ИЗКЛЮЧИТЕЛНО! Йосиф Миладинов ще плува за медал в Токио

България отново има финалист в плуването след 33 години

Изключителeн успех постигна  българският плувец Йосиф Миладинов на 100 метра бътерфлай от Олимпиадата в Токио. 18-годишният дебютант се класира за финала в дисциплината, след като записа време от 51.06 секунди. Той беше победен единствено от шампиона на 200 метра бътерфлай и европейски първенец от Будапеща 2021 Крищоф Милак, който спечели с 50,37 секунди.

Благодарение на изключително бързите си втори 50 метра в басейна, Йосиф Миладинов успя да навакса изоставането си и финишира с четвърто време от всички стартирали. Най-бърз беше американецът Кейлъб Дресел с 49.71 секунди, което е и олимпийски рекорд.

Битката за медалите на 100 метра бътерфлай е в събота, 31 юли, от 4.30 часа.

Това е първи олимпийски финал за България от 33 години насам. На Игрите в Сеул през 1988 година Таня Богомилова спечели първата и единствена до момента за България титла  – на 100 метра бруст, а Антоанета Френкева извоюва още два медала – сребърен на 100 метра бруст и бронзов на 200 метра бруст.

2021 година безспорно е най-успешната в кариерата на Йосиф Миладинов. През май той спечели сребърен медал на 100 метра бътерфлай на Европейското първенство за мъже в Будапеща с нов национален рекорд от 50.93 секунди – това беше и историческо първо отличие на български плувец при мъжете на 50-метров басейн на континентален форум. По-рано през юли 18-годишният пловдивчанин се окичи с два златни медала на Европейското първенство за юноши в Рим – на 50 и 100 метра бътерфлай.

Победа, две ремита и три загуби за нашите на Европейското индивидуално първенство по шахмат