Валентин Димов пред NS: Способни сме да бием Румъния

Валентин Димов пред NS: Способни сме да бием Румъния

Тегленият в понеделник жребий за изкачване в Световна група I на Купа „Дейвис" ни отреди да гостуваме на северната ни съседка в началото на 2025-а

България ще гостува на Румъния за изкачване в Световна група I на Купа „Дейвис". Това отреди тегленият в понеделник жребий в централата на Международната федерация по тенис. Двубоят ще се играе на 31.01-1.02 или 1.02-2.02 2025 година. България се наложи над Салвадор с 3:2 победи в Пловдив и си осигури мач за изкачване в Световна група I. Румъния пък стигна до тази фаза след успех над Китай също 3:2 победи. Пред Novsport.com капитанът на националния отбор Валентин Димов коментира съперника и очакванията му за мачовете в северната ни съседка.

"Със смесени чувства съм след тегления жребий. От една страна е добър, тъй като Румъния ни е съседка и ще ни бъде лесно за климатизация. Атмосферните услови са сходни на нашите, което също е от значение. Познаваме добре отбора на Румъния. С моя помощник Тихомир Грозданов ще направим допълнително проучване на техния състав, за да можем да подготвим максимално добре момчетата. От друга страна няма да е никак лека задача, тъй като румънците са много добри в отборните надпревари и конкретно за "Купа Дейвис". Освен това са домакини и ще се възползват максимално от това предимство – условия, зала, настилка. Сигурен съм, че ще изберат тези, които ще им донесат преимущество, което е нормално."

Запитан дали все пак можем да се надяваме на положителна развръзка, Димов бе категоричен: "Убеден съм, че сме способни на победа. Няма да бъде лесно, нямат изявени състезатели от топ 100, както бе в предходни години. Но в отборни надпревари са добри, както вече споменах. Има доста време дотогава."

Димов даде да се разбере, че България отново ще разполага с млад отбор, както бе и срещу Салвадор в Пловдив през септември.

"Ще следим нашите момчета и тяхното представяне на турнирите. Сега започват предсезонна подготовка, така че е рано да се каже на кои ще разчитаме. Със сигурност пак ще заложим на млади състезатели. Важното в момента е да са здрави и концентрирани върху подготовката и предстоящите турнири."

Капитанът на България се върна и към въпросните срещи през септември, когато в решаващия двубой Янаки Милев записа инфарктен успех над опитния Марсело Аревало, въпреки че в заключителния сет бе изправен пред три мачбола, след като изостана с 1-4 в тайбрека.

 "Нямаше възможност за кой знае каква еуфория, тъй като всеки замина по турнири. Сигурен съм, че всеки е бил емоционално зареден през следващите дни и седмици. Победата бе много ценна за целия отбор, защото съставът ни бе млад и им дава допълнително увереност и мотивация."

Сабаленка е на осминафинал в Париж без загубен сет

Световната номер едно “върза геврек” на Дария Касаткина

Александър Василев със загуба във финала на двойки в Сърбия

Българинът предстои да играе за титлата и на сингъл

Александър Василев на финал в Сърбия

19-годишният българин се наложи в полуфинала над представителя на домакините Симеон Станкович

Белинда Бенчич е четвъртфиналистка на "Ролан Гарос"

Швейцарската тенисистка ще играе в тази фаза за първи път в кариерата си

Сексистки скандал разтърси Ролан Гарос!

Парагвайският тенисист Адолфо Даниел Вайехо ще бъде глобен заради коментар, че на жените им липсва смелостта да съдийстват коректно при натиск от публиката на трибуните след маратонската му петчасова загуба от френския тийнейджър Мойз Куаме, съобщи Френската федерация по тенис (FFT)

Джокович: Не знам дали ще се върна на "Ролан Гарос"

Със смесица от разочарование от загубата и гордост, че на 38 години продължава да се състезава на най-високо ниво, Новак Джокович се яви на пресконференция след отпадането си в третия кръг на Ролан Гарос от Жоао Фонсека