ИНФАРКТЕН ФИНАЛ В РУСИЯ: Хамилтън отново на върха след победа номер 100 във Формула 1 (ВИДЕО)

Доминацията на „Мерцедес“ в Сочи продължи, Верстапен тръгна последен и финишира втори

Доминацията на „Мерцедес“ в Сочи продължи след малшанс за Ландо Норис в края

Традицията пилот на „Мерцедес“ да печели всяко едно състезание на пистата в Сочи за Гран при на Русия продължи в неделя по възможно най-драматичния начин.

Люис Хамилтън постигна 100-ата си победа във Формула 1, след като в самия край изпревари изгряващата звезда Ландо Норис.

Последният тръгна за първи път в кариерата си от челната позиция на стартовата решетка и бе лидер през почти цялото време, но в края реши да не сменя гумите си, въпреки дъжда, което му изигра лоша шега и той финишира едва 8-ми.

Макс Верстапен завърши втори, след като стартира последен, а Карлос Сайнц допълни подиума.

Именно Сайнц изпревари Ландо Норис на старта. Джордж Ръсел запази третата си позиция, а Ланс Строл спечели три места и излезе четвърти. Даниел Рикиардо и Фернандо Алонсо пък успяха да минат пред Хамилтън, който бе седми в края на първия тур. Обиколка по-късно, британецът успя да изпревари Алонсо в четвърти завой. Ланс Строл бе първият, който влезе в бокса да смени гумите си в 13-а обколка. Канадецът излезе на 11 секунди зад Ботас.

Междувременно, Ландо Норис изпревари Карлос Сайнц и поведе в състезанието. Сайнц влезе в бокса още в следващия тур, опитвайки да пресече стратегията на Норис. Пилота на Макларън обаче остана на пистата още 15 обиколки. В 17-я тур Верстапен вече се бе изкачил до 6-о място, след като стартира последен. Нидерландецът стартира с най-твърдия комплект гуми и направи серия от най-бързи обиколки. Пред него бяха Алонсо и Перес, а Хамилтън се движеше трети със само 8-9 секунди преднина.

Даниел Рикиардо, който до този момент удържаше Хамилтън зад себе си, спря за нови гуми в 23-а обиколка. Стопа му обаче бе бавен и той излезе зад Сайнц. Хамилтън и Верстапен спряха едновременно 4 тура по-късно. Люис постави нов комплект хард, а Макс сложи медиум. В 29-а обиколка спря и лидера, Ландо Норис. Така начело остана стартиралия на хард пилот на Ред Бул, Перес. Перес и Алонсо, които към този момент се движеха съответно първи и втори, спряха в 37-а обиколка. Стопът на Перес бе изключително бавен и излезе пети, зад Рикиардо и Сайнц. Норис отново водеше надпреварата, но Хамилтън бе на само 2 секунди зад него. Люис, както и някои от останалите пилоти бяха предупредени за риск от превалявания в края на надпреварата. 7 обиколки преди края на надпреварата, зрителите по трибуните извадиха чадърите си. Пилотите пък съобщиха по радиото за превалявания по пистата. Още в следващата обиколка, Норис загуби контрол за момент и излезе от пистата, но успя да задържи позицията си пред Хамилтън.

Междувременно, Серхио Перес изпревари Сайнц за трето място. Част от пилотите пък рискуваха и влязоха в бокса за интермедия. Хамилтън бе повикан в бокса, но той реши да продължи. Два тура по-късно обаче, той влезе да смени гумите си с интермедия. Ландо Норис остана на пистата с гумите за сухо. Това обаче се оказа грешното решение, тъй като дъждът се увеличи. Хамилтън успя да изпревари Норис две обиколки по-късно. Верстапен, който бе от първите рискували с гуми интермедия излезе втори на около 50 секунди зад Хамилтън. Сайнц пък излезе трети. Ландо се върна с гуми интермедия едва осми, като единствената утеха за него е, че записа най-бързата обиколка в днешното състезание, носеща му една бонус точка.

До финала Хамилтън безпроблемно спечели лудата надпревара в Сочи и измести от лидерската позиция в класирането на шампионата при пилотите Макс Верстапен.

Леклер очаква по-оспорван сезон във Формула 1

През тази година вече вече се стигна до двама различни победители от Макс Верстапен

Формула 1: Изненадващ победител в Маями (ВИДЕО)