Нови национални шампионати в календара на атлетиката

Нови национални шампионати в календара на атлетиката

Няколко нови национални шампионати се включват в спортния календар на Българска федерация лека атлетика (БФЛА) за 2026 година, обявиха от централата.

Федерацията за първи път прие спортния си календар след обсъждане между Треньорските комисии, Комисията на атлетите и Съдийската комисия.

След повече от две десетилетия и по предложение на Комисията на атлетите се възражда националният шампионат за младежи и девойки под 23 години. Ще се проведе първенство по хвърляния и национален шампионат на 10 000 метра на писта, както и национален шампионат по спортно ходене на писта. Първенствата по планинско и трейл бягане ще бъдат три, съобразно спецификата на дисциплините. Основава се открит турнир в зала, насочен към покриване на нормативи за международните първенства. Извън класирането на национални шампионати ще могат да стартират атлети само по предложение на Комисиите и след одобрение от Съдийската такава.

На срещата, на която беше финализиран новия календар, бяха изслушани доводите на всички страни, обсъдени множество въпроси и направени предложения, които ще допринесат за усъвършенстване на спортно-състезателния процес.

Сред присъстващите бяха Валя Демирева, Атанас Атанасов, Стойко Цонов, Йоло Николов и Недялко Боруков - представители на Треньорските комисии, Милица Мирчева, Тихомир Иванов и Габриела Петрова - представители на Комисията на атлетите, както и Силвена Тодорова и Ива Димова от Съдийската комисия.

Избраният за председател на БФЛА Георги Павлов изрази удовлетворение от проведеното обсъждане и подчерта значението на съвместната работа.

"Надявам се този подход с календара да се обсъжда и одобрява с участието на всички заинтересовани страни. да се превърне в устойчива традиция за БФЛА", каза Павлов, като благодари на всички участници за конструктивния диалог и посочи, че резултатът е един от най-балансираните и перспективни спортни календари в последните години.

Европейската атлетика също призна Георги Павлов за председател на БФЛА

Георги Павлов получи официално потвърждение и от Европейската атлетика (European Athletics) за председател на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА), съобщиха от организацията.

Климатичните предизвикателства променят света на лека атлетика

Президентът на Световната атлетика Себастиан Коу заяви, че е време международният спорт да преразгледа календара си, след като атлетите от последното световно първенство в Токио трябваше да се състезават при екстремни жеги и влажност.

Георги Павлов призова за оттегляне на съдебните жалби преди новото Общо събрание

Ново Общо събрание на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА) ще се проведе на 8 ноември, след като Софийски градски съд взе решение да го насрочи по искането на клубовете в ЧОУ „Св. Георги“.

Президентът на волейболната федерация Любомир Ганев награди шампиони

В петия турнир "А1 Звезди на бъдещето" в София

Девора Аврамова записа най-предно класиране от българите на европейския крос

Българските състезатели не успяха да стигнат до почетни места на Европейското първенство по крос кънтри в Лагоа (Португалия).

Избраха №1 в света при атлетите

Световните шампиони Дуплантис и Маклафлин-Леврон бяха обявени за лекоатлети на годината

Георги Павлов поздрави Черно море Балчик за юбилея

Спортен клуб Черно море 2005 Балчик отпразнува своя 20-годишен юбилей на бляскава церемония в „Мелницата“ в Балчик.

Сянката на допинга наляга Кения - 500 атлети наказани за 10 г.

Проблемът с допинга в Кения продължава да хвърля сянка върху олимпийските амбиции на страната

Българската федерация по лека атлетика одобри бюджет за 2026 година

„Нашето желание е парите за 2026 г. да бъдат максимално увеличени“, заяви съобщи новият президент на централата Георги Павлов

Наш съдия на европейското по лека атлетика

България ще има съдия по спортно ходене на Европейското първенство по лека атлетика догодина.

Атлетите на Спартак Пл и Лудогорец спечелиха най-много медали на турнира „Плевенска панорама“

Младите състезатели на Спартак Плевен и Лудогорец Разград спечелиха най-много отличия на лекоатлетическия турнир „Плевенска панорама“.

Вписаха Георги Павлов като президент на Българската федерация по лека атлетика

Павлов беше избран за председател от новия Управителен съвет на БФЛА на 9 ноември