Григор Димитров загуби изключително оспорвания финал в Сидни (ВИДЕО+СНИМКИ)

Нашият демонстрира несломим дух, но отстъпи пред Виктор Троицки след драматичен тайбрек

В изключително оспорван финал на турнира в Сидни (ATP 250), продължил 2:16 часа, Григор Димитров (4) загуби от защитаващия титлата си сърбин Виктор Троицки (3) след 6-2, 1-6 и 6-7(7).

Въпреки че демонстрира несломим дух и остана в мача при пробив на сърбина в третия сет за 4-5, нашият отстъпи след тайбрек.

Григор, който преследваше 5-а титла в своята кариера, накара Троицки на няколко пъти да ококори невярващо очи, но отстъпи в решителните моменти.

Димитров взе първия сет след два пробива. После Троицки изравни след три пробива. Третият сет беше най-оспорван. Григор беше неприятно пробит за 4-5, но успя да остане в мача. При 6-5 в тайбрека Троицки имаше нов сетпойнт, но и тогава нашият не се предаде и изравни. После Димитров беше на точка от спечелването на турнира и в спиращо дъха разиграване би в мрежата - 7-7. Сърбинът показа по-здрави нерви и в крайна сметка спечели мача и съответно турнира.

След доброто си представяне в Сидни Димитров спечели 37 900 долара от наградния фонд и ще добави 105 точки към своя актив за световната ранглиста, но няма да напредне от своята 28-ма позиция. В понеделник Григор започва участието си на първия за годината турни от Големия шлем - Australian Open. Българинът се изправя срещу опитния Паоло Лоренци, като двубоят им на Корт 3 е насрочен за не преди 7:00 часа сутринта българско време.

ПЪРВИ СЕТ (6-2):

Григор проби съперника още в първия гейм и, макар и трудно, взе подаването си, за да поведе с 2-0. Сърбинът откри сметката си в третия гейм, но българинът продължи да печели сервис-геймовете си. Нашият проби за втори път за 5-2 и в ответното подаване спечели сета.

ВТОРИ СЕТ (1-6):

Виктор Троицки веднага потърси изравняване. Той проби Григор в първото му подаване във втория сет и поведе с 2-0. Българинът обаче веднга върна пробива за 1-2, като можеше да изпусне комфортния си аванс. В следващия гейм се стигна до втори пробив на сърбина. Защитаващият титлата си в Сидни го затвърди за 4-1. Спадът в играта на Григор продължи и той бе пробит за трети път. Троицки категорично спечели втория сет с 6-1.

ТРЕТИ СЕТ (6-7(7):

Третият сет започна изключително интригуващо. Григор сервираше и набързо можеше да излезе напред, но допусна две грешки. В крайна сметка, след много продължително разиграване и грешка на мрежата на Троицки нашият поведе. После с великолепен удар по правата се доближи до пробив, но не се възползва от порива в играта си. В третия гейм Димитров великолепно спаси удар на Троицки, за да спечели подаването си. После пропусна три възможности за пробив срещу непредаващия се сърбин. Следващият гейм също бе оспорван, но Григор спечели подаването си. Той потърси пробива при 4-3, като накара Троицки да го изгледа с изумление след поредното продължително разиграване, завършило с великолепен удар на нашия. Ключовият гейм, продължил около 8 минути, завърши с успех за Троицки. За съжаление, сърбинът проби за 5-4 и сервира за титлата. Григор обаче демонстрира несломим дух и веднага върна пробива. После взе подаването си за 6-5. Троицки не позволи да бъде пробит и се пристъпи към тайбрек.

При 6-5 в тайбрека Троицки имаше нов сетпойнт, но и тогава Григор не се предаде и изравни. После Димитров беше на точка от спечелването на турнира и в спиращо дъха разиграване би в мрежата - 7-7. Сърбинът показа по-здрави нерви и в крайна сметка спечели мача и съответно турнира.

Преди мача:

Сърбинът е миналогодишен шампион в надпреварата, а преди седмица в Бризбейн (Австралия) загуби от Григор Димитров с 1:2 сета в осминафинален мач от турнира.

Българинът бе спечелил и двата си мача досега с 29-годишния белградчанин. Гришо нямаше проблеми срещу него в Базел през 2012 г., но миналата седмица в Бризбейн стигна до труден успех с 5-7, 7-6, 6-2.

Григор Димитров има 4 титли в кариерата си. Първата от тях завоюва през 2013 г. в Стокхолм, другите през 2014 г. в Акапулко, Букурещ и Лондон.

Последната е от юни 2014 г., когато триумфира на трева в Куинс. За последно първата ни ракета игра финал през есента на същата година в Стокхолм, където загуби от чеха Томаш Бердих. През 2013-а в шведската столица родната звезда взе и първия си трофей. През най-силната за него 2014 година Григор спечели титли на различни настилки - на твърди кортове в Акапулко, на клей в Букурещ и на трева в Куинс. Тогава той изпусна шанса да стане първият тенисист за сезона с трофеи на четирите вида настилки именно заради загубата от Бердих в зала.