ФИФА амнистира двама национали за Мондиал 2026

ФИФА амнистира двама национали за Мондиал 2026
Източник: БГНЕС

Николас Отаменди и Мойсес Кайседо няма да търпят наказания на Световното първенство от квалификациите

Аржентинският защитник Николас Отаменди и халфът на Еквадор Мойсес Кайседо няма да търпят наказание от един мач на Световното първенство по футбол, въпреки че бяха изгонени в последния квалификационен мач на отборите си в зона Южна Америка, обяви ФИФА днес. Но все пак става ясно, че наказанията не са напълно анулирани, а просто са пренасрочени да бъдат изтърпени в друг момент.

Тези безпрецедентни решения са част от политиката за амнистия на повечето дисциплинарни наказания, наложени в квалификациите, и е инициирана от Бюрото на ФИФА -- комисия, състояща се от президента на ФИФА Джани Инфантино и президентите на шестте континентални футболни организации.

„Единичните жълти картони и получените наказания от един или два мача в последните мачове от квалификациите, не се пренасят в финалната фаза на турнира“, заяви ФИФА в изявление. Там се допълва, че целта е отборите „могат да се състезават с най-силните си състави на най-голямата сцена в мъжкия международен футбол“.

Решението за двамата футболисти от Южна Америка е естествено продължение на предишното безпрецедентно дисциплинарно решение на ФИФА, което гарантира, че Кристиано Роналдо няма да пропусне нито един мач от Световното първенство, въпреки червения картон, който получи за удара с лакът срещу играч на Ирландия в предпоследния квалификационен мач на Португалия през ноември.

Останалите два мача от трите мача наказание на Роналдо бяха отложени за изпитателен срок.

Отаменди и Кайседо се срещнаха един срещу друг и получиха червени картони в мача между двата отбора, завършил с успех на Еквадор с 1:0. Отаменди беше отстранен заради спъване на отъснал се сам срещу вратаря нападател, докато Кайседо получи втори жълт картон в друга ситуация.

Задължителните им наказания от по един мач трябва да бъдат изтърпени в друго състезание след Световното първенство.

Аржентина започва защитата на световната си титла срещу Алжир на 16 юни в Канзас Сити. Еквадор започва Мондиал 2026 срещу Кот д'Ивоар на 14 юни във Филаделфия.

Инфантино: Почивките за хидратация са по спортни съображения

Президентът на ФИФА Джани Инфантино защити въвеждането на почивките за хидратация на Световното първенство, настоявайки, че за управителния орган на футбола те са водени единствено от спортни съображения, а не от търговски интереси, предаде Ройтерс

Стоичков поздрави Меси за рождения ден: Щастливци сме да те гледаме

На днешния 24 юни гениалният Лионел Меси празнува 39-ия си рожден ден

Клинсман: Германия ще стигне далеч на този Мондиал

Бившият национален селекционер по футбол на Германия Юрген Клинсман е убеден, че държавният тим може да постигне големи неща на Световното първенство след представянето си в първите два мача от груповата фаза

Селекционерът на Босна: Ще атакуваме Катар от самото начало

Босна и Херцеговина ще подходи максимално офанзивно в двубоя си с Катар

Белингам се замеси в скандал срещу Гана

Халфът на Англия Джуд Белингам влезе в разгорещен спор с играчи и треньорския щаб на Гана по време на мача от Световното първенство във вторник вечер, завършил 0:0

Ибрахимович се заяде с Кристиано Роналдо

Шведската легенда Златан Ибрахимович се заяде с Кристиано Роналдо