Аталанта изхвърли Ливърпул и пренаписа историята си (ВИДЕО)

Салах вкара от дузпа единствения гол в Бергамо

Италианският Аталанта за първи път в своята история се класира за полуфинал в европейски клубен турнир.

Това стана факт след минимална домакинска загуба от Ливърпул с 0:1 и успех с 3:0 на „Анфийлд“, който се оказа достатъчен за момчетата на Джан Пиеро Гасперини да продължат напред.

Така бергамаските ще спорят за място във финала на Лига Европа с френския Олимпик Марсилия.

Юрген Клоп пък няма да спечели европейски трофей в последния си сезон начело на мърсисайдци.

В четвъртък вечер Ливърпул започна срещата в Бергамо, която бе наречена „най-важната в историята на клуба“ от наставника на домакините, с ясната идея, че трябва да навакса пасив от 3 гола и малко след началото го намали.

В 5-ата минута гостите получиха дузпа, тъй като, след центриране на Трент Александър-Арнолд, топката срещна ръката на Матео Руджери.
Съдията посочи бялата точка, а зад нея застана Мохамед Салах и хладнокръвно откри резултата – 1:0.

Не след дълго Ливърпул имаше още един чудесен шанс за гол, след като Коди Гакпо изведе Луис Диас сам срещу вратаря, ала Мусо излезе навреме и спаси, а после стори същото и след силния шут от дистанция на Доминик Собослай.

В 14-ата минута Ван Дайк можеше да си вкара автогол, ако не бе намесата на Алисон Бекер, който в 20-ата отрази и опита на Алексей Миранчук.

Украинецът пропусна с глава и 8 минути по-късно, а в 34-ата Салах трябваше да се разпише за втори път, след като беше изведен сам срещу вратаря и опита да го прехвърли, но не улучи целта.

Последва гол на домакините, който бе отменен заради засада. Секунди преди почивката Исак Хиен спря с ръка обещаваща атака на Ливърпул, а малко след паузата пред Аталанта се откри отлична възможност да изравни.

Алексей Миранчук обаче отново не можа да преодолее Алисон, който в 60-ата минута спаси и изстрел на Теун Копмейнерс.

Впоследствие домакините заиграха още по-предпазливо и преотстъпиха инициативата на своите гости, чиито сили не стигнаха за мощен финален щурм.

Дори напротив, тъй като наставникът им използва и 5-те си смени като в края даде шанс за евродебют на тийнейджъра Джейдън Данс.

В крайна сметка повече попадения не паднаха и така гостите отпаднаха, така че ще трябва да се съсредоточат върху битката за титлата във Висшата лига с Манчестър Сити и Арсенал - също отпаднали от Европа през седмицата.

Аталанта – Ливърпул 0:1 (общ рез. 3:1)
0:1 Мохамед Салах (5, дузпа)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

АТАЛАНТА: Мусо, Хиен, Коопмайнерс, Едерсон, Де Роон, Джимсити, Руджери, Колашинац, Ал. Миранчук, Дзапакоста, Скамака;

Мениджър: Джан Пиеро Гасперини;

ЛИВЪРПУЛ: Алисон Бекер, Трент Александър-Арнолд, Ибрахима Конате, Върджил ван Дайк, Андрю Робъртсън - Алексис Мак Алистър, Къртис Джоунс, Доминик Собослай, Мохамед Салах, Коди Гакпо, Луис Диас;

Мениджър: Юрген Клоп;

Съдия: Франсоа Летесие (Франция);

Стадион: "Гевис Стейдиъм" (Бергамо, Италия).