ОБЗОР: Пичардо спечели първата си световна титла в тройния скок

Женската щафета на САЩ изненада Ямайка на 4 по 100 метра с пети резултат за всички времена

Олимпийският шампион от Токио 2020 Педро Пабло Пичардо спечели световната титла на троен скок при мъжете от шампионата на планетата по лека атлетика в Юджийн, Орегон.

Кубинецът, който се състезава за Португалия, отказа конкуренцията още с първия опит от 17.95 метра - най-добър резултат в света за сезона, след което скочи 17.92, 17.57, пропуска четвъртия скок, направи фаул в петия и приключи със 17.51.

29-годишният Пичардо имаше два сребърни медала от световни първенства и най-сетне успя да стигне и до златото.

Втори остана световният рекордьор в зала Хю Фабрис Занго от Буркина Фасо със 17.55, а трети е олимпийският вицешампион Чжу Ямин от Китай със 17.31.

Андерсън Питърс от Гренада защити световната си титла в хвърлянето на копие при мъжете, побеждавайки олимпийския първенец Нерадж Чопра от Индия. Питърс хвърли уреда на 90.54 метра с последния си опит и остана единственият, преодолял границата от 90 метра в състезанието.

Чопра заслужи среброто с 88.13 и донесе първи медал за Индия от световно първенство по лека атлетика при мъжете.

Трети е чехът  Якуб Вадлейх с 88.09 метра.

Олимпийският шампион от Кения Емануел Корир спечели титлата в бягането на 800 метра с 1:43.71 минута. Кениецът проведе отлично тактически състезанието и със силен финален спринт успя да вземе преднина в последните 200 метра.

Алжирецът Джамел Седжати изненадващо взе среброто с 1:44.14, а призовата тройка допълни канадецът Марко Ароп с 1:44.28.

Етиопката Гудаф Цегай взе втори медал в Юджийн, като към среброто на 1500 метра прибави и злато в бягането на 5000 метра при жените.

Цегай бе най-бърза с време 14:46.29 минути и изненада фаворитките в дисциплината - световната рекордьорка Летесенбет Гидей и олимпийската шампионка Сифан Хасан от Нидерландия, които дори не успяха да се качат на почетната стълбичка.

Призовата тройка допълниха кенийката Беатриче Чебет с 14:46.75 и етиопката Даувит Сеяум с 14:47.36.

Канада сензационно детронира САЩ и взе златото в мъжката щафета на 4 по 100 метра бягане.

Американците водеха до последния пост, където бавно предаване между Илайджа Хол и Марвин Брейси им коства златото.

Канадецът Андре Де Грас, олимпийски шампион на 200 метра, се възползва от шанса и изпревари Брейси на последния пост и донесе титлата за Канада с време 37.48 секунди.

Американците са втори с 37.55, а британците трети с 37.83 секунди.

В женската щафета на 4 по 100 метра изненадващо САЩ победи звездния състав на Ямайка.

В щафетата на Ямайка бяха шампионките от Юджийн на 100 метра Шели-Ан Фрейзър-Прайс и на 200 метра Шерика Джексън, двукратната олимпийска шампионка Илейн Томпсън-Хера, както и Кемба Нелсън.

Американките в състав Мелиса Джеферсън, Аби Стейнър, Джена Прандини и Туаниша Тери показаха по-добър синхрон при предаването на щафетата и спечелиха златото с 41.14 секунди - пето най-добро постижение за всички времена. Ямайка остана със среброто с 41.18.

Бронзовите отличия останаха за Великобритания с 42.03.