Канада победи Чехия с 6:3 на световното по хокей

Финландия се справи безпроблемно с Норвегия и спечели с категоричното 5:0

Вратарят Майк Смит изнесе изненадващо силен мач, а Джонрдън Ебърли и Тейлър Хол записаха по гол и асистенция за победата на Канада с 6:3 над Чехия в мач от световното първенство по хокей на лед за мъже. "Кленовите листа" оглавяват класирането в група "А" с пълен актив от три победи, докато домакините на финалите допуснаха второ поражение.

"Бяхме доста успешни при числено превъзходство, а това в хокея е много важно и помага. За да бъда честен обаче, мачът беше много оспорван. Чехите не заслужаваха да загубят с три гола разлика", заяви капитанът на канадците Сидни Кросби, който се присъедини по-късно към своите съотборници заради участието на Питсбърг в плейофите на НХЛ.

Канада е много близо до спечелване на първото място от група "А" на турнира, но това минава през победа над Швеция в сряда вечер. Чехите пък ще гонят задължителен успех срещу Франция в четвъртък, след като в мача с канадците демонстрираха силна игра в атака, но и много слаба в защита. Всъщност, това важи и за отбора на Канада. Разликата обаче беше в отличната игра на Смит, който буквално се подигра на няколко пъти с чехите и с това мотивира допълнително своите съотборници. Те пък се възползваха от своите добри положения, а чехите пропуснаха много и разочароваха домашната си публика.

Канада водеше само с един гол през първата част, след като Ебърли преодоля вратаря на чехите само 4:18 минути след началото. Този гол обаче, както и други два в полза на домакините, беше плод и на значителна доза късмет в полза на стрелящия хокеист. Специално при първото попадение шайбата спря изненадващо пътя си след удар в щангата и беше открадната от Ебърли, който се разписа на празна мрежа.

"Първият гол беше най-важен. И преди мача знаехме, че в крайна сметка чехите ще ни подложат на унищожителен натиск. В такива моменти е много хубаво да водиш, защото иначе можеш да изпуснеш целия мач. Тази шайба определено беше точката на пречупване в срещата", каза Ебърли.

Чехите притежаваха по-често шайбата и се задържаха повече в частта на Канада, но точните удари липсваха. А когато успяваха да излъжат блестящия Смит, те обикновено изпращаха ударите си далеч от мрежата.

В мач от група "Б", Финландия се справи безпроблемно с Норвегия и спечели с категоричното 5:0. Йонас Кемпаинен вкара два гола и подаде за друг, с което неговият тим записа втората си победа от началото на турнира.