Пламен Константинов: Трябва повече търпение и подкрепа

Пламен Константинов: Трябва повече търпение и подкрепа

"Не трябва да губим време, а да имаме резултати"

Селекционерът на българския национален отбор по волейбол Пламен Константинов мисли само за краткосрочните цели пред тима, както и за трите предстоящи турнира през 2023 година.

Пред "трикольорите" предстоят три големи турнира през 2023 година - Лига на нациите, Европейско първенство и олимпийска квалификазция.

"Винаги е било нещо специално. Искам да има добра игра, да радваме хората и да върнем доверието към отбора. Трябва да има повече търпение и с малко подкрепа, може би ще разкрием нашия потенциал", заяви Константинов на първата си пресконференция след завръщането си начело на България.

Специалистът говори за настоящата ситуация в мъжкия национален отбор.

"Никога не съм очаквал подходящия момент (за националния отбро). Това е едно голямо предизвикателство. Тимът показа спад в последните години, в резултатите и в ранглистата. Това е един нормален процес за всички отбори. Има добри поколения и след това спадове. Сменят се генерациите. Основата ни е малка и имаме ограничен избор на качествени състезатели. Нужно е всички класни играчи да могат и да имат желание да играят за националния отбор. Треньорската работа е такава, че някой трябва да понесе отговорност. Когато поставиш нереални цели и те се разминат с това, което става - хората започват да си задават някои въпроси. Това поколение не е готово да се справи с тези очаквания. Под натиск те не могат да си разкрият потенциала. Опитните не се знае в какво състояние ще бъдат след 4-5 месеца. Няма гаранция, че всички те ще участват в това тежко лято, което предстои. Някои от тях вече са потвърдили, че ще играят. Трябва ни микс между рутина, опит и спокойствие. Само с млади или само с опитни трудно се постигат резултати. Споделил съм това с федерацията. В момента трябва да се мисли в краткосрочен план - да се вземе максималното с оглед нашите възможности. Сега сме в предолимпийска година. Когато мине - трябва да се отвори нова страница и да се види кои ще могат да участват в следващия цикъл. По-младите нямат това отношение към националния отбор, което имаха по-старите поколения. Основният проблем е, че не си харесваме държавата, а очакваме да има някакъв патриотичен дух в хората, играещи за националния отбор. Идва моментът, в който се вижда, че те са немотивирани. Те могат да намерят вдъхновение, ако всички са добри и има качествен състав, който има шанс да спечели нещо. Пълните зали може също да са мотивация. Не съм говорил с тези, които може да откажат да дойдат в националния отбор. Това, което най-много не ми харесва, е апатията. Трябва да я променим и това е най-голямото предизвикателство. Всичко може да бъде простено, ако се вижда, че отборът дава всичко от себе си.  Тези момчета не са постигали голям резултат, но не са разкрили потенциала си. В момента сме в групата на едно добро средно ниво. Много неща зависят от момчетата и от тяхното желание да играят", анализира Константинов.

Той се спря и на тимовете в групата на България за Евро 2023, а мачовете от нея са във Варна в края на следващото лято.

"В нашата група на световно ниво е Словения. Това е топ отбор на света, не само на Европа. Украйна също е сериозен състав и тежък противник. Не смятам, че групата ни е слаба. Испания и Финландия трябва да са преодолими съперници. Вече няма лесни съперници. Може да победиш само при максимална концентрация. Нашата група е втората по сила на това Европейско първенство", категоричен е специалистът.

Той вече е провел първата си работна среща със селекционерите на младежките национални отбори Андреа Буратини и Мирослав Живков. На нея е присъствал и координаторът Николай Иванов.

"Това е една идея, която вече ще може да се реализира. Една съвместна работа по веригата. Първата работна среща беше доста ползотворна. Нещата трябва да се постарят на нова основа. Трябва да има обмяна на опит, която ще бъде от полза най-вече на състезателите. Не трябва да губим време, а да имаме резултати. Тази длъжност ще бъде едно свързващо звено между националните отбори и федерацията. Нуждаем се от положителни емоции. Всички по веригата се стремят да дават всичко, за да се радзнаме на по-доблри дни", коментира бившият национал Иванов.

Антонина Зетова с коментар за отсъствието на Елица Атанасиевич на Световното

Разочарованието на всички хора, призна селекционерът на България

Девойките на България с шокираща загуба от аутсайдера на Световното (ВИДЕО)

Отстъпихме на Чили в Индонезия

ВК Черно море представи трети чужденец

Майкъл Донован вече е от семейството на “моряците”

Полша е шампионът в Лигата на нациите след успех над Италия

Националният отбор на Полша спечели за втори път Волейболната лига на нациите

Бленджини обяви кои започват подготовка за Световното първенство

Мартин Божилов е взел решение да се откаже от националния отбор

Словения шокира Франция и е 1/2-финалист в Лига на нациите

Словенците ще срещнат Италия в спор за място на финала

Намалиха броя на чужденките в женското волейболно първенство

Вижте подробности

Страхотно! България е в топ 8 (ВИДЕО) на Световното в Ташкент

След драматична победа над САЩ

България срещу САЩ на Световното по волейбол

Националният отбор на България за  мъжае до 19 години ще играе срещу САЩ на 1/8-финалите на Световното първенство в Ташкент (Узбекистан).