100 дни до Игрите в Милано-Кортина 2026: Рекорден приток на туристи

100 дни до Игрите в Милано-Кортина 2026: Рекорден приток на туристи

С все по-малко от 100 дни до откриването на Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина 2026, данните за въздушния трафик показват експлозивен ръст на очакванията.

Генералният директор на Fondazione Milano-Cortina, Андреа Варниер, подчерта потенциалното влияние върху северна Италия, докато националните власти продължават да настояват за подобрения в инфраструктурата. Свежи данни от Visa Travel Intention Study прогнозират 160% увеличение на посетителите по време на многоспортното събитие, което подхранва оптимизма за икономическия бум в региона.

Варниер, който преди няколко дни изрази пълно уверение в навременното завършване на подготовките, отново повиши очакванията. „Спазваме сроковете. Винаги има малки проблеми, някои работи напредват по-бързо от други, но сме на график“, заяви той миналата седмица. По време на конференция в четвъртък той се фокусира върху по-конкретни числа за международното присъствие: „Данните от Visa потвърждават нашите очаквания за значителен глобален интерес към Милано-Кортина, с Съединените щати и основните европейски държави начело – както е нормално за зимните спортове.“

Транспортни иновации и икономически ползи

Варниер подчерта акцента на организаторите върху обществения транспорт за посетителите, които ще се движат между спортните съоръжения. Подписани са споразумения с Ferrovie dello Stato (Италианските държавни железници) за специални олимпийски влакове. Тези „изключително положителни“ прогнози са ключови при аргументирането за домакинството на игрите на национално ниво, като основният коз е желаният туристически бум за регионалните власти. „Има голям ентусиазъм и мотивация; и също толкова необходим натиск“, отбеляза той. „Натискът се увеличава, както е нормално, но тези дати са важни, за да се осъзнае от целия екип, институциите и партньорите колко близо е голямото събитие.“

Според Visa Travel Intention Study, 160% ръст на въздушните пътници в сравнение със същия период на 2025 г. включва пикови стойности от 190% за летище Малпенса и дори 450% за Линате. Данните, представени в Allianz Tower в Милано, се базират на покупки на авиобилети през Visa мрежа. Освен САЩ, най-голям приток се очаква от Обединеното кралство и Канада.

„Тези цифри представляват голяма възможност. Ще продължим да ги следим, но тенденцията е ясна: Ще пристигнат много посетители, а 95% от малките и средни предприятия очакват значителен принос, развитие и, разбира се, голяма икономическа възможност“, заяви Стефано Стопани, национален мениджър на Visa Italia.

Регионални планове и финансиране

Регионът Ломбардия обяви специален транспортен план за ефективни местни връзки. „Подобряваме маршрута Малпенса–Милано Централе с удължени услуги и честота – общо 120 пътувания на ден до Валтеллина“, обясни съветникът по транспорта Франко Лученте по време на конференцията „Инфраструктура и транспорт за Олимпийските игри Милано-Кортина 2026“ в Palazzo Lombardia. Съветникът Клаудия Мария Терци добави, че Ломбардия ще получи 5,2 млрд. евро финансиране за железници, пътища и спортна инфраструктура, което ще представлява „фундаментално наследство за гражданите“.

Варниер многократно е хвалил сътрудничеството между публичния и частния сектор като ключово за успеха: „Без помощта на националното и местното правителство, общините, регионите и автономните провинции Олимпиадата нямаше да е възможна.“ Работите по инфраструктурата напредват, като скорошни акценти са върху новото язовирно съоръжение в Ливиньо, Сондрио, което „върви според плана“.

Ключов проект: Язовирът в Ливиньо

Язовирът, предназначен да осигури вода за изкуствен сняг на състезателните писти, е от решаващо значение за олимпийските и параолимпийските състезания по сноуборд и фрийстайл. Според Министерството на инфраструктурата и транспорта, основните работи за стабилност и безопасност са завършени, а сега се работи по пясъчния капан – неизменен елемент за задържане на примеси в водата и осигуряване на най-добро качество на снега.

Министерството съобщава, че хидравличните системи са в най-усъвършенствания етап: Инсталирането на мрежата от тръби за водоснабдяване към системата за сняг е в „финална фаза“, разкопките за връзки и проводници са „почти завършени“, а машинното помещение е „вече готово“. „Язовирът в Ливиньо е пример как олимпийската инфраструктура е разнообразна: не само спортни и пътни съоръжения, но и водни, енергийни и екологични, които допринасят за общата цел – да направят събитието възможно и да оставят полезно и трайно наследство за домакините“, подчертава MIT.

Актуални обновления към ноември 2025

С напредването на часовника, подготовките набираят скорост. Олимпийският огън ще бъде запален на 26 ноември 2025 г. в Олимпия, Гърция, и ще пристигне в Рим на 4 декември, преди да премине през всички 110 провинции на Италия с 60 спирания и над 12 000 км маршрут, завършвайки на 6 февруари 2026 г. в Стадион Сан Сиро. Факлата, наречена „Essential“, подчертава минималистична красота и устойчивост, представена едновременно в Милано и Осака на Expo 2025.

В Коитина д'Ампецо е насрочен тестово събитие от 17 до 23 ноември 2025 г. по случай IBSF купата на света по бобслей и скелетон на трасето Eugenio Monti. На 29–30 ноември ще се проведе ISU Junior World Cup по скоростно пързаляне – първият тест за новата ледена писта в Милано. Билетите са в продажба само през официалния портал, а над 3500 атлети от 93 държави ще се състезават за 195 медала в 16 дисциплини, включително дебютиращия ски-алпинизъм.

Каролина е на победа от титлата в НХЛ (ВИДЕО)

Хърикейнс се наложиха с 4:2 над Вегас

Русия аут от Световното първенство по хокей на лед

Международната федерация по хокей на лед (IIHF) не включи Русия в списъка с отбори, участващи в мъжкото Световно първенство през 2027 година, въпреки че ръководният орган отмени забраната си за страната миналия месец, предаде Ройтерс.

Драма и Вегас Голдън Найтс поведе в серията за Купа "Стенли"(ВИДЕО)

Вегас Голдън Найтс спечели с 5:4 след две продължения третия мач от серията с Каролина Хърикейнс за титлата в Националната хокейна лига на САЩ и Канада.

Хокейният треньор на Германия подаде оставка

Харолд Крайс напуска поста старши треньор на германския национален отбор по хокей на лед за мъже, след като не успя да изведе тима до медалите на Олимпийските игри и Световното първенство.

Малена Замфирова хвърли патериците и вече тренира!

Бащата на младата ни надежда заяви, че тя се готви за новия сезон

Битката за най-стария трофей: Каролина и Лас Вегас в челен сблъсък за Купа “Стенли”

Хокейните фенове все още имат предостатъчно време, за да направят следващите си предвиждания