ОГРОМНА ДРАМА: Бразилия е аут! (ВИДЕО)

Хърватия изхвърли "Селесао" с дузпи

Хърватия е на 1/2-финал на Мондиал 2022 в Катар след като поднесе изненадата на 1/4-финалите и елиминира Бразилия след изпълнения на дузпи. Редовното време завърши при резултат 0:0, а продълженията видяха по един гол за двата отбора преди "шахматистите" да покажат за пореден път, че са крале на дузпите.

Първият точен удар отиде на сметката на Селесао след пет минути игра, след като Винисиус Жуниор стреля по диагонала отляво, но прекалено слабо, за да затрудни Ливакович. Иначе, Бразилия беше отборът, който повече владееше топката от началото на срещата, като хърватите изчакваха своя съперник евентуално на контраатаки.

В 20-ата бразилците разиграха отлично в наказателното поле на съперника, а Винисиус бе намерен и стреля, но бранител на "ватрените" блокира опита му. Секунди след това пък удар на Неймар беше отразен от Ливакович.

Селесао започна с голям натиск второто полувреме и в първите четири минути на два пъти можеше да открие резултата. Първо Йошко Гвардиол си засече досадно топката към своята врата, но Ливакович отрази. Малко след това удар на Нейамр беше блокиран от Ловрен. В 55-ата Ричарлисон пусна страхотен пас в наказателното поле на "ватрените" за Неймар, който стреля с левия крак, но и този път Ливакович се намеси, спасявайки своя тим.

Натискът на "златистите" продължаваше с всяка изминала минута, ав 66-ата Лукас Пакета комбинира с Родриго, а халфът на Уест Хем се оказа сам "очи в очи" с Ливакович и вместо да пусне топката край хърватския страж го нацели него.

Четвърт час преди края Ричарлисон отново изведе Неймар по сходен начин вляво на наказателното поле на "ватрените", но Ливакович за пореден път направи грандиозно спасяване. В 81-ата Антони прокара топката между краката на Соса и видя Родриго вляво. Той върна леко назад за Лукас Пакета, който стреля силно, но и този път Ливакович се намеси.

В 103-ата Бруно Петкович с едно движение елиминира Едер Милитао и Тиаго Силва, след което пусна за Брозович, който отправи удар, но неточен. В добавеното време на първото продължение Неймар откри резултата по магнетичен начин. Нападателят комбинира на двойно с Родриго, който му върна. Последва навлизане на Ней в наказателното поле на хърваите, след което той финтира няколко хърватски бранители плюс вратаря Ливакович, за да прониже съперника на Селесао - 1:0 за Бразилия. С този си гол Неймар изравни великия Пеле с по 77 гола в историята на бразилския футбол.

В 117-ата минута "ватрените" сътвориха изключително нападение, след като бразилците сбъркаха в защита, а Оршич подаде към Бруно Петкович. Той стреля, а след рикошет в Маркиньос, то Алисон нямаше какво да стори и хърватите изравниха - 1:1, което доведе нещата до дузпи.
Там Родриго и Макриньос направиха пропуски, докато хърватите отново бяха безпогрешни, като Ливакович спаси отново от 11-те метра.