ОБЗОР: Матип спаси Ливърпул срещу Аякс (РЕЗУЛТАТИ)(ВИДЕО)

"Мърсисайдци" бяха на косъм да завършат наравно с нидерландците

Ливърпул успя да стигне до изстрадана победа с 2:1 над Аякс във втория кръг от груповата фаза на Шампионската лига. Така "мърсисайдци" се реваншираха пред феновете си след като преди една седмица бяха унизени с 1:4 от Наполи в Италия.

Героите за английския гранд мяха Мохамед Салах и Жоел Матип.

По-активната игра на Ливърпул в първия четвърт час даде резултат в 17-ата минута. Мохамед Салах успя да прекъсне головата си суша, давайки преднина на своите. Алисон Бекер намери Диас с дълго подаване, колумбиецът комбинира с Жота, който намери Салах отдясно, а египетския национал без никакво забавяне стреля и намери целта.

Окрилени от гола домакините продължиха да атакуват масирано. Диас стреля опасно, след като Ван Дайк свали топката към него след центриране в наказателното поле отдясно. Малко по-късно Диого Жота също обстрелва вратата на гостите, но и той нямаше късмет.

Тимът на Аякс успя да изравни от нищото. След една от редките си атаки към Алисон Бекер, гостите се възползваха от колективна грешка в отбраната на „мърсисайдци” и изравниха. След нападение отляво, Блинд центрира в наказателното поле, където Кудус овладя, финтира Ван Дайк и с мощен удар с левия крак прати топката под напречната греда, а стражът на домакините нямаше как да реагира – 1:1.

В 35-ата минута Ливърпул бе много близо до това отново да поведе в резултата. След центриране от ъглов удар, Върджил ван Дайк стреля с глава, но стражът на гостите парира. Рикоширалата топка срещна крака на бранител на гостите, но вратарят на Аякс отново бе на мястото си и този път улови.

В 41-ата минута Ливърпул бе много близо до това отново да излезе напред в резултата. Луис Диас получи пред наказателното поле на Аякс и веднага изведе Трент Александър-Арнолд отдясно. Десният бек на „червените” овладя, финтира защитник на гостите и стреля. Пасвеер успя да избие, но топката попадна отново в Арнолд, който отново понечи да стреля, но в крайна сметка така и не успя да преодолее вратаря на гостите и топката излезе в корнер.

След разиграването, Ливърпул отново не успя да се възползва по най-добрия начин, но все пак стигна до нов ъглов удар. След центрирането на Цимикас, Върджил ван Дайк стреля с глава, но вратарят на Аякс отново бе на мястото си и спаси сигурен гол.

Втората част започна с отлична възможност за Ливърпул. Домакините стигнаха до пряк свободен удар в близост до наказателното поле на гостите. Цимикас центрира в пеналта, където Ван Дайк надскочи всички и стреля с глава, но не намери целта.

Футболистите на Юрген Клоп продължиха да бъдат по-активния тим на терена. Домакините имаха няколко много добри положения, за да излязат напред в резултата, но късметът не бе на тяхна страна. Четвърт час преди края на редовното време Аякс стигна до едно от най-чистите си положения в срещата. Дейли Блинд бе оставен непокрит на далечната греда, но изстрелът му мина на сантиметри от левия страничен стълб.

В 78-ата минута Тиаго Алкантара пробва да изненада вратаря на Аякс с далечен удар, но стражът на гостите внимаваше и спаси без особени затруднения.

Taка се стигна до 89-та минута Мохамед Салах стреля опасно в далечни ъгъл, като след рикошет топката срещна гредата и излезе в ъглов удар, от който Жоел Матип се възползва и изведе Ливърпул напред в резултата.