ФИФА компенсира 225 футболисти, двама са от България

Започна дело срещу свидетел на корупционни практики, поискал сделка

ФИФА компенсира 225 футболисти, двама са от България

Спомагателния фонд на Световната федерация по футбол (ФИФА), чиято основна задача е да компенсира футболисти, чиито заплати не са платени от клубовете им, е подпомогнала на 225 човека при последното превеждане на суми, обявиха от централата. В общата група преобладават играчи от първенствата на долните дивизии на Гърция – 50 човека, и на Португалия – 61. Има двама от България и те са били футболисти на ЦСКА-София, се вижда от разбивката на ФИФА и Световния футболен синдикат ФИФПро.

Фондът на ФИФА с общ бюджет 16 милиона долара беше създаден през 2020-а година заедно със синдиката, като първата причина беше пандемията от КОВИД-19 и затрудненията, с които се сблъскаха доста клубове. Някои клубове бяха заподозрени, че умишлено са предизвикали собствения си фалит само и само да не платят натрупаните суми на бивши футболисти. И след това същите тези клубове рестартират дейността си по т.нар формула "феникс-клуб" – същата идентичност с нова съдебна регистрация.

Това принуди ФИФА да се погрижи за футболистите и през 2021-а година преведе в сметката на фонда 4 милиона долара, за да бъдат покрити въпросните 12 месеца.

Рекордьор в тази негативна тенденция е гръцкият Докса (Драма), в момента в Трета лига, дължи пари на 22-а футболисти. 19 човека си чакат парите от Авеш (Португалия), 18 от Униао де Мадейра от Лига 2 на Португалия. Балканските страни също са много сериозно застъпени. 22-ма футболисти чакат пари от Румъния, 17 от Турция, следват Беларус с 15 играчи, чакащи заплати. Има и четири случая от китайски клубове – по един от Шанхай Шънсин, Пекин Рене, Тайчжоу Юанда и Гуандон Саут Чайна Тайгър. При клубовете на по 14 футболисти държат пари гръцките Панахайки и Аспропиргос, както и румънския Спутник Решица от румънската трета лига. Славният някога румънски Политехника (Тимишоара), който изпадна от втора в трета дивизия, не е платил на 9 човека.

"Като се има предвид, че е дълбоко разочароващо за играчите да не получават заплатите си, ние сме доволни, че фондът на ФИФА отново им предоставя предпазна и успокояваща за тях мярка. Така се гарантира, че ще си вземат поне част от това, което им се дължи", коментира юридическият директор на ФИФПро Рой Фермеер.

ФИФА уточни, че общо 1370 футболисти са били подпомогнати от фонда, като 4 милиона долара са заделени за последния цикъл плащания за 2022-а година.

Междувременно днес стартира дело срещу аржентински бизнесмен, чийто показания позволиха на прокуратурата на САЩ да издаде присъди за корупция на южноамерикански футболни ръководители и на изпълнителен директор на телевизионна компания, съобщи Ройтерс.

Алехандро Бурсако, бивш президент на аржентинската маркетингова компания в областта на спорта "Torneos y Competencias", се призна за виновен през 2015-а година по три обвинения за заговор за рекет, за финансови измами и за заговор за пране на пари. Аржентинецът Бурсако се съгласи да сътрудничи на федералните прокурори в Бруклин, надявайки се на сделка и намаляване на собствената си присъда.

Но нито подробностите по неговото споразумение за признаване на вината, нито препоръчаната от прокурорите присъда, към момента се знаят. Очакванията са окръжният съдия на Бруклин Памела Чен да го извика за изслушване.

58-годишният Бурсако призна, че е давал подкупи и рушвети на длъжностни лица в ръководния орган на световния футбол ФИФА и регионални централи като КОНКАКАФ и КОНМЕБОЛ за маркетингови права за турнири – в това число Световно първенство по футбол и Копа Америка.

Същият свидетел е категоричен, че Катар е подкупил ФИФА, за да получи Световното първенство, което се проведе миналата година в Близкия изток. Страната-домакин на последния Мондиал отрича неговите и на останалите обвинители твърдения.

Въпросният Бурсако обаче не спира до тук и посочва конкретни имена, както и конкретни суми. Така например по време на процес през 2017-а той каза на съдебните заседатели, че е платил подкупи на Хуан Анхел Напут, бивш президент на КОНМЕБОЛ (федерацията на Южна Америка по футбол), на бившия шеф на бразилския футбол Хосе Мария Марин, както и на колегата му от футболната федерация на Перу Мануел Бургато, за да осигури права за мачове. След въпросните показания Напут и Марин са осъдени, а Бургато е признат за невинен.

Бурзако също свидетелства на процеса тази година срещу Ернан Лопес и Карлос Мартинес, двама бивши ръководители на телевизионната компания 21st Century Fox, обвинени в подкупване на футболни служители за права за излъчване. Лопес и компанията за спортен маркетинг Full Play Group SA бяха осъдени, а Мартинес беше оправдан.

Самият 58-годишен аржентинец Бурсако е пуснал и още една молба, която вероятно прокуратурата на САЩ ще приеме, но за момента не е придвижена напред. Става дума за искането му да бъде защитен свидетел за в бъдеще и дори да му бъде създадена нова самоличност.

ОФИЦИАЛНО: Футболът вече има световен ден

ООН опредили 25-ти май за датата, на която да се празнува най-популярният спорт

Тиаго Силва се завръща в родния Флуминензе

Бразилецът напусна родния си тим през 2009-та година

Ал Хилал е на точка от титлата (ВИДЕО)

Обрат на момчетата на Жорже Жезуш ги доближи на крачка от златото

Аржентина плаче, отиде си голяма легенда

Меноти и Марадона отново са заедно, пишат фенове

Коткат Моуриньо за Саудитска Арабия

Вижте за кой отбор

Ванкувър харчи 422 милиона долара за Мондиал 2026

Пет мача от Световното първенство ще се изиграят в канадския град

Кристиано Роналдо е на крачка от кота 900 гола

Само десет попадения го делят от историческото постижение

Меси избухна с историческо постижение за Маями (ВИДЕО)

Аржентинецът даде цели пет асистенции

Рино Гатузо с оферта от Саудитска Арабия

За последно италианецът води Олимпик Марсилия

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки