Олимпийски шампион постигна най-добро постижение в хвърлянето на копие през последните две десетилетия

Олимпийски шампион постигна най-добро постижение в хвърлянето на копие през последните две десетилетия

Ян Железни единствен има по-добри опити от този на Рьолер

Олимпийският шампион Томас Рьолер записа най-добро постижение в хвърлянето на копие през последните 20 години по време на първия турнир по лека атлетика за годината от веригата Диамантена лига, проведен в Доха (Катар). Германският състезател, който е на 25 години, постигна резултат от 93.90 метра.
 
Двойният олимпийски първенец Ян Железни единствен има по-добри опити от този на Рьолер в дисциплината. През 1996 година чехът подобрява световния рекорд в хвърлянето на копие на 98.48 метра.
 
Томас Рьолер се придвижи на второ място във вечната ранглиста на най-добрите състезатели в дисциплината, като постижението му в Доха заема шестата позиция за всички времена.
 
Акани Симбин стана изненадващият победител в спринта на 100 метра. 23-годишният представител на Южна Африка завърши с време 9.99 секунди и изпревари Асафа Пауъл (Ямайка), който финишира за 10.08 секунди. Джъстин Гатлин (САЩ) остана на четвъртото място с 10.14 секунди, а трети е представителят на домакините Феми Огуноде с резултат от 10.13 секунди.
 
Двукратната олимпийска шампионка Кастър Семеня спечели в бягането на 800 метра и очакваният дуел с Гензебе Дибаба не се състоя. Семеня, която имаше само победи в дисциплината през миналата година, завърши с време 1:56.61 минути пред бронзовата медалистка от Рио де Жанейро 2016 Маргарет Уамбуй от Кения (1:57.03 минути).
 
Етиопката Дибаба, която е световна шампионка на 1500 метра, остана едва на пета позиция в класирането.
 
Кендра Харисън (САЩ), световна рекордьорка на 100 метра с препятствия, спечели в дисциплината за 12.59 секунди.
 
На 200 метра олимпийската шампионка Илейн Томпсън (Ямайка) се поздрави с успеха за 22.19 секунди, а носителката на златен медал от световното първенство Дафне Схиперс (Холандия) остана на 0.26 секунди след победителката.
 
Представителят на домакините Абдерахман Самба победи американеца Керън Клемънт на 400 метра с препятствия, докато Мутаз Маршим (Катар) даде най-добър резултат - 2.36 метра, в дисциплината висок скок. Лашон Мерит (САЩ) завърши на второ място на 400 метра с време 44.78 секунди след Стивън Гардинър от Бахрейн - 44.6 секунди. Американката Мишел Картър спечели в тласкането на гюле с резултат 19.32 метра.
 
В тройния скок победи Кристиан Тейлър от САЩ - 17.25 метра, а на второ място е сънародникът му Омар Крадък - 17.08 метра.

Следващото издание на Диамантената лига е на 13 май в Шанхай./

София посреща 6000 бегачи на Wizz Air Sofia Marathon 2025

София се готви да посрещне над 6000 бегачи от повече от 60 страни в тазгодишното 42-о издание на Wizz Air Sofia Marathon 2025.

Няма спирка: Дуплантис отново счупи собствения си рекорд! (ВИДЕО)

Арманд Дуплантис отново счупи световния рекорд по овчарски скок, след като прескочи летвата с 6.29 при втория си опит

България с разширен състав за СП по планинско и трейл бягане

Увеличаването на българското участие е резултат от ангажимента на Георги Павлов да подкрепя развитието на офроуд бягането в България

Посрещнаха с цветя и чекове най-добрите млади атлети от Европейското първенство в Тампере

Сребърният медалист в бягането на 110 метра с препятствия Християн Касабов и бронзовият на троен скок Зинга Барбоза Фирмино се завърнаха в София след Европейското първенство по лека атлетика за младежи и девойки до 20 години в Тампере (Финландия).

Посрещат атлетите с премии

Медалистите от европейското първенство за юноши и девойки под 20 г. по лека атлетика се прибират тази вечер от Тампере, а на летище София ще бъдат посрещнати с премии. 

Дисквалификация донесе бронза за Зинга Фирмино в тройния скок!

Зинга Барбоза Фирмино остана само на 4 сантиметра от бронзовия медал в тройния скок на Европейското първенство по лека атлетика за младежи и девойки под 20 години в Тампере

Християн Касабов със сребро и национален рекорд на 110 метра с препятствия!

Християн Касабов продължи с великолепното си представяне и във финала на 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика в Тампере

Ива Деливерска аут от финала на 100 м с пр. на ЕП по лека атлетика

Ива Деливерска не успя да се класира за финала на 100 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши и девойки под 20 години в Тампере, Финландия.

Касабов е на финал на 110 м с пр. на Европейското по лека атлетика

Християн Касабов се класира за финала на 110 м с пр. на Европейското първенство по лека атлетика за юноши и девойки под 20 години в Тампере, Финландия.