Два гола за 4 минути върнаха усмивката на Клоп и пратиха Ливърпул на четвъртфинал (ВИДЕО+СНИМКИ)

Мърсисайдци победиха за втори път РБ Лайпциг с 2:0 и продължават напред в Шампионска лига

Ливърпул се завърна на победния път и се класира за четвъртфиналите на Шампионска лига, след като надви за втори пореден път с резултат 2:0 германския РБ Лайпциг.

Реваншът, също както и първата среща, се игра на стадион "Пушкаш Арена" в Унгария, като предложи куп опасни положения и пред двете врати.

До почивката „червените“, които бяха лишени от услугите на Джордан Хендерсън, Роберто Фирмино, Върджил ван Дайк, Джо Гомес и Жоел Матип, направиха куп пропуски.

След нея обаче те решиха всичко с две попадения за 4 минути, дело на звездите в атака Мохамед Салах и Садио Мане. Халфът Жоржиньо Вайналдум пък, чието бъдеще остава неясно, изведе отбора с капитанската лента в Будапеща.

РБ Лайпциг бе наясно, че трябва да отбележи най-малко два гола, за да не отпадне, но въпреки това разчиташе предимно на контраатаки.

След една мълниеносна такава в 10-ата минута Алисон Бекер трябваше да се намесва решително и го стори, за да запази аванса на английските шампиони.

Отговорът им дойде в 19-ата минута, когато Диого Жота се извиси над всички в наказателното поле един корнер, но стреля с глава в обсега на Петер Гулачи и той спаси с една ръка.

Пет минути по-късно мърсисайдци пропуснаха страхотна възможност. Тиаго Алкантара изведе майсторски Мохамед Салах сам срещу вратаря, ала Гулачи отново демонстрира класа и отрази, а после Садио Мане не сполучи с опита си за добавка.

В 29-ата минута именно Мане подаде хитро към Трент Александър-Арнолд в коридор и крайният бранител пробва да намери Салах, но последният бе изпреварен.

Не след дълго Лайпциг бе на сантиметри от гола. След нова контраатака Емил Форсберг получи в пеналта и опита подаване, което бе блокирано, ала топката остана пред него и той без забавяне я прати към вратата, но тя премина покрай гредата.

В 40-ата минута Диого Жота, заменил сред титулярите Роберто Фирмино, остана очи в очи с вратаря на германския тим, но Гулачи пак спаси.

Унгарският страж стори същото и в добавеното време на първата част, когато пак Салах бе изведен сам срещу него, а впоследствие притичалият Жота не съумя да прати топката в почти празната врата.

Така почивката дойде при нулево реми. Скоро след нея Ливърпул направи още един фрапантен пропуск.

Този път Садио Мане изведе падайки Диого Жота сам срещу стража на Лайпциг, но португалският национал бе спрян от Гулачи, след което и Салах не сполучи с добавката.

До 60-ата минута наставникът на германския направи 3 смени, а в 65-ата един от появилите се нови футболисти нацели гредата.

Норвежкият национал Александър Сьорлот, който влезе на почивката, засече с глава центриране отляво, но нямаше късмет и пропусна да накаже Ливърпул.

След това обаче логичното се случи и мърсисайдци откриха резултата.

В 70-ата минута Жота намери отлично Салах в наказателното поле и египтянинът се разписа, за да даде аванс на своите.

Той бе удвоен само 4 минути по-късно, когато резервата на „червените“ Дивок Ориги изведе чудесно Садио Мане, за да може той отблизо да реши крайния изход на осминафиналния сблъсък и да прати Ливърпул в следващата фаза на Шампионска лига с общ резултат 4:0.

До края Ориги и Салах можеха да направят успеха на Ливърпул класически, ала не успяха, но въпреки това хората на Юрген Клоп записаха първа победа за месеца, който стартираха с две минимални поражения.

Сега обаче те си върнаха част от позагубеното самочувствие и вече чакат жребия за четвъртфиналите на 19-и март.

Ливърпул – РБ Лайпциг 2:0 (общ резултат 4:0)
1:0 Мохамед Салах (70)
2:0 Садио Мане (74)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ЛИВЪРПУЛ: Алисон, Александър-Арнолд, Филипс, Кабак, Робъртсън, Фабиньо, Вайналдум (к), Тиаго, Мане, Жота, Салах;

РБ ЛАЙПЦИГ: Гулачи, Упамекано, Забитцер (к), Поулсен, Форсберг, Адамс, Клощерман, Кунку, Мукиеле, Кампъл, Олмо;