара Загора ще бъде даден в 10 часа пред Община Стара Загора, а 20 минути по-късно е стартът на масовия двукилометровият градски крос. Маршрутът продължава по бул. “Цар Симеон Велики“, след което състезателите преминават по бул. „Никола Петков“. В района на магазин „Метро“ правят обратен завой и по същия маршрут се насочват към финала пред Община Стара Загора. Дължината на една обиколка е 10.550 км. Участниците в маратона ще пробягат 4 обиколки, в полумаратона - 2 обиколки, а в дистанцията 10.5 км. - 1 обиколка. 

Нови премии и допълнителни бонуси са предвидени за победителите, а всеки един състезател ще получи стартов пакет с тениска. Успешно завършилите дистанциите ще бъдат отличени с медал. Наред с това ще бъдат премирани и челните тройки при ветераните над 45 години и над 55 години във всички дистанции. И тази година състезанието се провежда под мотото „Бягането като начин на живот“. 

Към този момент рекордите на Маратон Стара Загора принадлежат на чуждестранни участници. Преди две години мароканецът Мохамед Шабуд финишира за 2 часа, 17 минути и 26 секунди, а при дамите върховото постижение принадлежи на Наом Джабет от Кения, завършила за 2 часа 32 минути и 6 секунди.

Юбилейното състезание отново е част от маратонската верига, която от тази година се увеличава с още една надпревара, тъй като към Стара Загора, Варна и София се включва и Бургас. Класираните на първите шест места при мъжете и жените на дистанции 10,5 километра, 21,1 километра и маратон от веригата маратони Стара Загора, Варна, София и Бургас по специална точкова система ще си разпределят допълнителни финансови бонуси, които ще бъдат раздадени на последното състезания в Бургас през есента. С генералната подкрепа на ASICS ще бъдат подсигурени награди, раздадени на класиралите се на първите шест места при мъжете и жените, както следва: Маратон Стара Загора - в дистанцията 10,5 километра. Маратон Варна - в дистанцията 21,1 километра. Маратон София - в дистанцията 42,195 километра.

Организатори на Маратон Стара Загора са Община Стара Загора, Министерство на младежта и спорта, Български олимпийски комитет, Българска федерация лека атлетика (БФЛА), Асоциация „Спорт в свободното време“, Спортен клуб лека атлетика „Берое“ и Спортен клуб „Ракета“.

След забавянето: Швед спечели световната титла на диск

Шведът Даниел Стoл спечели титлата в хвърлянето на диск при мъжете след над двучасово забавяне на финала в последната остана дисциплина от програмата на световното първенство по лека атлетика в Токио.

 Саръбоюков: Можех да съм сред медалистите

Божидар Саръбоюков отбеляза, че доволен от своето представяне на световното първенство по лека атлетика в Токио. Българинът финишира на петото място в скока на дължина, регистрирайки резултат от 8.19 метра.

Световното по лека атлетика завърши с прекратен финал

Световното първенство по лека атлетика в Токио приключи с отлагане на една от дисциплините от последния състезателен ден. 

Кениец спечели Берлинския маратон

Сабастиан Сауе с най-добро време за годината

Трикратна олимпийска шампионка в седмобоя се оттегли от Световното

Трикратна олимпийска шампионка Нафисату Тиам (Белгия) се оттегли от седмобоя на Световното първенство по лека атлетика в Токио, след като неуспешно представяне в дисциплината дълъг скок й остави малък шанс за медал.

Бразилец с титлата на 20 км спортно ходене на Световното по лека атлетика

Бразилецът Кайо Бонфим спечели първата си световна титла в 20-километровото спортно ходене, след като световният рекордьор и фаворит на местната публика Тошиказу Яманиши бе наказан в последните етапи.

Саръбоюков с премия от федерацията: Успех е само, когато съм сред първите трима

21-годишният талант от Харманли завърши пети в скока на дължина на Световното по лека атлетика

Ноа Лайлс изравни Юсеин Болт на 200 м

Американецът Ноа Лайлс спечели четвърта поредна титла в спринта на 200 метра от световни първенства по лека атлетика, след като записа 19.52 секунди за първото място на шампионата на планетата в Япония.

Исторически триумф на Световното по лека атлетика (ВИДЕО)

Сидни Маклафлин-Леврон спечели световната титла в бягането на 400 метра